Як правильно носити маску?
- Як працюють маски для обличчя
- Які бувають маски, час їх носіння та ефективність
- Коли потрібно носити маску
- Як одягати медичну маску
- Чого не можна робити при носінні хірургічної маски
- Як зняти та очистити маску
- Респіратор: як використовувати
У статті розглянемо, як носити медичну маску, які засоби захисту багаторазові. Враховуючи, що життя в «масковому режимі» надовго стало нашою новою реальністю, важливо розуміти причини цього аксесуара, знати його різновиди та особливості носіння.
ВООЗ рекомендує всім — хворим чи здоровим, носити маску для обличчя в місцях, де може бути важко дотримуватися соціальної дистанції, наприклад, у магазинах. Дослідження показують, що люди можуть поширювати коронавірус, навіть якщо вони не мають симптомів (при безсимптомному перебігу захворювання) або до того, як симптоми з'являться.
Як працюють маски для обличчя
Коли хтось, у кого є COVID-19, кашляє, чхає чи просто розмовляє, у повітря розсіюються крихітні крапельки з коронавірусом. Маска для обличчя закриває рот та ніс. Вона може блокувати потрапляння наповнених вірусом крапель у повітря при кашлі чи чханні. Це допомагає уповільнити поширення COVID-19.
Які бувають маски, час їх носіння та ефективність
Наразі виділяють три основні типи захисних засобів для людини:
- Тканинні маски. Найчастіше чорні, але можуть бути різнокольорові варіанти. Не повністю блокують коронавірус, але це додатковий рівень захисту для вас та оточуючих людей разом із регулярним миттям рук та дотриманням соціальної дистанції. Дані маски підлягають багаторазовому використанню, проте повинні бути випрані та попрасовані гарячою праскою після кожного «виходу у світ». Одним із підвидів тканинної маски є марлева.
- Респіратори N95 та інші. Вони щільно облягають обличчя та закривають більшу його частину. Цей захист у першу чергу призначений для медичних працівників, які щодня мають контакт із хворими, тому у зв'язку з дефіцитом захисних засобів рекомендується не закуповувати їх для побутового користування.
- Хірургічні маски. Часто блакитні чи зелені з білими облямівками. Вони досить вільно сидять на обличчі. Ці маски захищають від великих крапельок, що з'являються при кашлі або чханні хворого, але надто вільні, щоб забезпечити захист від усіх мікробів. Якщо сумніваєтеся, якою стороною надягати таку маску, дотримуйтесь наступної рекомендації: біла частина звернена до обличчя, а блакитна (зелена) — назовні.
Який би варіант ви не вибрали, необхідно дотримуватися правил, щоб забезпечити захист собі та оточуючим.
Коли потрібно носити маску
ВООЗ рекомендує всім носити маски для обличчя з тканини в громадських місцях та на вулиці, де важко дотримуватись соціальної дистанції. Діти до 2 років і люди, які мають проблеми з диханням, не повинні їх використовувати.
Хвора людина зобов'язана одягати маску навіть удома, якщо живе серед інших людей чи тварин. Особи, які здійснюють догляд за ним, повинні використовувати захист при збиранні та дезінфекції приміщень, в яких перебуває людина з коронавірусом.
Якщо вам потрібно викликати швидку, надягніть маску до прибуття медичних працівників. У машині слід використовувати лицьовий захист, якщо ви перевозите пасажирів або авто використовується іншими людьми.
Як одягати медичну маску
Щоб правильно надіти лицьовий захист, дотримуйтесь наступних правил:
- Помийте руки з милом та водою щонайменше 20 секунд.
- Переконайтеся, що на масці немає пошкоджень.
- Не торкайтеся внутрішньої сторони.
- Візьміть маску за гумку та надягніть на голову. Якщо передбачені петлі, закріпіть їх за вухами. Натягніть маску на ніс, рот та підборіддя. Між обличчям та поверхнею захисту не повинно бути простору.
- Затисніть верхній край навколо перенісся.
Маска повинна щільно облягати обличчя, але при цьому важливо почуватися комфортно та легко дихати. Якщо дихання важке, не надягайте лицьовий захист.
Чого не можна робити при носінні хірургічної маски
Коли маска надійно одягнена, необхідно враховувати певні запобіжні заходи:
- Не торкайтеся захисту після надягання, оскільки на ньому можуть утримуватися патогени.
- Не вішайте маску на одне вухо чи шию.
- Не використовуйте повторно одноразові засоби захисту.
- Якщо вам потрібно доторкнутися маски для обличчя під час носіння, вимийте руки до і після торкання. Для цього можна використовувати дезінфікуючий засіб.
Пам'ятайте, що дотримання навіть елементарних правил може врятувати життя – ваше чи інше.
Як зняти та очистити маску
Наприкінці використання, особливо якщо маска намокла, її потрібно зняти. Намагайтеся не торкатися зовнішньої поверхні захисного засобу. Саме тут є мікроби. Натомість потягніть за вушні петлі або гумку і акуратно зніміть.
Зауважте, що хірургічні маски призначені для одноразового використання, після чого їх потрібно викинути. Покладіть засіб захисту в поліетиленовий пакет і відправте його у відро для сміття, після чого вимийте руки з милом і водою.
Щоб повторно використовувати тканинні маски, необхідно прати гарячою водою з миючим засобом або милом після кожного носіння. Обов'язково мийте руки після прання.
Респіратор: як використовувати
Респіратор – це облягаюча маска для обличчя. Крім бризок та великих крапель, цей вид захисту також може відфільтровувати такі дрібні частинки, як віруси та бактерії.
Сам респіратор, зазвичай, має круглу чи овальну форму. Еластичні стрічки допомагають міцно закріпити його на обличчі. У деяких типів може бути клапан видиху, який полегшує дихання і знижує накопичення високої температури та вологості всередині при носінні.
Респіратори повинні перевірятись на придатність перед використанням. Якщо респіраторна маска погано прилягає до обличчя, ви не отримаєте відповідного захисту. Важливо, що в деяких груп осіб неможливо досягти щільного прилягання. До них відносяться діти та люди, які мають вуса чи бороду.