Лупа на шкірі голови: що робити і як запобігти появі?
Гарне блискуче волосся часто стає нашою візиткою, яка свідчить про загальний стан здоров'я та регулярне дотримання правил догляду за зачіскою. Стан волосяних волокон завжди пов'язаний зі станом шкірного покриву голови, волосяних фолікулів та сальних залоз. Порушення фізіологічних процесів усередині волосяних цибулин і сальників, а також ураження зовнішнього шару епідермісу негайно призведуть до погіршення виду локонів, їх потьмарення, появи підвищеної ламкості та загостреної чутливості до впливу зовнішніх стрес-факторів.
Одним із проявів розвитку патологій усередині організму або тривалого впливу шкідливих факторів довкілля є виникнення лупи. Лупа – це омертвілі частинки епідермісу, які є клітинами шкіри, що передчасно завершили життєвий цикл. Кожна клітина епідермісу має певний термін розвитку, що становить від 20 до 30 днів.
Прискорений темп розвитку клітини, що зумовлений патологічними змінами ходу біохімічних реакцій усередині сальників або порушенням цілісності верхніх шарів шкірного покриву, скорочує її життєвий цикл до 7-12 днів, що зовні виглядає як білі або жовті часточки шкіри на голові чи волоссі.
Ороговілі клітини накопичуються і утворюють грудочки, які є лусочками на шкірному покриві. Ці пластинки і називаються лупою, яка завдає не лише чимало турбот естетичного характеру, але також може бути симптомом виникнення різних аномалій та захворювань у нашому організмі.
Причинами появи білих і жовтих лусочок на шкірі голови можуть бути різкі зміни гормонального фону в пубертатному віці або після виникнення менопаузи у жінок. Коливання рівня гормонів у кров'яному руслі та збої в їх продукуванні можуть зумовлювати прискорене відмирання клітин шкіри та розшаровування її поверхні, тому для усунення лупи, спричиненої порушеннями функціонування ендокринних залоз, необхідно звернутися до ендокринолога.
Однією з найпоширеніших причин появи лупи є розлади функціонування сальних залоз. Продуктом їх секреції є шкірний жир, що створює захисну плівку на поверхні шкіри та волосяного волокна, яка не дозволяє випаровуватися волозі занадто часто.
Якщо сальник перестає продукувати себум у достатній кількості, верхній шар епідермісу не здатний утримати вологу всередині епітеліальної тканини, що стає причиною висушування шкіри та волосяного покриву. Надмірна сухість шкіри обумовлює виникнення сухої лупи – білих лусочок переважно округлої форми з широкими краями.
Більш інтенсивна діяльність сальних залоз також негативно позначається на стані шкіри голови та пасм. Надмірне виділення шкірного жиру на поверхню покриву провокує закупорювання сальних ходів, жир накопичується в сальниках та на поверхні шкіри, тим самим перекриваючи епідермісу та волосяним волокнам доступ до кисню. Внаслідок посиленої роботи сальних залоз на шкірі голови виникає жирна лупа – лусочки жовтого кольору, які не відокремлюються від епідермісу, а залишаються на шкірному покриві.
Спровокувати виникнення лупи також здатний грибок Malassezia, який у нормі є в організмі кожної людини. Тривала дія стрес-факторів може призвести до зміни звичної діяльності грибка на патологічну, результатом якої є прискорене відмирання клітин епідермісу.
Неправильно підібраний комплекс для догляду за шкірним і волосяним покривом голови може стати ще однією причиною появи пластинчастих лусочок білого або жовтого кольору. При виборі відповідного засобу важливо пам'ятати, що шампунь завжди підбирається відповідно до типу шкірного покриву голови, а бальзам відповідно до типу волосся.
Людина з жирним типом волосяного покриву може мати суху шкіру голови, тому необхідно уважно вивчити склад засобу для догляду, і для чого конкретно він призначений: для зволоження, зміцнення або позбавлення від лупи.
