Сухість шкіри обличчя: причини та методи боротьби
Стан шкіри обличчя завжди визначав міру привабливості людини. Це мотивує нас невпинно стежити за регулярним харчуванням та зволоженням шкірного покриву, тому що, як мовиться у відомому прислів'ї, зустрічають все-таки по одягу. Красива блискуча шкіра також є показником здоров'я нашого організму, тому що всі наслідки перенесених захворювань та недотримання правил здорового життя відбиваються на ній, немов у дзеркалі.
Фахівці виділяють чотири типи шкірного покриву: нормальний, жирний, сухий та комбінований. Кожен з них характеризується наявністю певних властивостей, які мають враховуватися під час виборів засобів догляду.
Сухий тип шкіри є одним з найбільш поширених серед населення та нерідко завдає чимало клопоту його власникам. Найчастіше цей тип шкіри обумовлений генетичними причинами, в такому випадку залишається дотримуватися необхідних правил догляду та принципів зволоження протягом усього життя. Іноді сухість шкіри є наслідком негативного впливу зовнішніх подразників або виниклих внутрішніх патологій, що вимагає негайного медичного втручання та усунення головної першопричини.
Характерними ознаками сухого типу шкірного покриву є постійне відчуття стягування, значна схильність до появи подразнень у вигляді червоних плям, потьмянілий відтінок обличчя, на дотик шкіра нерівна і шорстка, постійно лущиться та недостатньо зволожена.
Даний тип шкіри детермінується дисбалансом продукування ліпідів та водного обміну. Також сухість шкіри може бути викликана перебоями у звичайному функціонуванні сальників та порушеною послідовністю біохімічних процесів усередині потових залоз.
1.1. Що викликає підвищену сухість шкіри обличчя?
Серед причин, що провокують появу аномальної сухості шкіри обличчя, можна виділити вплив пересушеного повітря та різкий холодний вітер, що викликає її подразнення. Дефіцит таких груп вітамінів, як А, С та Е, також зовні проявляється частою появою лущень та червоних плям, виникненням неприємної шорсткості шкіри.
Умивання занадто гарячою проточною водою також не принесе нічого доброго: високі температури викликають подразнення та можуть спричинити хронічну сухість шкірного покриву обличчя. Умивання найкраще здійснювати тоніками та гелями, які призначені спеціально для даного типу шкіри.
Збої в секреції гормонів щитоподібної залози негативно впливають на стан організму в цілому, втручаються у фізіологічні процеси всередині сальних залоз, порушуючи їхній звичайний ритм роботи, що зовні може спостерігатися як знебарвлення шкірного покриву та поява постійного лущення.
Пересушування шкіри обличчя безпосередньо пов'язане з виникненням патологій у кровоносній та травній системі: на шкірному покриві всі аномальні зміни організму описуються досить чітко. Занадто ретельний догляд за станом шкіри також не призведе ні до чого доброго. Часте використання скрабів порушує захисну структуру епідермісу, внаслідок чого шкіра стає шорсткою та зневодненою.
Щоденний восьмигодинний сон є дуже важливим фактором здоров'я цілого організму, оскільки задля збереження продуктивності всіх органів і систем він повинен повноцінно відпочивати. Порушення режиму сну створює несприятливі умови для функціонування клітин епідермісу, біохімічні реакції всередині сальників змінюють свій хід, внаслідок чого шкірний покрив обличчя перестає забезпечуватися необхідною кількістю нутрієнтів і починає лущитися.
Різноманітний раціон, який включає безліч корисної їжі — це ключ до красивого зовнішнього вигляду шкіри обличчя. Забуваючи про це, люди наповнюють своє меню їжею швидкого приготування і виключають свіжі овочі та фрукти, що призводить до виникнення патологій усередині клітин сальників та уповільненого продукування шкірного жиру. Шкірний покрив обличчя, який звик щодня отримувати певну дозу мінералів, що впливають як паливо, більше не захищений від шкідливого впливу факторів зовнішнього середовища, тому на його поверхні починають з'являтися мікротріщини та ранні зморшки.
У чоловічого населення схильність до появи лущень на шкірі обличчя набагато менше виражена, ніж у панянок. Це пояснюється особливостями їхньої фізіології: епідерміс у чоловіків грубіший, ніж у жінок, відповідно, краще захищений від патологічних подразників зовнішнього середовища та менш схильний до виникнення аномальної сухості.
