Які вітаміни приймати при випадінні волосся?
Волосяний покрив є однією з найтендітніших структур нашого організму. За волоссям досить складно доглядати, але воно легко піддається руйнівному впливу зовнішніх і внутрішніх факторів, втрачаючи свою красу. Поганий екологічний стан навколишнього середовища, сезонність, гормональна перебудова, незбалансований режим харчування та спосіб життя, наявність шкідливих звичок та регулярні конфліктні ситуації — все це миттєво проявляється на роботі волосяних цибулин, а потім й на зовнішньому вигляді волосся. Для нашого організму воно подібне до лакмусового папірця, який видає всі недосконалості способу життя та функціонування внутрішніх органів.
Так як волосся не може самостійно забезпечувати себе всіма важливими нутрієнтами та мінералами, які необхідні для його зростання в звичайному режимі, воно часто потребує використання додаткових засобів, що надходять до організму із зовнішнього середовища.
Вітаміни є одним із визначальних факторів, необхідних для оптимальної роботи волосяних цибулин. Це органічні сполуки, що виконують функції прискорювачів реакцій у живих структурах та органах. Наш організм головним чином не спеціалізується на внутрішньому виробленні вітамінів.
У товстому кишечнику виробляється група вітамінів В, але їхньої кількості катастрофічно недостатньо для забезпечення нормального перебігу всіх фізіологічних процесів в організмі, а волосяним цибулинам, які не є життєво важливими органами, не дістається майже нічого. Тому наш організм потребує постійної підзарядки у вигляді вітамінних комплексів, які ми отримуємо з корисною їжею та лікарськими препаратами.
Які ж вітаміни мають велике значення саме для стану наших локонів? Ослаблення та порідіння волосяного покриву може спостерігатися при недостатній кількості вітамінів А, В, С, Е та F у нашому організмі. Кожен вид нутрієнтів курирує певну біохімічну реакцію в клітинах волосяних фолікулів. Їхня дія спрямована на забезпечення оптимальної швидкості фізіологічних процесів усередині волосяної цибулини, щоб волосяний стрижень зростав відповідно до послідовності фаз його життєвого циклу.
Вітамін А створює необхідні умови для збільшення густоти та еластичності пасом, робить лусочки, з яких складається волосяний стрижень, міцнішими й стійкішими, запобігає появі ламкого волосся, яке надто швидко відмирає. Також він нормалізує вироблення шкірного сала, тому при достатньому надходженні вітаміну А до організму вас ніколи не потурбує така проблема, як себорея.
Найкраще вітамін А засвоюється, якщо разом з ним приймати столову ложку звичайної соняшникової олії. Дефіцит вітаміну спричиняє зменшення природного блиску пасом і появу волосків, схильних до передчасної ламкості.
Вітамін В1 є найпотужнішим антистресовим фактором, який мінімізує збитки організму від постійного конфліктного фону. Відсутність стресів дуже позитивно впливає на зовнішній вигляд локонів, надаючи їм більшого об’єму та зміцнюючи волосяні стрижні.
Вітамін В2 є природним стимулятором посиленого кровотоку в кровоносних судинах шкірного покриву голови, що посилює темп роботи волосяних цибулин. Також здатний відновлювати анатомічну структуру коріння волосся після механічних пошкоджень, заспокоювати роздратовані клітини зони росту волосяних фолікулів. Дефіцит вітаміну В2 порушує продукування секрету сальниками, через що волосся може частіше жирніти біля коріння.
Вітамін В3 відповідає за забезпечення комфортних умов для перебігу обмінних процесів, своєчасне надходження необхідної кількості нутрієнтів до волосяних цибулин. Дефіцит вітаміну чреватий недостатньо зволоженими волосяними стрижнями, уповільненням загальних ростових процесів та порушенням послідовності життєвого циклу волосяного покриву.
Вітамін В5 є одним із найбільш необхідних для здорового росту наших пасом. Тому при проблемах з волоссям завжди потрібно стежити за тим, щоб він надходив до організму у достатній кількості. Вітамін здатний глибоко проникати до клітин зони росту волосяних фолікулів та активно насичувати їх нутрієнтами, які від волосяних цибулин переходять безпосередньо до волосяних стрижнів. Дефіцит вітаміну викликає зменшення стійкості лусочок волосяного волокна до шкідливих факторів зовнішнього середовища, що провокує швидке опадання пасом та передчасну появу сивини.
Вітамін В6 є природним каталізатором метаболічних процесів всередині організму і, зокрема, всередині волосяних цибулин. Також він скорочує зону поширення подразнення на шкірному покриві голови та сприяє усуненню лупи та постійного свербежу. Дефіцит вітаміну прискорює темп відмирання волосяного стрижня та знебарвлює волосяний покрив.
Вітамін В7 водночас із вітаміном В5 грає одну з найважливіших ролей у забезпеченні здорового зростання наших локонів. По-перше, він зміцнює волосяні стрижні зсередини, насичуючи клітини зони зростання волосяних фолікулів необхідними речовинами. По-друге, він відповідає за нормальний перебіг фізіологічних процесів усередині сальників та регулює виділення шкірного сала. У разі дефіциту вітаміну волосся швидше забруднюється та за рахунок відсутності достатнього зволоження починає випадати.
Вітамін В8 допомагає вітаміну Е краще засвоюватись. У разі дефіциту В8 вітамін Е не затримується в тканинах, тому що відразу після потрапляння до органів та клітин вимивається з організму. Вітамін В12 сприяє збільшенню обсягу кисню в капілярах шкіри голови, що прискорює роботу волосяних фолікулів, змушуючи їх швидше продукувати нові волоски.
