Пневмонія: чим небезпечна, як лікувати
Як заражаються пневмонією, чим вона небезпечна
Пневмонія, незважаючи на можливості сучасних антибіотиків, знаходиться на початку переліку причин смертності у всьому світі. Перші місця займають серцево-судинні хвороби, онкологія та травми. Найчастіше від захворювання страждають діти до 5 років і дорослі старше 50, для них є високий ризик летального кінця.
Сама по собі пневмонія часто має інфекційне походження. Вона виникає як первинне захворювання чи як наслідок іншої патології. Запалення торкається бронхів, альвеол, інтерстиціальної тканини та інших структур органу. Воно перешкоджає нормальному кисневому обміну між кров'ю та повітрям, у результаті відбувається голодування. Якщо процес охоплює більшу частину легень, то виникає гостра дихальна недостатність.
Особливо небезпечне запалення внаслідок приєднання важких ускладнень, які можуть бути позалегеневими. Це, наприклад, міокардит чи енцефаліт. А також складність захворювання в тому, що його можуть спричинити декілька видів бактерій, які не реагують на лікування одним типом антибіотика.
Перші ознаки хвороби легень
На жаль, часто симптоми не є настільки вираженими, при яких зазвичай людина вживає якихось серйозних заходів, звертається до лікаря. Це стосується і дорослих, і дітей. Загальна симптоматика буде такою:
-
поява кашлю та задишки;
-
підвищення температури, лихоманка чи озноб;
-
швидка стомлюваність;
-
біль у грудях при глибокому вдиху.
Прояв пневмонії може бути індивідуальним, оскільки залежить від її тяжкості, типу збудника. Але головна ознака захворювання у дорослого — це кашель, що має нав'язливий характер. З розвитком пневмонії він переходить у вологий із виділенням гнійного мокротиння.
Практично відразу піднімається температура на позначку +39-40°, її дуже складно збити жарознижувальними. Якщо якесь вірусне захворювання через тиждень не тільки не проходить, але й стан при ньому погіршився, то є велика ймовірність розвитку запалення нижніх дихальних шляхів.
У дітей симптоми будуть такими:
-
підвищення температури у перші три дні, яку не вдається збити (у новонароджених такої ознаки може не бути);
-
часте поверхневе дихання;
-
зміна поведінки — примхи, млявість, поганий апетит;
-
блювання та діарея.
Багато залежить від збудника патології. У деяких випадках запалення легенів проявиться як застуда. Тобто дитину турбуватимуть нежить, кашель, першіння горла.
Як розвивається захворювання
Як і безліч інших інфекційних процесів, хвороба вражає людину при низькому імунітеті. Через ослаблені захисні функції організм більше не може стримувати агресивні бактерії, які намагаються потрапити до нього. Ось чому дуже важливо підтримувати імунітет, тим більше для цього існує багато різних засобів. Інфекція потрапила до організму, торкнулася верхньої частини органів дихання. Виникає кашель, що посилюється. За кілька годин з'являється висока температура.
Потім кашель стає «мокрим», інфекція проникає в ділянку трахеї, рухається до легень. Дихання ускладнюється, і людина відчуває болючість в області бронхів, горла. У кожному випадку швидкість поширення захворювання та симптоми залежать від багатьох факторів.
Група ризику та зараження
Захворювання викликають віруси, мікоплазма, пневмокок. У дитячому віці його провокують стафілококи, аденовіруси. Найнебезпечніше за все вірусно-мікробна інфекція, оскільки вона обтяжує прояви патології. Дорослі можуть входити до групи ризику. Вони мають великий шанс захворіти на пневмонію. Чинниками будуть:
-
постійні стресові стани, що знижують імунітет;
-
куріння та зловживання спиртним;
-
часті застудні захворювання;
-
погана екологічна обстановка у регіоні проживання;
-
специфічні умови праці;
-
хронічні захворювання.
Більшість із перерахованого має відношення до низького імунітету. У дітей також є фактори ризику:
-
охолодження чи перегрів;
-
хронічні осередки інфекції, наприклад, тонзиліт;
-
відсутність фізичних вправ у розкладі дня.
