Грибок на нігтях рук: шляхи зараження та способи лікування
Грибок, що виникає на нігтях рук, є інфекційним захворюванням, яке зустрічається досить часто і лікування якого зазвичай забирає багато енергетичних ресурсів і часу. Тяжкість терапії цієї хвороби безпосередньо залежить від тривалості періоду паразитування грибка, а також від того, коли заражена людина змогла виявити перші ознаки інфекційного захворювання.
Грибкову інфекцію на нігтях рук, чи оніхомікоз, викликають специфічні гриби, переважно Trichophyton rubrum або червоний трихофітон. Небезпека зараження грибком нігтів рук полягає також у тому, що патогенний мікроорганізм не локалізується лише в одному місці, межі осередку інфекції постійно розширюються, а сам патоген здатний розноситися по всьому організму з течією кров'яного та лімфатичного русла.
Грибок, що викликає інфекцію, здатний проникати в епітеліальну тканину під нігтьовою пластиною через мікротріщини та ранки на нігті, а звідти поширюватися на інші області, таким чином збільшуючи площу розвитку інфекції на шкірному покриві.
Перебіг даного інфекційного захворювання також ускладнюється постійними рецидивами, які виникають у разі недобросовісного лікування, недотримання правил особистої гігієни та тривалого ігнорування патологій, що розвиваються всередині організму. Лікарі підтверджують наявність рецидиву у більш ніж 20% людей, які страждали від ураження нігтьової пластини рук грибковою інфекцією.
Грибок, хоч і є досить стійким до змін навколишнього середовища, перепадів температур і впливу різних стрес-факторів, здатний до розмноження тільки в відповідних для цього умовах, які включають достатній рівень вологи й тепла, певний рівень pH (оптимальною умовою є лужне середовище). Грибок також добре розмножується у темних закритих місцях, куди немає доступу прямим сонячним променям та потокам повітря.
Передача грибка нігтів руки найчастіше здійснюється від зараженої людини до здорової, проте необхідно пам'ятати, що при фізичному контакті грибок передається тільки в тому випадку, якщо ви регулярно не дотримуєтеся основних принципів гігієни і якщо у вас занадто ослаблений імунітет. З цієї причини грибок нігтів руки дерматологи часто діагностують в інфікованих ВІЛ людей, у яких опір організму досить слабкий перед натиском збудників різних інфекцій.
Факторами, які сприяють виникненню грибка на нігтьових пластинках рук, є часті стресові ситуації вдома і на роботі, недотримання добових біоритмів організму, що включає недосипання, а також велику кількість жирної, смаженої, гострої та солоної їжі в повсякденному раціоні, нехтування щоденними правилами гігієни, часте носіння закритого взуття, неякісна обробка манікюрних інструментів.
Представниці слабкої статі є шанувальницями різних косметологічних процедур догляду, наприклад, нарощування або приклеювання штучних нігтів. Джерело оніхомікозу часто може ховатися під штучними нігтями, оскільки вони закривають прямий доступ повітря до нігтьової пластини та нігтьового ложа, що забезпечує оптимальне середовище для розмноження грибка. Якщо штучні нігті залишаються на нігтьовій пластинці вже досить тривалий період, грибок може розширити межі паразитування, перебравшись на інші нігті та прилеглі епітеліальні тканини.
Часте приймання агресивних лікарських препаратів, наприклад, антибіотиків, протизаплідних, сечогінних та гормональних, значно знижує стійкість організму до різних інфекцій, що також здатне спровокувати розвиток грибка на нігтьових пластинках рук.
Знижують здатність організму відбивати атаки патогенної мікрофлори захворювання серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту та сечостатевих шляхів, а також порушення гормонального фону та цілісності покривних тканин. Особливо часто лікарі виявляють грибок нігтів рук у людей, які страждають на цукровий діабет, недостатність печінки та нирок, схильних до появи різних дерматологічних захворювань.
Оскільки спори грибка залишаються на особистих речах зараженої людини, не бажано користуватися спільними рушниками, предметами гардероба, мочалками, постільною білизною та взуттям. Важливо пам'ятати, що грибкове захворювання нігтів ніг також може спричинити розвиток інфекції на нігтьовій пластині руки, тому важливо не допустити зараження і вчасно звернутися за консультацією до дерматолога.
Симптоматика зараження грибковою інфекцією досить схожа з такими недугами, як екзема, псоріаз, плоский лишай, пахіоніхія та норвезька короста, тому діагностування захворювання краще довірити досвідченому лікарю, повністю виключивши самолікування.
