Снодійні препарати
Життя сучасної людини не обходиться без застосування снодійних препаратів, що допомагають боротися з розладами сну, зумовленими стресами, перенапругою, надмірно активним способом життя або різними захворюваннями. Якщо безсоння дає про себе знати періодично, можна обійтися легкими седативними засобами на основі трав. Але при регулярному прояві симптому бажано звернутися до невропатолога, який призначить відповідні снодійні ліки.
Причини безсоння
Наявність проблем із нічним відпочинком може бути наслідком впливу зовнішніх стрес-факторів або однією з ознак внутрішніх патологій. Найчастішими провокаторами порушення виступають:
- Нервова напруга. Стреси, конфлікти вдома чи на роботі, надмірне навантаження, брак відпочинку – виснажують ЦНС та призводять до інсомнії.
- Різкі зміни погоди, часових поясів чи кліматичних умов. Організм не встигає перебудуватися, йому для цього потрібен час, що може спричинити безсонну ніч.
- Перебування у спекотному, задушливому приміщенні. Щоб сон був міцним, спальню рекомендується регулярно провітрювати – це дозволить підвищити концентрацію кисню в кімнаті.
- Захворювання внутрішніх органів, зокрема – ендокринні, серцево-судинні порушення, хвороби нервової системи, травми головного або спинного мозку.
- Больовий синдром різної етіології та локалізації.
Хвилювання та переживання, шкідливі звички, зловживання кофеїном – ці чинники також можуть спровокувати погіршення сну.
Класифікація інсомнії
Порушення сну класифікуються за кількома ознаками:
- За тривалістю перебігу виділяють хронічне (більше ніж 3 місяці поспіль) та нехронічне безсоння.
- За походженням буває первинним (виникає як самостійне відхилення) та вторинним, що розвивається на тлі інших патологій.
Також виділяють розлади циклу сну та неспання, порушення гігієни сну, дитячу інсомнію, відхилення, що виникло на тлі психічних чи соматичних проблем, псевдоінсомнію та безсоння, зумовлене ліками.
Як лікувати: види снодійних препаратів
Препарати від безсоння поділяються на кілька груп:
- засоби, спрямовані на лікування основної хвороби;
- седативні ліки, що знімають психоемоційну напругу та мають заспокійливу активність;
- снодійні, що мають потужний заспокійливий та снодійний ефект (на основі барбіталу);
- ГАМК – фармпрепарати, що впливають на рецептори гамма-аміномасляної кислоти.
За формою випуску препарати снодійної дії поділяють на таблетки, капсули, сиропи, розчини, краплі, екстракти та трав'яні суміші.
Найефективніші снодійні препарати
При легкому розладі сну можна обійтися прийманням трави меліси (її можна заварювати і дитині, яка страждає на інсомнію), валеріани (трава, таблетки або краплі), собачої кропиви, Седафітону, Алори (на основі пасифлори). Купити снодійне без рецептів можна у будь-якій аптеці. Також у вільному продажу доступні препарати: Донорміл, Віта-мелатонін, Сондокс, Сонат.
Медикаменти на основі мелатоніну вважаються найефективнішими, мають високу безпеку і доведену результативність. Мелатонін – гормон сну, нестача якого стає пусковим механізмом до розвитку інсомнії.
При хронічній формі безсоння, яке має вторинне походження або не піддається терапії легкими фармзасобами, пацієнтам прописують сильнодіючі ліки: Феназепам, Сомнол, Левана IC, Імован. Купити їх в Україні можна лише за лікарським рецептом. Приймати рекомендується за вказівкою лікаря, уникаючи самостійної корекції дози. Адже неправильне приймання викликає ряд важких побічних реакцій, як і в інших відомих засобів, наприклад Барбовала, Корвалола або Валокордіна.
Показання до застосування
Снодійні препарати показані до використання за наявності основних симптомів інсомнії та супутніх їй розладів:
- труднощі з засинанням;
- часті нічні пробудження;
- сонливість у денний час;
- занепад сил;
- почуття втоми вдень;
- проблем із пам'яттю, увагою, розумовими функціями;
- емоційної лабільності.
При гострій інсомнії поліпшення сну, зазвичай, настає самостійно. Хронічний брак нічного відпочинку здатний нашкодити здоров'ю пацієнта. У будь-якому випадку знадобиться консультація лікаря, оскільки виключно фахівець зможе вирішити, яке краще купити снодійне хворому, щоб нормалізувати сон та уникнути побічних ефектів.
Протипоказання
Снодійні ліки, які мають пролонгований і сильний вплив на організм, мають свої протипоказання до використання. Їх не можна приймати при:
- наявності у пацієнта алергії на будь-які компоненти у складі;
- нічному апное;
- брадикардії;
- дихальній недостатності тяжкого ступеня;
- ішемічній хворобі серця;
- вагітності та лактації;
- проблемах із сечовипусканням;
- нирковій або печінковій недостатності.
Протипоказані ці медпрепарати також людям, чия професійна діяльність потребує підвищеної концентрації уваги. Не можна змішувати медикаменти цієї групи з іншими ліками, що пригнічують активність нервової системи.
Чи є побічні дії?
Багато ліків для сну здатні викликати негативні реакції, серед яких:
- сонливість;
- запаморочення;
- головний біль;
- загальмованість психомоторних та фізичних реакцій;
- дратівливість;
- апатія;
- порушення координації рухів;
- розлади мови (переважно при передозуванні);
- шкірні прояви алергії.
Можуть також спостерігатися шлунково-кишкові розлади. У разі виникнення побічних ефектів приймання лікарського засобу слід припинити. За потреби варто звернутися до лікаря.
Чи можна поєднувати снодійні з алкоголем?
Такі фармпрепарати не можна поєднувати з етанолом. Етиловий спирт посилює дію активних компонентів, що призводить до більш вираженого седативного та снодійного ефекту. Наслідки такого комбінування речовин можуть бути плачевними, аж до зупинки дихання або токсичного ураження печінки та нирок.
Де можна придбати снодійні ліки?
Купити медикаменти для нормалізації сну з доставкою по Києву та іншим містам України можна на сайті інтернет-магазину «Online Аптека». Кожен товар має всі необхідні ліцензії та сертифікати якості, регулярно перевіряється на цілісність та герметичність упаковки, придатність до застосування.
Ціни на снодійні препарати в інтернет-аптеці доступні та демократичні. Вартість товарів набагато нижча, ніж в інших аптечних мережах країни. Уточнити ціну та наявність ліків, що цікавлять, можна у консультанта або безпосередньо на сайті «Online Аптека».