Як зміцнити волосся та запобігти його випадінню?
Зміцнення та захист волосся від негативного впливу факторів навколишнього середовища завжди були найважливішою частиною правильного догляду за зовнішнім виглядом волосся. Однак дотримання правил косметичного догляду за волосяним покривом часто може служити відмінними заходами профілактики та запобігання аномальному випадінню волосся.
Практика показує, що зазвичай люди нехтують простими щоденними рекомендаціями щодо зміцнення волосяного покриву, якщо на даний момент патологічної втрати волосся у них не спостерігається. Як правило, вони вважають, що якщо ця проблема не торкнулася їх досі, то їм не доведеться стикатися з нею й пізніше. Тому дуже важливо розуміти, що достатнє приділення уваги стану шевелюри може значно скоротити ризик виникнення інтенсивного випадіння волосся.
Волосяний покрив є бар'єром між організмом та зовнішнім середовищем, тому йому часто доводиться приймати болючий удар на себе. Вплив забрудненого повітря, хлорованої води, надмірного холоду та сонячного ультрафіолету, насамперед, позначається на зоні зростання волосяних фолікулів та стані волосяних стрижнів.
Патологічне облисіння характеризується прискореним відмиранням волосяного покриву, тому зміцнення локонів є необхідним етапом запобігання виникненню захворювання, оскільки волосяним цибулинам складніше відкинути укріплене волосся, ніж ослаблене.
Які ж ознаки свідчать про те, що потрібно негайно вдаватися до заходів профілактики та лікування інтенсивного випадіння волосся? Фахівці стверджують, що коли проблема стає візуально помітною, а на шкірному покриві голови з'являються перші пролисини, то початкові етапи розвитку захворювання вже давно пройшли. Відповідно, успішний результат лікування буде більш важкодосяжним, а колишню густоту зачіски, можливо, вже не вдасться повернути.
Для виявлення рясного випадіння волосся на ранніх стадіях ви самостійно можете провести невеликий тест: потрібно трохи потягнути себе за волосся в області скронь та маківки, якщо кількість волосин в руці перевищує 5-6, треба негайно звернутися до дерматолога або трихолога за консультацією.
Для регулярного насичення волосяних цибулин необхідними жирними кислотами, вітамінами, мінералами та амінокислотами потрібно ретельно виробити правильний режим харчування та звернути увагу на свій щоденний раціон. Погіршення стану волосяного покриву часто пов'язане з недостатньою кількістю вітамінів А, В, С та Е в організмі. Невід'ємними складовими вашого раціону повинні стати жирна риба та м'ясо птиці, шпинат та буряк, бобові та горіхи, цитрусові та чорна смородина, гречана каша та зелений горошок, хліб із борошна грубого помелу та молочні продукти, зелена цибуля та квасоля.
Раціон обов'язково має бути не лише корисним, а й різноманітним. Різні продукти містять різні комбінації біостимуляторів і мікроелементів, що благотворно впливає на роботу волосяних цибулин, інтенсифікуючи всі внутрішні фізіологічні процеси. Не забувайте балувати себе смачною, а головне, здоровою їжею.
До вибору косметичних засобів догляду також потрібно підходити з розумом. Завжди важливо звертати увагу на хімічний склад шампуню або маски: засіб не повинен містити спирту, щоб не пересушити шкіру голови, а також в ньому не має бути силіконів, парабенів та сульфатів. Найкраще вибирати шампуні та бальзами-ополіскувачі на основі природних компонентів, таких як арніка, ментол, червоний перець та гірчиця. Природні засоби сприятливіше впливають на зону зростання волосяних фолікулів, ніж штучні компоненти.
Косметичні засоби слід підбирати за своїм типом волосяного покриву. Шампуні для жирного волосся ніяк не підійдуть власникам сухого волосся, оскільки за принципом дії вони можуть пересушити шкірний покрив голови, спровокував патологічну втрату волосяного покриву.
Жінкам краще обмежити використання термоприладів для укладання, таких як фен, плойка та випрямляч локонів. Якщо це неможливо, перед їх використанням потрібно обробити волосяний покрив термозахистом, розпилюючи засіб не ближче, ніж на відстані 15-20 см від голови.