Жінки в період вагітності завжди розквітають, їхні локони стають густішими, а нігті міцнішими, що пов'язано з більш інтенсивним продукуванням жіночих статевих гормонів. Але активізована секреція естрогенів має і зворотний бік: вони уповільнюють фізіологічні процеси всередині сальних залоз, а прогестерон сприяє зниженню пружності та гладкості шкіри, що негайно призводить до виникнення аномальної її сухості.
Після пологів новоспечені матері часто турбуються через занадто суху шкіру у немовляти. Насправді це не є аномалією, оскільки така сухість у новонароджених пов'язана з ще неадаптованими процесами кровоносної системи до життя поза утробою матері. Сальники також лише починають налагоджувати метаболічний обмін усередині клітин, тому знижене продукування шкірного сала може зумовлювати схильність шкіри до появи подразнень.
1.2. Як боротися з аномальною сухістю шкіри обличчя?
Що ж робити, якщо шкіра втратила природний блиск та колишню бархатистість? Необхідно ретельно придивитися до того, як саме ми її доглядаємо та наскільки скрупульозно дотримуємося елементарних правил профілактики.
Для нормалізації водного балансу всередині клітин та тканин організм необхідно щодня насичувати 1,5 – 2 л фільтрованої або чистої джерельної води. Завжди важливо звертати увагу на склад косметологічних засобів догляду: у їхньому переліку не повинно бути етилового спирту та парабенів, оскільки вони провокують виникнення аномальної сухості шкіри обличчя.
Про вмивання проточною водою необхідно забути, оскільки вона багата на хлор і феноли, що знижує еластичність епідермісу та змиває захисну жирну плівку з обличчя. Перед умиванням шкіру необхідно ретельно очистити, обробити спеціально підібраним для неї тоніком, а потім закріпити його дію жирним живильним кремом.
Перелік свого щоденного меню потрібно урізноманітнити продуктами, які є справжніми джерелами вітамінів А, С та Е: кунжутною й лляною олією, волоськими горіхами, мигдалем, молоком і сиром, жирною рибою, морквою, цитрусовими, гарбузовим насінням, шпинатом і часником.
Якщо у вашому будинку достатньо сухе повітря, необхідно подбати про придбання зволожувача повітря, щоб не створювати додаткового навантаження на висушену шкіру обличчя та роботу сальних залоз.
Професіонали рекомендують якомога рідше застосовувати скраби та робити пілінги, краще їх замінити акуратним витиранням шкіри обличчя дитячою мочалкою. Рушник повинен бути виготовлений лише з натуральних тканин, оскільки штучні волокна можуть викликати запалення та мікротріщини.
В особливо спекотні та холодні періоди року намагайтеся ховати обличчя від впливу різких температур. Влітку найкраще носити кепки та капелюшки з широкими полями, а взимку закривати обличчя м'якими теплими шарфами.
В арсеналі народної медицини є достатня кількість домашніх засобів та масок, які допомагають ефективно боротися із виникненням лущень на шкірі обличчя. Необхідно подрібнити та розтерти один банан, додати 50 мл оливкової олії та рідкого меду. Суміш бажано розігріти, нанести подушечками пальців, акуратно масажуючи шкіру щік, чола та підборіддя, змивати прохолодною водою, найкраще термальною.
У домашніх умовах слід приготувати крем, який можна використовувати регулярно без ризику алергічних реакцій. Необхідно перемолоти мигдаль, додати до нього відокремлений від білка жовток і трохи олії авокадо. Використовувати на ніч, наносити нещільним шаром, щоб крем встиг як слід засвоїтися.
Вітамінізовані маски для усунення аномальної сухості дають чудовий результат. Для приготування такої домашньої маски необхідно перетерти вівсяні пластівці до утворення борошна, додати масло чайного дерева та три капсули вітаміну Е. Наносити найкраще після прийняття ванни або душу, коли шкіра більш розпалена. Змивати після повного застигання.
Людині, яка твердо вирішила позбутися патологічної сухості шкірного покриву обличчя, на допомогу прийдуть безліч косметологічних засобів для догляду, рецепти народної терапії, а також консультації вузькоспеціалізованого лікаря. Шляхів для вирішення даної проблеми є безліч, тому важливо вибрати для себе найбільш комфортний та слушний спосіб.