Що робити, якщо ви підозрюєте в себе коронавірус?
- Симптоми коронавірусу
- Основні запобіжні заходи
- Тести на коронавірус
- Що робити, якщо у вас виявлять коронавірус?
Перш ніж визначити алгоритм, як діяти при підозрі на коронавірус, давайте розглянемо, що це за захворювання, чим воно небезпечне, які симптоми викликає.
Новий респіраторний вірус, який виник в кінці 2019 року в Ухані (Китай), розповсюдився по всій планеті. На момент написання даної статті у світі було підтверджено 3,58 мільйони випадків інфікування, 252000 людей померло.
Розповсюдження коронавірусу було названо Всесвітньою організацією охорони здоров'я пандемією. Багато про вірус досі залишається невідомим. Поки вчені працюють над створенням вакцини, люди по всьому світу навчаються жити в нових реаліях. Лікарі роблять все можливе для порятунку захворілих.
Люди, в яких починається кашель або лихоманка, відразу задаються питанням, чи є у них COVID-19 – хвороба, викликана вірусом SARS-CoV-2. Чи викликати швидку? Багато хто сприймає за коронавірус й інші хвороби, навіть їхні симптоми більше відповідають звичайній застуді або грипу.
Варто розуміти, що в офіційну статистику захворівших, в основному, потрапляють ті, у кого вірус викликає стан середньої важкості або важкий. Припускається, що легкою або безсимптомною формою вже хворіли і хворіють зараз набагато більше людей. Тому виходити потрібно із того, що абсолютно будь-які симптоми ГРВІ, навіть легкі, можуть вказувати на коронавірус.
Фактом залишається те, що новий вірус небезпечний не в останню чергу тим, що дуже швидко розповсюджується. Ось чому важливо не тільки захистити себе від COVID-19, але й знати, що робити, якщо ви почали відчувати перші ознаки хвороби.
Симптоми коронавірусу
Симптоматика захворювання варіюється від легкої до важкої, і перші прояви інфікування можуть з'явитися лише через 2-14 днів після взаємодії з вірусом. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, основні симптоми COVID-19:
- кашель;
- задишка;
- висока температура;
- сильна слабкість.
Наявність принаймні двох із наступних симптомів теж може свідчити про хворобу:
- підвищена температура;
- озноб;
- м'язові болі;
- головний біль;
- хворе горло;
- втрата смаку або запаху.
У дітей захворювання проявляється схожим з дорослими чином, однак, як правило, проходить у більш легкій формі. Вказані симптоми можуть не вимагати госпіталізації, але дуже важливо слідкувати за своїм станом, тому що вони можуть швидко загостритися і перерости у важку форму. ВООЗ рекомендує негайно звернутися до лікаря, якщо у вас:
- важке дихання;
- постійний біль або тиск у грудях;
- сплутаність думок або труднощі з пробудженням;
- посинілі губи або обличчя.
В період пандемії обов’язково варто повідомляти сімейному лікареві про виникнення будь-яких, навіть незначних проявів ГРВІ. Якщо у людини є захворювання серцево-судинної системи, легенів, діабет або онкологія, а також будь-які хронічні хвороби, слід з більшою серйозністю поставитися до симптомів. Навіть невелике першіння в горлі, температура вище +37,2° і кашель – приводи проконсультуватися з лікарем.
Основні запобіжні заходи
Вкрай важливо, щоб ви постійно моніторили свій стан здоров'я, якщо у вас спостерігаються симптоми коронавірусу. Обов’язково слід повідомити лікарю і отримати консультацію за поточною ситуацією. Дотримуйтеся рекомендацій, даних лікарем. Вони можуть включати такі дії, як фіксування поточних і нових проявів захворювання, необхідність у проходженні тестування та ін.
Якщо ваші симптоми не надто виражені, не вимагають медичної допомоги, то дуже важливо, щоб ви залишалися вдома. За можливості, доручіть такі задачі, як покупка продуктів і медикаментів членам сім'ї, друзям або сусідам. Ви також можете використовувати додатки доставки, щоб отримати все, що необхідно.
Важливо звести до мінімуму кількість контактів з іншими людьми, які живуть в одному приміщенні з вами, щоб попередити розповсюдження вірусу в сім'ї та за її межами. Залишайтеся у своїй кімнаті. Не діліться такими предметами, як посуд або полотенця ще з будь-ким. Ваші близькі повинні ретельно очищувати їх, а також проводити заходи дезінфекції всіх поверхонь з високим рівнем, наприклад, загальна ванна, телефон, пульт д/у, меблі, дверні ручки, електронні девайси і т. д.
Всі у вашому будинку, включаючи вас, повинні носити маску. Якщо потрібно викликати медичних працівників додому, попередьте про свій стан і надягніть її до їхнього прибуття. Прикривайте рот і ніс тканиною, коли кашляєте або чхаєте. Ретельно мийте руки не менше 20 секунд теплою водою з милом, робіть це якомога частіше. Якщо засоби гігієни недоступні, використовуйте дезінфікуючий склад на спиртовій основі з вмістом спирту не менше 60%.
Тести на коронавірус
Необхідність тестування визначається лікарем. Важливо розуміти, що на даному етапі кількість тестів обмежена, адже на їхнє виробництво та введення потрібен час. Тому, як правило, їх призначають тим, хто має більш важкі форми захворювання.
Що робити, якщо у вас виявлять коронавірус?
Людей з легкою формою захворювання просять залишатися вдома, телефонувати в швидку допомогу у випадку необхідності та слідувати тим правилам, які ми описали вище. Може бути призначена певна підтримуюча терапія, яка включає необхідність приймати жарознижувальні, знеболюючі, протизапальні препарати разом із ліками від кашлю і болю в горлі.
В обов’язковому порядку слід пити багато води, так як пацієнти з легкою симптоматикою часто потрапляють до відділення саме через зневоднення. Хворі з важкою формою поміщаються в спеціальні палати. У важких випадках вони отримують кисень, підключаються до апаратів штучної вентиляції легенів.