Симптоми зараження грибком нігтів рук не виявляються відразу, оскільки захворювання має певний період інкубації тривалістю від 14 днів до декількох місяців. Щоб запобігти подальшому розвитку грибка ще на початкових стадіях, необхідно відвідувати дерматолога в профілактичних цілях не менше ніж раз на півроку.
Характерними ознаками паразитичного грибка на нігтьовій пластині рук є зміни забарвлення нігтя з блідо-рожевого на біле або жовте у разі локалізації грибка на поверхні епідермісу, зелений колір пластинки нігтя свідчить про зараження пліснявими грибами, а фіолетовий, темно-коричневий і чорний виявляє діяльність дріжджоподібних грибів Candida.
Під нігтями при зараженні грибком накопичуються ороговілі клітини, утворюючи тверді грубі маси, що зовні проявляється потовщенням структури нігтя та збільшенням нігтьового ложа. Ніготь може вгинатися всередину, утворюючи невелику ямку, і навіть може вигинатися назовні, потовщуючись, що відбувається у відповідь на розвиток запальних реакцій на прилеглих тканинах. Потовщення нігтя називається гіперкератозом і є характерною ознакою виникнення інфекційного захворювання.
Нігтьова пластина зазвичай продовжує свій ріст, але вже з наступним розшаровуванням, що виглядає як ніготь, що складається з кількох пластів. При запущеній формі хвороби нігтьові пластинки можуть відокремлюватися від нігтьового ложа, але не більше, ніж наполовину. Шкірний покрив під нігтями зазвичай пористий і рихлий, розділений поперечними та поздовжніми борозенками. Краї нігтя мають зазубрену форму, а епітеліальна тканина навколо нігтьового ложа свербить і лущиться.
Лікування грибка нігтьової пластинки рук складається із загальної та місцевої терапії. В цьому випадку застосовувати одночасно загальне та місцеве лікування не варто, оскільки спосіб лікування залежить від тяжкості та стадії розвитку захворювання. Інфекційні грибкові хвороби легкого та середнього ступеня успішно усуваються за допомогою місцевих препаратів, таких як креми, лаки, лосьйони, спреї та гелі.
Таблетки, антибіотики та лазеротерапію використовують при помірній та тяжкій формі хвороби, коли місцеві препарати не дають належного ефекту. За особливо запущених форм інфекційного захворювання ніготь можуть видалити хірургічним методом. Креми, лосьйони, лаки, гелі та спреї – це базові засоби для боротьби з грибком нігтьової пластини рук. Вони досить м'якодіючі для нашого організму, рідко викликають алергічні реакції, для них нехарактерна наявність протипоказань.
Найбільш поширеними лаками для результативного усунення грибка нігтів вважаються Лоцерил, Циклопірокс, Батрафен та Деміктен. Дерматологи часто призначають пацієнтам місцеву терапію з використанням лаків для нігтів, оскільки вони здатні залишатися на нігтьовій пластині досить тривалий період, що забезпечує максимальну ефективність засобів, а також можуть проникати через ніготь у нігтьове ложе та прилеглі тканини, скорочуючи ділянку поширення грибкової інфекції. Застосовувати рекомендується не частіше ніж раз на 6-7 днів.
Також фахівці радять людям, які страждають на грибок нігтьової пластини рук, звернути увагу на лікувальні креми Лоцерил, Нізорал і Мікроспор. Використовувати креми потрібно 2-3 рази на добу безпосередньо на уражену зону нігтя та епідермісу.
Медикаменти та препарати проти грибкової інфекції зазвичай розробляються на основі ітраконазолу, тербінафіну, нафтифіну, кетоконазолу та флуконазолу. Дані речовини є синтетичними протигрибковими сполуками, які борються з проблемою розвитку грибка, пригнічуючи його життєдіяльність та прибираючи продукти розмноження, які викликають такі вторинні симптоми, як свербіж, печіння та лущення поверхневих шарів епідермісу. Зазвичай застосовуються при тривалому паразитуванні грибка і при важких формах інфекційного захворювання під наглядом лікаря, оскільки мають безліч побічних ефектів і протипоказань.
Щоб виникнення грибка на нігтьових пластинах рук не стало для вас повною несподіванкою, необхідно регулярно дотримуватись базових правил щоденної гігієни та систематично відвідувати дерматолога для профілактичного огляду на наявність інфекційних захворювань. Появу грибка на нігтях рук завжди легше попередити, ніж лікувати.