Для запобігання інтенсивному випадінню волосся панянкам краще відмовитися від фарбування волосяного покриву, а також від хімічної завивки та носіння тугих і хитромудрих зачісок. Використання гумок і шпильок може пошкоджувати зону зростання волосяних цибулин, механічно порушуючи їхню структуру та створюючи перебої у звичайному функціонуванні. Якщо фарбування не можна виключити, потрібно замінити аміачні фарби природними, наприклад, хною.
Особливо ретельно про стан свого волосся потрібно дбати в холодні та спекотні пори року. Взимку волосяний покрив піддається шкідливому впливу низьких температур, волосся стоншується, стає ламким та ослабленим. У зимовий період важливо не нехтувати носінням теплих вовняних шапок. Головні убори зі штучних матеріалів краще залишити у шафі: синтетика може спровокувати аномальне випадіння волосся, оскільки штучна тканина дуже добре пропускає холод.
Влітку сонячні промені відрізняються підвищеною концентрацією ультрафіолету, який у великих кількостях пересушує волосся, робить його неживим і порушує функціонування волосяних цибулин. Носіння капелюшків і панамок захистить локони від надмірної дії сонячних променів і попередить їх посічення.
Завжди важливо пам'ятати про елементарні правила гігієни: потрібно відмовитися від позичання особистих предметів гігієни на кшталт гребінця та рушника іншим людям. Бажано регулярно прати свій рушник і час від часу дезінфікувати свій гребінець, так можна вберегти себе від зараження грибковими інфекціями.
Також не рекомендується розчісувати мокре волосся, тому що його структура більш схильна до руйнувань у мокрому стані. На ніч потрібно розчісувати волосся, нахиливши голову донизу: така маніпуляція посилить кровообіг у капілярах шкірного покриву голови та інтенсифікує роботу волосяних фолікулів.
Мити голову найкраще водою з додаванням лимонного соку чи яблучного оцту. Проточна вода часто може залишати нерозчинний наліт на шкірі голови та волоссі, а лимонний сік та оцет з успіхом нейтралізують її хімічний склад. Для посилення ефекту воду краще прокип'ятити.
Для запобігання пошкодженню та для відновлення волосяного покриву фахівці наполегливо рекомендують пройти курс лікувальних процедур за призначенням лікаря. Це може бути дарсонвалізація, озонотерапія, лазерна або УФ-терапія. Їхній вплив спрямований на стимуляцію шкірного покриву голови, зони росту волосяних фолікулів, а також на прискорення роботи та збільшення продуктивності волосся волосяними цибулинами. Зазвичай процедури застосовують безпосередньо на вогнищах облисіння, але для профілактики та запобігання виникненню захворювання фізіотерапевтичній дії піддається весь шкірний покрив голови.
Із заходами профілактики відмінно поєднуються способи народної терапії. З давніх часів до нас дійшли найрізноманітніші рецепти корисних масок, настоїв, бальзамів, ополіскувачів і мазей. Для запобігання аномальній втраті волосся рекомендується втирати в голову сік ріпчастої цибулі та алое. Гарним засобом для зміцнення та ламінування волосся вважається звичайний желатин. Желатинові маски ефективно потовщують волосяні стрижні, а також розгладжують волосся, роблячи його більш слухняним.
Цілющі властивості має насіння петрушки. Його успішно застосовують для зміцнення волосяного покриву, перетираючи та припудрюючи ним шкірний покрив голови. Для посиленого росту волосся корисними є маски з яєчного жовтка, коньяку, білої глини, реп'яха та шипшини. Настої ромашки, подорожника, звіробою, шавлії, меліси та артишоку часто використовують для промивання волосся від шампуню, така процедура зменшує вироблення шкірного сала та насичує волосяні стрижні необхідними мікроелементами.
Незважаючи на те, що волосся є живою частиною нашого організму, воно не має нервових закінчень, тому не може сигналізувати про занадто важке навантаження, дію високих або низьких температур, непереносимість косметичних засобів догляду. Контролювати стан свого волосяного покриву потрібно самостійно, щоб не пропустити момент, коли необхідно звернутися за консультацією до лікаря.