Харчове отруєння: лікування та перші дії
Харчове отруєння є наслідком споживання неякісної їжі або води. Найчастіше воно починається після того, як людина з'їла прострочений продукт, погано просмажену рибу або м'ясо, їжу, яка зберігалася в неналежних умовах. Також харчове отруєння може розвинутись через вживання їжі, що містить токсини (гриби, консерви та ін.).
Отруїтися продуктами може абсолютно будь-яка людина. Для цього достатньо з'їсти немиті овочі, фрукти або залежаний салат, випити несвіже молоко або навіть просто покупатися в забрудненій воді. Захворювання може протікати в різній формі: здебільшого воно проходить без звернення до лікаря, але у важких випадках потрібно обов'язково зателефонувати до швидкої та пройти повноцінне медикаментозне лікування у лікарні.
Симптоматика проблеми
Як правило, перші ознаки отруєння наступають через 2-6 годин після вживання неякісної їжі або води. Інтоксикація організму зазвичай настає у всіх людей, які їли зіпсований продукт, але у кожного вона може проявитися по-різному. Інкубаційний період теж залежить від віку людини, кількості прийнятого токсину, загального імунітету та інших факторів, але загалом отруєння настає в той день, коли було прийнято недоброякісну їжу.
Розглянемо, як проявляється харчове отруєння. До основних симптомів відносяться:
-
Гострий біль у животі, який може бути постійним або приходити/йти хвилями.
-
Дискомфорт і важкість в районі шлунка, здуття живота.
-
Діарея із постійними позивами. При цьому стілець у пацієнта рідкий та супроводжується болем.
-
Блювота. Може бути одноразовою або повторюваною.
-
Слабкість у всьому організмі, повна апатія, запаморочення, дезорієнтація.
-
Пацієнт відчуває озноб у всьому тілі, його може трусити, температура тіла знижується (хоча може піднятися до +38-40°).
-
Утворюється липкий та холодний піт.
-
Артеріальний тиск знижується, при цьому починається тахікардія, швидкість серцебиття збільшується.
Якщо отруєння сильне, то у людини можуть виникнути астенія (м'язова слабкість), сильне виділення слини, зниження зору або серйозні ураження нервової системи (галюцинації, параліч тощо).
Коли слід викликати швидку
Найчастіше легке отруєння можна вилікувати самостійно. Але якщо воно серйозне, рекомендується звертатися до лікаря. Розглянемо ситуації, коли треба викликати швидку при харчовому отруєнні:
-
Якщо жінка, що отруїлася, вагітна або годує дитину.
-
Дітям у віці до 3 років.
-
Людям похилого віку, особливо за наявності у них хронічних хвороб.
-
Якщо в їжу вживалися гриби чи якісь отруйні рослини.
-
Якщо температура піднялася вище ніж 39°.
-
Якщо блювання триває більше двох днів.
-
При випорожненні або блювоті з кров'ю.
-
При появі у пацієнта галюцинацій або марення.
-
Якщо при домашньому лікуванні отруєння триває більше трьох днів.
-
Якщо хворому стало краще, але при цьому ознаки інтоксикації зберігаються більше 7 днів.
Також слід звернутися до лікаря, якщо у людини є судоми, він важко дихає та відчуває різкі болі в районі шлунка.
Як лікувати
Давайте розберемося, як лікувати харчове отруєння. Якщо воно слабке, і ви розумієте, що отруїлися не грибами чи консервами з бактерією ботулізму, можна обійтися без звернення до лікаря. Діяти потрібно за наступним алгоритмом:
-
Обов'язково промийте шлунок. Це дозволить вам видалити залишки зараженої їжі та вивести з організму більшість токсинів. Чим раніше це буде зроблено, тим швидше ви вилікуєтесь і тим легше пройде захворювання.
-
Випийте дві склянки води, потім натисніть двома пальцями на основу язика. Повторіть процедуру кілька разів, щоб вода виходила чистою.
-
Прийміть ліки. Вам потрібно з'їсти якісь сорбенти, наприклад, таблетку активованого вугілля. Приймати його потрібно за наступною схемою: 1 таблетка на 10 кілограмів ваги (норма розбивається на 2-3 прийоми). Тобто якщо ви важите 90 кг, то потрібно з'їсти по 3 таблетки за 3 прийоми.
-
Відновіть водно-сольовий баланс. Робити це потрібно після того, як блювотні позиви підуть. Прийміть препарати з солями калію та натрію.
-
Намагайтеся більше пити. Під час хвороби організм втрачає багато рідини, тому її потрібно швидко відновити. Пийте кип'ячену воду, а не сиру.
-
Відмовтеся від їжі. Щоб вилікувати отруєння, потрібно очистити шлунок та кишечник. Якщо приймати нову їжу, то вона заражатиметься бактеріями і процес повториться.
-
Хворому необхідний постільний режим. У жодному разі не займайтеся фізичною роботою чи активністю — просто відлежіться один день. Бажано максимально обмежити емоційне та розумове навантаження.
Які ліки приймати
Тепер давайте розберемо, які таблетки пити при отруєнні. Ваше основне завдання — вивести з організму токсини, тому обов'язково приймайте сорбенти. Це може бути класичне активоване вугілля, біле вугілля, Сорбекс або Ентеросгель. Якщо отруєння сильне, а блювота і діарея не припиняються, можна використовувати Смекту (обов'язково прочитайте, як її приймати).
Якщо ви відчуваєте сильні ріжучі болі, слід прийняти спазмолітики, наприклад, Спазмалгон або «Но-Шпу». При сильному метеоризмі добре допомагає Мовеспазм. Для відновлення водно-сольового балансу підійде Регідрон, який слід запивати чистою кип'яченою водою.
У випадку інфекційного захворювання можна використовувати Ніфуроксазид, але цей препарат призначає лікар після встановлення діагнозу. Самостійно приймати його не варто. Чи потрібно пити антибіотик при отруєнні? Теж лише за призначенням лікаря. Справа в тому, що даний препарат пригнічує мікрофлору кишечника, і відновлення може затягнутися. Краще прийняти пробіотики: Пробіз, Лінекс та інші препарати.
Чого не можна робити при отруєнні
Якщо ви отруїлися, то не слід робити такі речі:
-
Якимось способом нагрівати живіт: класти на нього грілку та ін.
-
Приймати препарати, що закріплюють, якщо у вас діарея. Організм має очиститися сам.
-
Пити газовану чи сиру воду, а також молоко або молочні продукти.
-
Ставити клізму дитині, людині похилого віку або вагітній жінці.
-
Залишати постраждалого самого, особливо якщо отруєння серйозне.
-
Приймати їжу в першу добу (якщо на другу блювота та пронос тривають — обмежити прийом).
-
Забувати про гігієну. Навіть якщо вас нудить, то обов'язково прополощіть рот, добре мийте руки з милом, приймайте душ.
Якщо проблема не проходить або постраждалому стає гірше, обов'язково викликайте лікаря і опишіть йому всі симптоми хвороби.