Важливо при захворюванні захистити дитину від колективу у дитячому садку чи школі, щоб інфекція не передавалася іншим дітям. Саме недотримання епідеміологічного режиму часто призводить до розвитку масового спалаху. Захворювання передається:
-
повітряно-краплинним шляхом;
-
через контакт із хворим — рукостискання, поцілунок;
-
через предмети, якими скористався інфікований;
-
при недотриманні особистої гігієни.
Вірус може виживати дві доби у фекальних масах. В цьому випадку легко захворіти при неправильному прибиранні унітазу, не помивши руки після догляду за дитячим горщиком. Патогенні мікроорганізми дуже стійкі. Вони зберігають життєздатність навіть у мороз на будь-якій поверхні до 4 годин.
Форми пневмонії
Існує кілька форм запалення легень, кожна з яких після діагностування має особливе лікування із застосуванням різних препаратів:
-
Вірусна пневмонія. Симптоми будуть дуже схожі на грип, але додатково виникає сухий кашель. З'являються головний і м'язовий біль, відбувається втрата апетиту. Грип теж може спричинити пневмонію. Для людей похилого віку смертельно небезпечним часто виявляється важкий гострий респіраторний синдром. Це один із видів вірусної пневмонії. Він дуже рідкісний, але небезпечний.
-
Бактеріальна пневмонія. Цей вид також може бути спричинений грипом. Бактеріальний тип відрізняється присутністю мокротиння під час кашлю, яке може мати колір іржі або зелений відтінок. Ознаки цього типу — лихоманка або температура нижче +35°, зміна серцевого ритму, поверхневе дихання. У літньому віці ступінь тяжкості збільшується.
-
Грибкова пневмонія. Вона може виникнути, якщо вдихнути мікроскопічні пори грибів. Але не у кожного розвинеться при цьому пневмонія, все залежить від імунітету. Симптоми схожі з вищеописаними — кашель, задишка, втома і лихоманка. Патологія, викликана коронавірусом, небезпечна тим, що вона стрімко розвивається зі збільшенням ризику летального кінця. Це той випадок, коли хворобу провокують одразу кілька бактерій та вірусів, які дуже швидко ушкоджують легеневу систему.
У якому випадку виникають ускладнення
Тяжкі стани при патології можуть бути легеневими або позалегеневими. До першого типу належать набряк, абсцес, гангрена та інші ускладнення. До других — сепсиси, ендокардит, анемії, кома, психоз. Будь-який із цих станів виникає з найчастішої причини — відсутність адекватного лікування при тяжкій формі хвороби.
Захворілі ігнорують недугу, не одразу звертаються до лікаря, призначають препарати собі самі. У результаті гостра патологія може перейти у хронічну. Також ускладнення виникають, якщо пацієнт не дотримується приписів лікаря в період відновлення. Багато випадків призводять до летального кінця, інвалідності.
Стаціонар чи домашнє лікування
До лікаря треба звернутися при настанні неприємних симптомів, і що раніше, то краще. У нескладних випадках можна буде обійтися домашнім лікуванням із прийомом антибіотиків під контролем пульмонолога чи терапевта. Такі препарати лікар має призначити сам за результатами аналізів. Є фармакологічні групи, наприклад цефалоспорини, макроліди, пеніциліни та ін. У кожних подібних ліків є своя зона ураження. Антибіотик буде ефективним проти певної бактерії.
При вірусній етіології цей вид препаратів не допоможе. Призначатимуться противірусні засоби, імуномодулятори, вітаміни. Можуть додатись медикаменти для симптоматичної терапії: муколітики, кортикостероїди, жарознижувальні.
У важких і середньоважких випадках пацієнт потребуватиме госпіталізації. Швидку допомогу необхідно викликати, якщо у хворого сплутана свідомість, часте дихання, серйозне зниження артеріального тиску. Дуже важливо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, навіть якщо здається, що хвороба відступила. Це робиться для того, щоб інфекція була знищена остаточно.