Вітамін С відповідає за постійний тонус кровоносних судин, тому при його достатній кількості речовини, що приносить із собою до цибулин кров, не дадуть волосяному стрижню зламатися та випасти. Також вітамін С відіграє неабияку роль у питаннях захисту імунітету: він створює імунний бар'єр, щоб до організму не змогли проникнути інфекції та патогенні фактори.
Вітамін Е змушує неактивні клітини зони росту волосяних фолікулів знову функціонувати, зменшує продукування шкірного сала, а також відповідає за нормальне засвоєння вітаміну А.
Вітамін F насичує волосяний стрижень корисними мінералами, роблячи його стійкішим до агресивного впливу зовнішніх факторів.
Вітаміни можна приймати у вигляді лікарських препаратів та разом із продуктами харчування, в яких вони містяться. Прийом вітамінних препаратів у вигляді ліків має безліч переваг. По-перше, у кожній таблетці вже дозовано необхідну норму органічних речовин. По-друге, вітамінні препарати найчастіше продаються у комплексі, що сприяє кращому засвоєнню біологічно активних речовин. По-третє, у лікарських засобах, крім вітамінів, є мікроелементи, які утримуватимуть вітаміни в організмі протягом тривалого періоду.
Продукти харчування, що містять певні вітаміни, зрештою можуть не мати ніякої поживної цінності, оскільки відразу після надходження з їжею нутрієнти вимиваються з організму. У них має бути «якір», який утримає їх у тканинах. Наприклад, щоб кальцій зміг засвоїтись, його варто приймати з добавками вітаміну D, а вітамін А не втримається в організмі без вітаміну Е.
З аптечних вітамінних засобів лікарі можуть порекомендувати Перфектіл, Пантовівар, Мерц, Алфавіт Косметик, Вітрум Бьюті, Аевіт, Нутрікап, Ревалід, Нейровітан, Дуовіт, Герімакс, Мульті-Табс, ВітаШарм.
Через різні причини виникнення аномального випадіння волосся у жінок і чоловіків рекомендовані їм препарати вітамінів відрізнятимуться. Чоловічий організм набагато гірше адаптується до нових умов зовнішнього середовища, ніж жіночий. Для оздоровлення всього організму та, зокрема, зміцнення волосяного покриву їм підійдуть вітаміни груп В, С, А, F та E у вигляді лікарських препаратів, наприклад, Направіт, Мультіфарм, Дуовіт для чоловіків.
Жінки в гонитві за красивим зовнішнім виглядом схильні піддавати свої локони шкідливому впливу хімічного фарбування аміачними фарбами, термоприладів для укладання та хімічної завивки, тому їм потрібно як найкраще захистити своє волосся від шкідливого впливу. З цією метою найкраще підійдуть вітаміни В (особливо В7 чи біотин), С, D, наприклад, Герімакс, Оенобіол, Імедін.
Під час вагітності та в період лактації більшість нутрієнтів та корисних мінералів з організму жінки йдуть на забезпечення нормального зростання та розвитку дитини, відповідно, запаси вітамінів та поживних речовин потрібно якось відновлювати. Новоспеченим мамам краще за все підходять такі вітамінні комплекси, як Алфавіт Мамине здоров'я, Вітастрес, Мегадін Пронатал, Теравіт Прегна.
Заповнити запаси нутрієнтів і вітамінів можна, якщо урізноманітнити свій раціон і знати, які продукти будуть корисними у разі виникнення патологічної втрати волосся. Наш організм легше сприймає вітаміни у своїй природній формі, ніж у таблетковому вигляді. Найбільше вітаміну А міститься у чорниці, червоній смородині та моркві. Справжніми джерелами вітамінів групи В є горох, яйця, гречка, горіхи, зелена цибуля, чорний хліб, родзинки, квасоля, капуста, жирна риба та м'ясо птиці. Запастися вітаміном Е допоможуть арахісове та кукурудзяне масло, свіжа зелень.
Сучасні красуні також люблять застосовувати вітамінні препарати зовнішньо у складі домашніх масок та ополіскувачів. Для цього потрібно подрібнити хліб із борошна грубого помелу, додати капсулу вітаміну В6 та розігрітого меду. Рекомендується тримати на голові під рушником не менш ніж 30 хвилин, доки маска не почне діяти. Змивати найкраще джерельною водою з додаванням яблучного оцту.
Для більш насиченого відтінку волосся та інтенсивного зовнішнього живлення потрібно взяти капсулу вітаміну В12, відвар реп'яха та 30 мл касторової олії, ретельно змішати, а потім акуратно втирати суміш подушечками пальців у шкірний покрив голови. Застосовувати не частіше 4 разів на місяць.
Для активізації клітин зони росту волосяних фолікулів, що «заснули», потрібно взяти капсулу вітаміну В6, додати настоянки стручкового перцю й трохи білої глини. Компоненти змішати у рівній кількості. Використовувати, чергуючи з іншими домашніми масками.
Пам'ятайте, що перед прийомом будь-яких лікарських засобів, навіть якщо це звичайні вітаміни, завжди необхідно порадитись з лікарем. Він зможе підібрати вам найбільш підходящий вітамінний комплекс, виходячи з потреб вашого організму та необхідної добової норми. При правильному підборі вітамінних засобів якість лікування інтенсивного випадіння волосся значно знижується, а ризик появи алергічних реакцій зводиться до мінімуму.