Слабкість у руках та ногах
Хочете знати, чому з'являється слабкість у руках та ногах, і про що сигналізують ці симптоми? У нашій статті ми постараємося відповісти на найбільш популярні питання пацієнтів про це відчуття, розповісти, що потрібно робити, якщо ви часто відчуваєте цей стан, які тести пройти і куди звертатися, щоб позбутися неприємних симптомів.
Практично всі люди стикалися з відчуттям раптової слабкості у верхніх чи нижніх кінцівках: вона зазвичай виникає вкрай несподівано, різко наростає, та потім швидко минає. При цьому руки та ноги стають немов «свинцевими»: неможливо зробити крок, встати з крісла або просто підняти чашку з чаєм.
Як правило, це відчуття минає за кілька хвилин, і від нього не залишається жодних наслідків. Але іноді воно може тривати годинами, а то й днями. Деякі пов'язують це явище з астенією, тобто втомою, що швидко розвивається після активності звичайної інтенсивності, але причини у цього стану зовсім інші.
Причини виникнення
Розглянемо, чому з'являється слабкість у руках та ногах. Найчастіше цей стан свідчить про те, що пацієнт має неврологічні патології, які призводять до порушення передачі нервово-м'язових імпульсів або нервової провідності м'язів. Також воно виникає через те, що у людини порушений електролітний баланс чи метаболізм. Зазвичай подібні ситуації проявляються в тих випадках, коли пацієнт неправильно харчується, сидить на строгих дієтах або в організмі не вистачає рідини (через хвороби нирок, печінки, шлунка, ШКТ тощо).
Чому відчувається слабкість у руках? Зазвичай вона виникає через наявність:
-
плечового артриту;
-
остеохондрозу хребта чи шийного відділу;
-
запалення в зап'ястку, плечі або лопатковій зоні (або за наявності травм у них же);
-
спондильозу шийного відділу;
-
люмбаго (простріли в попереку);
-
остеохондрозу, який розвивається у поперековому відділі;
-
синдрому хронічної втоми;
-
стресів, переживань та нервових розладів;
-
різних ендокринних патологій (цукрового та іншого діабету, проблем зі щитоподібною залозою);
-
гормональних проблем та перебудови (клімакс, статеве дозрівання та ін.).
Це неповний перелік проблем, які можуть викликати слабкість у руках. Існують й інші причини, причому часто вони можуть накладатися одна на одну. Наприклад, у пацієнта може бути постійний стрес і патологія щитоподібної залози.
Про що сигналізує проблема
Тепер, коли ви знаєте, від чого виникає слабкість у руках та ногах, розберемося, про що говорить цей стан. Насамперед потрібно зрозуміти, виникає ця ситуація періодично чи разово. Якщо це відбувається рідше ніж один напад на півроку, швидше за все, винні нервова напруга та стрес. Якщо ж стан повторюється частіше, то це говорить про наявність розладу.
Також необхідно зрозуміти, чи є слабкість єдиним симптомом або супутнім. Наприклад, якщо у пацієнта розвинувся артрит, то у нього болітимуть суглоби. А слабкість рук та ніг при цьому буде супутньою. Найчастіше вона свідчить про те, що пацієнт має:
-
Нестачу білка в організмі. Якщо змінити харчування або відмовитися від дієти, ситуація поступово вирівнюється.
-
Запальний процес. Причому може протікати не в кінцівках, а в будь-якій частині тіла.
-
Інфекційне захворювання. Так само, як і запалення, воно може бути будь-де, навіть у ротовій порожнині.
-
Токсичний вплив чи отруєння (зокрема й продуктами життєдіяльності).
-
Глобальне зневоднення організму через порушення роботи нирок або внаслідок дієти.
-
Розлад обміну речовин або електролітів, анемію чи нестачу вітамінів.
-
Неврологічну патологію, діабет чи захворювання щитоподібної залози.
-
Ревматоїдний артрит, астенічний синдром.
Також ця проблема може з'являтися у людей, які приймають певні медичні препарати (найчастіше гормональні засоби). Можуть викликати слабкість часті стреси та емоційні навантаження.
Слабкість у лівій руці чи нозі
Якщо ви відчуваєте слабкість лише в лівих кінцівках, необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря та пройти повноцінну діагностику. Як правило, біль у лівій частині тіла свідчить про те, що у пацієнта розвивається інсульт — порушення мозкового кровообігу. Але слід враховувати, що необов'язково слабкість у кінцівках є симптомом даного захворювання, цілком можливо, що є інші проблеми:
-
різні хвороби селезінки:
-
тромбангіїт, атеросклероз;
-
викривлення хребетного стовпа, наявність кили чи інших проблем хребта;
-
хвороби нирки, наявність у ній запального процесу;
-
облітеруючий ендартеріїт, вегетосудинна дистонія.
Також слабкість у лівій частині тіла може виникати через захворювання коронарних судин, різні патології серцевого м'яза. Крім неї, в руках і ногах може виникати тремтіння, часте оніміння або спазми. У будь-якому випадку, перш ніж лікувати подібне захворювання, потрібно звернутися до лікаря, щоб він зміг визначити причину, через яку воно розвинулося.
Як позбутися цієї проблеми
Насамперед необхідно прилягти на кілька хвилин, щоб напад пройшов. Якщо немає можливості це зробити, то сядьте на крісло, стілець або просто обіпріться на щось, щоб зменшити навантаження на ноги. У жодному разі не намагайтеся прибрати слабкість фізичними вправами або розминкою — просто відпочиньте 10-15 хвилин.
Якщо це разовий напад, то нічого страшного немає: просто заспокойтеся та постарайтеся не нервувати. Якщо ж ситуація відбувається на постійній основі, то рекомендується звернутися до фахівця: невролога, ендокринолога, терапевта або ревматолога.
Якщо є можливість, то можна випити седативні препарати, наприклад Фітосед, Новопасит або звичайний екстракт валеріани. Вкрай не рекомендується курити або вживати алкоголь. Найкраще випити звичайної негазованої води або заварити трав'яний чай (м'яту, липу, ромашку).
Намагайтеся переглянути свій розпорядок дня. Обов'язково дотримуйтесь режиму, спіть не менше 7 годин на добу, розділіть роботу, навчання та відпочинок. Намагайтеся більше рухатися, бувати на свіжому повітрі, ходити в спортзал або бігати, при цьому навантаження не повинно бути виснажливим. Пийте достатньо води (не менше 1,5 літра), стежте за кількістю калорій та якістю харчування.