Проблемна шкіра: типи та причини
У наш час гарна сяюча шкіра є не лише предметом для гордості, а й результатом тривалого та постійного догляду. Щодня люди стикаються з безліччю проблем, які «дарує» їм проблемна шкіра. Передчасне утворення зморшок, ділянки, що лущаться, сальні пробки, вугровий висип і маслянистий хворобливий блиск — це ще не найгірше з негативних наслідків, які можуть виникнути при відсутності належного догляду.
Порушене продукування шкірного жиру створює оптимальне середовище для появи грибкових інфекцій та чужорідних бактерій, що негайно тягне за собою виникнення серйозних захворювань внутрішніх органів і систем. Проблемна шкіра обличчя зустрічається як мінімум у третини населення, що зробило дане явище досить поширеним. Але саме поняття «проблемної шкіри» є досить широким, оскільки включає в себе різні типи шкірного покриву.
Боротися з проблемами, які детермінує кожен різновид шкіри, потрібно по-різному, оскільки універсальних засобів та правил не існує. Кожен тип проблемної шкіри відрізняють специфічні плюси та мінуси, і в разі незначних недоліків власник певного шкірного покриву не страждає від істотних вад шкіри.
Жирний тип шкірного покриву відрізняється характерним маслянистим блиском, забрудненим виглядом, блідим жовтяничним відтінком, нерівною поверхнею, збільшеними порами із забитими сальними ходами, наявністю чорних крапок (комедонів) на носі, лобі та в області вилиць, наявністю білих прищиків, відомих як міліуми, вугровим висипом, подразненням з червоними плямами та іноді з симптомами акне.
Сухий тип шкірного покриву характеризується тьмяним кольором, наявністю лущення на лобі, підборідді та щоках, слабким продукуванням шкірного жиру, майже непомітними порами, відсутністю надмірного блиску, передчасним виникненням зморшок, чітко видною капілярною сіточкою, постійними подразненнями у вигляді червоних плям та серйозними алергічними реакціями. Внаслідок зменшеного виділення себуму така шкіра майже не захищена від патогенного впливу зовнішніх факторів, тому потребує постійного «підживлення» та харчування.
Комбінована шкіра поєднала у собі все «краще» від жирного та сухого типів шкірного покриву. У Т-зоні, тобто на лобі, носі та підборідді вона має всі типові ознаки жирної шкіри, а на щоках і повіках вона досить суха, ніжна і тонка, має шорстку поверхню.
Основним визначальним фактором типу шкірного покриву у людини є індивідуальний режим роботи сальних залоз. У кожного з нас генетично закладено програму діяльності себоцитів, що зумовлює спосіб та характер функціонування сальників.
Більш активна секреція шкірного сала, як при жирному типі шкірного покриву, сприяє постійному виділенню себуму на поверхню, що створює сальну плівку на обличчі. Ослаблені сальні залози не здатні виробляти значної кількості шкірного сала, що призводить до потьмянілого кольору шкіри та нездатності протистояти агресивному впливу факторів зовнішнього середовища.
Існує безліч важелів впливу на перебіг фізіологічних процесів та біохімічних реакцій усередині себоцитів. Кардинальна зміна гормонального фону змушує сальники інтенсивно викидати продукти життєдіяльності на поверхню шкірного покриву, роблячи його липким та засмальцьованим.
Незбалансоване харчування без вмісту продуктів, багатих на вітаміни А, С та Е, призводить до поступового згасання продукування себуму, що зовні проявляється появою запалень, мікротріщин та виникненням бактеріальних захворювань.
Наявність шкідливих звичок, таких як регулярне вживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв, призводить до розладу метаболічних процесів усередині сальників, внаслідок чого закупорюються сальні ходи, і шкірний жир накопичується під верхнім шаром епідермісу.
Захворювання шлунково-кишкового тракту, кровоносної та ендокринної систем мають також зовнішні симптоми, що миттєво відображаються на шкірі у вигляді чорних пробок, вугрового висипу та запальних процесів.
Відсутність повноцінного щоденного сну призводить до порушення біоритмів нашого організму. Зі свого звичайного темпу роботи збиваються також і сальні залози, що провокує інтенсифікацію всіх процесів життєдіяльності. Недостатня кількість відпочинку може сприйматися сальниками як стресова для організму ситуація, тому вони в паніці можуть виробляти набагато більше себуму, ніж зазвичай.
