Антисептики та дезінфікуючі засоби
Застосування в медицині, сфері обслуговування та побуті антисептика та засобів для дезінфекції запобігає поширенню інфекційних захворювань. Ці препарати мають протимікробні властивості, знищують хвороботворні бактерії, віруси та гриби.
Існує думка, що антисептики та дезінфектанти – це речовини, що належать до різних груп, проте такий поділ має умовний характер. Дезінфікуючі засоби використовуються для знезараження біологічних виділень людини (слина, мокротиння, кров та ін.), предметів гігієни пацієнта та поверхонь, що його оточують. Основне призначення антисептиків – обробка шкіри, слизових оболонок, порожнин тіла.
Від чого залежить ефективність антисептика?
Антибактеріальна, противірусна та протигрибкова активність антисептичних та дезінфекційних засобів обумовлена концентрацією діючої речовини, чутливістю до неї певного типу мікроба. Ефект від використання дезінфектантів і антисептиків прямо пропорційний тривалості його впливу на середовище або об'єкт, що обробляється.
Позитивний результат застосування антисептиків залежить від форми його випуску. Фармацевтичні компанії пропонують засоби для знезараження у вигляді розчинів, спреїв, гелів, антисептичних мазей, порошків, серветок тощо.
Основні види антисептиків
За своєю хімічною структурою антисептичні та дезінфекційні засоби поділяються на такі групи:
-
Галогеновмісні препарати – антибактеріальна та противірусна дія обумовлена коагуляцією білка в клітинах інфекційних збудників.
-
Полігуанідини. Блокують реплікацію нуклеїнових кислот у мікробних клітинах. Внаслідок порушення клітинного дихання полігуанідини призводять до загибелі патогенних мікроорганізмів.
-
Солі важких металів. Мають протимікробні властивості, при нанесенні на шкіру і слизові проявлять подразнюючу і в'яжучу дію.
-
Окислювачі. Антисептичний ефект пов'язаний із виділенням молекулярного кисню під час контакту з тканинами.
-
Аліфатичні спирти. Антисептичні засоби з бактерицидною дією. Легко спалахують, тому при роботі з цими речовинами слід бути обережними.
-
Альдегіди. Застосовуються для знезараження медичного інструментарію. Механізм дії пояснюється зв'язуванням альдегідів з клітинними протеїнами.
-
Барвники. Використовуються для обробки тканин. До представників цієї групи особливо чутливі грамнегативні коки.
-
Неорганічні кислоти. Припікають м'які тканини, забезпечуючи їхнє знезараження.
Серед інших антисептиків для рук – луги, феноли, детергенти. Бактерицидна активність властива і лікарським засобам рослинного походження. До них відносяться квітки ромашки та календули, трава звіробою, листя брусниці.
Вимоги щодо вибору антисептиків
Купуючи дезінфекційні засоби в аптеці та торгових центрах, покупець повинен звернути увагу на такі критерії:
-
нетоксичність речовини;
-
безпечність для організму;
-
широкий спектр антимікробної дії;
-
зручність у застосуванні, простота у нанесенні та подальшому видаленні;
-
швидкість та тривалість дії.
Дезінфектанти не повинні пошкоджувати оброблювані об'єкти (інструменти, поверхні), бути легкозаймистими та вибухонебезпечними.
Як вибрати антисептики для рук?
Перед тим як купити антисептики, необхідно уважно ознайомитись з інструкцією із застосування. Додаткові компоненти (барвники, ароматизатори) можуть викликати алергічну реакцію. Людям з чутливою шкірою рекомендується купити антисептики, що містять гліцерин, олії, екстракт алое, вітамін Е.
У дитячих дезінфекційних препаратах вміст спиртів має перевищувати 60%. Така вимога допомагає уникнути висушування ніжної шкіри малюків. Бактерицидна речовина триклозан може спровокувати алергію. Зміст цієї сполуки в антисептиках для рук (включаючи антисептичні мазі), які продаються для застосування в педіатрії, забороняється.
Антисептики в Online Аптеці
На сайті медичного центру Online Аптека кожен клієнт може купити дезінфекційні засоби, які будуть оптимально йому підходити за формою випуску та складу. Найпопулярніші антисептики та дезінфектанти, представлені на сайті, це:
-
Бетайод (розчин для нашкірного нанесення);
-
Декасан (розчин у пляшках по 100 мл);
-
борна кислота (спиртовий розчин);
-
Хлорофіліпт;
-
Лізоформін.
Дезінфекційні засоби в аптеці представлені товаром, що випускається компаніями України та закордонними виробниками. Придбати антисептики можна без рецепта лікаря.