Добре допомагають боротися з проблемою появи лупи рослинні олії. Перед миттям голови або перед сном необхідно втирати рицинову олію або чайного дерева в шкіру голови. Важливо не перестаратися з дозуванням засобу, щоб локони не виглядали переплутаними та немитими.
Посилення кровотоку до шкірного покриву голови також добре запобігає появі лупи. Масаж шкіри голови сприяє прискоренню притоку крові до сальних залоз та волосяних цибулин, що позитивно впливає на функціонування сальників та фолікулів, нормалізуючи їхню діяльність.
Здійснювати масаж голови можна також під час прийняття водних процедур за допомогою кінчиків пальців при нанесенні шампуню. Масажувати шкіру голови можна також гребінцем, але важливо вибирати його з дерев'яними зубцями з м'якими наконечниками, оскільки металеві та пластикові надмірно дратують зовнішній шар епідермісу.
Видалити лупу можна за допомогою спеціальних шампунів на основі кератолітиків, які успішно усувають ороговілі клітини епідермісу зі шкірного покриву. Як правило, у складі таких засобів є саліцилова кислота. Для лікування лупи можна також використовувати дігтярне мило та комплекс проти лупи «Сульсена».
Даних засобів цілком достатньо, щоб позбутися лупи, поява якої обумовлена збоями у звичайному темпі роботи сальників, проте якщо причиною прискореного відмирання клітин шкіри є патологічна діяльність грибка Malassezia, впливати на лупу доведеться по-іншому.
Зайва концентрація себуму на шкірі та відмерлі клітини створюють оптимальні умови для розвитку грибка. Міцелії, які є продуктами його розмноження, провокують виникнення білих або жовтих лусочок на шкірі, тому для їх ефективного усунення потрібно використовувати лікувальні шампуні та засоби.
Вплив протигрибкових засобів спрямовано на зміну консистенції шкірного жиру на більш рідку і розщеплення склеєних клітин шкіри, скупчення яких і є лупою. Крім того, протигрибкові препарати уповільнюють життєдіяльність грибка, забираючи продукти його розмноження.
У випадку, якщо засоби на основі кератолітиків не змогли впоратися з проблемою регулярного виникнення лупи, фахівець може порадити такі лікувальні засоби, як Нізорал, Перхотал, Дермазол, Кето Плюс.
Навіть якщо проблема лупи вже залишилася в минулому, важливо звернути особливу увагу на склад засобу догляду, який ви збираєтеся придбати. У складі не повинно бути синтетичних барвників та парабенів, також бажано не застосовувати спиртовмісні засоби.
Голову потрібно мити в міру її забруднення, а не раз на один-два тижні, оскільки продукування шкірного сала сальними залозами у кожної людини має індивідуальні показники, і якщо у вас сальники працюють більш активно, шкіру потрібно регулярно очищати від жиру, що скупчився, і бруду.
Не забувайте систематично дезінфікувати свій гребінець, оскільки він часто є переносником грибкових інфекцій. Важливо регулярно міняти та прати головні убори, а також подбати про те, щоб капелюхи, шапки та хустки були виготовлені з натуральної тканини, оскільки поява лупи може бути негативною реакцією на синтетично створені тканини.
Необхідно розуміти, що нестача вітамінів та корисних мікроелементів в організмі може бути одним із факторів появи лупи. Найчастіше лупа виникає у людей, які віддають перевагу фастфуду, жирній та смаженій їжі, надто гострим і надто солоним продуктам, алкогольним напоям та тютюновим виробам, каві та хлібобулочним виробам. Спробуйте замінити цей перелік продуктів овочами, свіжою зеленню, фруктами, нежирним м'ясом риби або птиці, горіхами, шпинатом, капустою, медом, родзинками та курагою.
Виникнення лупи дуже рідко є самостійною хворобою, тому для її результативного усунення слід звернутися за консультацією до косметолога чи дерматолога. Відповідно до виявлення причин, що спровокували прискорене відмирання клітин епідермісу, необхідно розробити комплекс лікування, який включатиме створення комфортних умов для життя, правильний режим сну та харчування, а також використання засобів по догляду відповідно до вашого типу шкіри та волосся.