Різкі кліматичні зміни та неправильний догляд за шкірою обличчя часто спричиняють дисбаланс в оптимально розрахованій діяльності себоцитів. При усуненні головного фактора порушення фізіології сальних залоз їхні метаболічні процеси відновлюються та знову йдуть у звичному ритмі.
Найактуальнішим питання проблемної шкіри залишається для підлітків. Пубертатний період характеризується, насамперед, порушенням гормонального фону, який кардинально перебудовується, активно готуючи організм до входження у новий період життя.
Занадто сприйнятливі до перебудови гормонального обміну сальники збиваються зі свого звичного темпу роботи, неконтрольовано виділяючи себум, послідовність фізіологічних процесів порушується, сальні протоки звужуються, що призводить до постійної закупорки зовнішніх ходів чорними пробками. Тому підлітковий період у багатьох асоціюється з вугровою хворобою, постійно засмальцьованою шкірою, регулярними запальними процесами та наявністю акне.
Посилюють ефект від аномальної діяльності сальників особливості підліткового віку. Перша шкільна двійка, перше невдале кохання, перша велика сварка з батьками є серйозною підставою для створення стресового фону, який неодмінно тягне за собою порушення кровотоку в капілярах епідермісу, виникнення дисбалансу в обмінних процесах сальників і схильність шкіри до появи різних дерматологічних захворювань.
Причини виникнення проблем зі шкірним покривом у чоловіків криються у неправильному виборі бритви та недотриманні елементарних правил гоління. Перед початком процедури шкіру завжди необхідно м'яко очищати, а потім зволожувати за допомогою кремів після гоління або звичайних поживних засобів.
Занадто гостра бритва разом із непотрібними волосками знімає зі шкіри верхній захисний шар жиру, який створював непроникний бар'єр для патогенних факторів. Тому для стимулювання роботи сальників після завершення процедури гоління необхідно відновити гідробаланс за допомогою зволожуючих лосьйонів або кремів.
Проблемна шкіра може потурбувати вас і після 25, і після 30, незважаючи на те, що ви вже далеко не підліток. Даний вік характеризується ще однією зміною гормонального фону, який знову ж таки сприймається себоцитами як стресове середовище, внаслідок чого виникає дисбаланс у клітинах епідермісу, продукування себуму перестає бути регулярним та дозованим, а зовнішній шкірний покрив страждає від періодичних алергічних реакцій.
Важливу роль для стану проблемної шкіри грає також сезонність. Кожна пора року має свої індивідуальні риси та особливості, які то покращують зовнішній вигляд шкірного покриву, то змушують страждати від аномального втручання в діяльність себоцитів.
Влітку надмірно активні сонячні промені інтенсифікують усі фізіологічні процеси всередині сальників, що помітно покращує стан сухої шкіри, але це, на жаль, абсолютно неприйнятно для жирного типу шкірного покриву, у якого продукування шкірного сала і так на досить високому рівні.
Але, незалежно від типу, необхідно створити додаткові захисні умови для шкірного покриву обличчя, оскільки надлишок УФ-випромінювання може порушити послідовність біохімічних реакцій себоцитів, що викличе ненормоване виділення продуктів діяльності сальників на поверхню епідермісу. Не забувайте наносити тонким шаром сонцезахисні креми на поверхню шкіри перед виходом на вулицю, намагайтеся не перебувати довго під прямим сонячним промінням.
Взимку шкірний покрив обличчя страждає від сильних перепадів холодних температур та різкого вітру. Щоб уникнути обмороження шкіри та порушення роботи сальників, укутуйте обличчя теплими вовняними шарфами, а також використовуйте декоративну косметику щільної текстури та з густою консистенцією. Найкраще регулярно зволожувати шкіру за допомогою поживних засобів та кремів, а також обзавестися баночкою крему з мікровосками, який доповнює природний бар'єр на шкірі обличчя, створений шкірним салом.
За наявності грамотного догляду будь-який тип шкірного покриву матиме гарний зовнішній вигляд. Якщо регулярно дбати про свою шкіру та насичувати її корисними мінералами та нутрієнтами, незабаром вона порадує вас свіжим виглядом, природним рум'янцем на щоках та приємною гладкістю.