Як вибрати таблетки від алергії?
Антигістамінні препарати — це широка група лікарських засобів, які представлені кількома поколіннями. Всі вони спрямовані на подолання реакції організму у відповідь на вироблення та накопичення азотистої сполуки (гістаміну), або медіатора запалення. Його продукує амінокислота гістидин, яка є у всіх білкових складових організму. Розібравши процес формування реакції, простіше зрозуміти, який засіб від алергії вибрати.
Механізм виникнення захисту в організмі
Гістамін — це справжній нейромедіатор (імпульс), що запускає миттєву відповідь на будь-які шкідливі зовнішні подразники або реагенти. Це реакція на появу чужорідного антигенного чинника всередині тіла людини. Проявляється вона у вигляді шкірного висипу, чхання, першіння в горлі, нежиті, набряку, задишки. Небезпека полягає у ризику швидкого розвитку подій, якщо вчасно не звернутися по медичну допомогу. Критичним результатом може стати ускладнення у вигляді незворотних наслідків, наприклад, анафілактичного шоку, коми.
Алергія по праву вважається хворобою нашого століття. Вона нагадує якусь боротьбу організму з «вітряками». Людина при цьому не страждає від засилля паразитів, мікробів чи вірусів, як його предки. Її імунна система у таких «тепличних», більш комфортних умовах «нудьгує». Вона розслаблена, тому стає вразливішою до невинних і звичних реагентів. Коли вони надходять до організму, виникає алергічна реакція. Запускається миттєва відповідь. Причиною може виявитися абсолютно будь-який фактор, наприклад, цвітіння рослин (амброзія, тополя, пилок), продукти харчування, шерсть тварин, пліснява, побутова хімія, пил та ін.
Антигістамінні препарати добре справляються та усувають запальні стани. Механізм їхньої дії спрямований на швидке блокування (нейтралізацію) гістаміну та утримання такого безпечного стану протягом дії ліків. Однак, якщо реагент постійно «подразнює» імунну систему людини, хвороба може перейти у хронічну форму. У цьому випадку імунна армія захисників для відповіді на подразнення знаходиться у постійній бойовій готовності (наприклад, при атиповому дерматиті). Якщо усунути реагент, то зникне причина виникнення алергічної реакції.
Від чого залежить правильний вибір засобів від алергії
Антигістамінні препарати широко представлені в аптечній мережі. Вони випускаються у вигляді таблеток, інфекційних розчинів, капсул, дитячих сиропів, аерозольних препаратів, мазей, гелів. Більшість із них відносяться до безрецептурного відпуску. Це дуже зручно для багатьох пацієнтів із встановленим раніше діагнозом.
Важливо! Тільки лікар може об'єктивно врахувати всі складові алергічного процесу: ступінь складності, ймовірність ускладнень, тривалість та ін.
Щоб розпочати лікування, необхідно потрапити на прийом до алерголога. Він встановить причину та тип збудника, виявить потенційні ризики, пов'язані із супутніми захворюваннями. Лікар зможе запобігти протипоказанню препаратів в індивідуальних випадках. Фахівець зверне увагу на можливі поєднання з іншими ліками, призначеними в цей же час.
Як вибрати антигістамінні засоби з урахуванням фармакологічних особливостей
Препарати від алергії, за даними ВООЗ, представлені у вигляді трьох поколінь медикаментів. Всі ліки відрізняються за рівнем своєї активності, часом впливу на організм, наявністю побічних ефектів, ступенем безпеки застосування (діти, вагітні та годуючі).
Фармацевтична індустрія постійно розвивається та представляє нові й більш сучасні діючі речовини. Це виявляється в ступені безпеки та відсутності побічних ефектів. Проте препарати «старої школи» не втратили вагу. Вони застосовуються в медицині і зараз, залежно від потреб та перебігу захворювання конкретного пацієнта.
Антигістамінні препарати першого покоління
Основною рисою, що їх об'єднує, є швидка (протягом 20-30 хв) та сильна дія. Також відзначається ефективна боротьба з проявами реакції (усунення свербежу, набряклості тканин). Після прийому відбувається моментальне зняття напруги в постраждалих м'язах і тканинах організму з можливою невеликою анестезією, спазмолітичним ефектом.
Важливо! Медикаменти першого покоління здатні легко проникати через бар'єри головного мозку, надаючи гальмівну дію на роботу ЦНС (знижуючи концентрацію уваги, викликаючи сонливість, апатичність реакцій). Водіям транспорту при прийомі ліків краще не сідати за кермо.
Основні представники:
-
Дімедрол та похідні;
-
Фенкарол;
-
Супрастин;
-
Тавегіл;
-
Діазолін.
Вплив препаратів першого покоління короткочасний (4-6 годин), тому часто потрібно кілька прийомів протягом доби. Загальна тривалість лікування — не більше ніж 5-7 днів. Ці препарати не призначаються з метою профілактики. Забороняється поєднання їх із алкоголем.
Антигістамінні засоби другого покоління
Ці медикаменти характеризуються активним та більш спрямованим пригніченням алергічних проявів. Вони починають діяти через 30-40 хвилин після прийому. Ліки ефективні для алергії, пов'язаної з діяльністю шлунково-кишкового тракту, респіраторної сфери, шкірних покривів. Вони не викликають сонливості та пригнічують роботу ЦНС. Тривалість дії дорівнює 24 годин. Прийом ліків рекомендується в один і той самий час (1 раз на добу).
Основні представники:
-
Лоратадін (Кларітін);
-
Цетиризин;
-
Зодак.
Важливо пам'ятати! Препарати другого покоління можна вживати водіям транспорту та людям, робота яких пов'язана з концентрацією уваги. Проте обов'язковим є контроль лікаря. При тривалому застосуванні можливі ускладнення із боку сечової системи.
Антигістамінні засоби третього та четвертого покоління
Ці медикаменти близькі між собою за ступенем впливу та прогнозованим ефектом. Третє покоління не впливає на ЦНС (не має седативного ефекту), на роботу серця. При прийомі відсутні побічні реакції з боку ССС, нирок. Засоби добре підходять для дорослих пацієнтів, проте не призначаються маленьким дітям, вагітним та годуючим жінкам.
Антигістамінні засоби третього покоління:
-
Астемізол;
-
Терфенадін.
Яскравим представником четвертого покоління є препарати, що мають у своїй основі діючу речовину — дезлоратадин. Ці медикаменти здатні швидко всмоктуватися в шлунково-кишковому тракті. Відмінною особливістю ліків нового покоління вважається протизапальний, антиалергічний фон, що тривало зберігається та найбільш ефективно проявляється. При цьому відсутні побічні ефекти на інші органи (нирки, серце) та системи організму.
Ці засоби впливають через 30 хвилин (тривалість надійного пригнічення гістаміну — близько доби). Їх рекомендується приймати один раз на день. Це найбільш сучасні та безпечні ліки. Під контролем лікаря вони навіть призначаються дітям (у вигляді сиропу), вагітним і годуючим жінкам.
Антигістамінні засоби четвертого покоління показані для профілактики сезонних та інших видів алергії. Основні представники:
-
Едем;
-
Еріус;
-
Левоцетиризин;
-
Фексофенадин.
Початок прийому, час дії та ефективність призначення антигістамінних засобів у кожному окремому випадку індивідуальні. Періодичність застосування препаратів і тривалість повинні бути строго під контролем лікаря.