Види та причини облисіння
У всі часи зовнішній вигляд волосся був тісно взаємопов'язаним із привабливістю людини. Густе блискуче волосся часто визначало, чи привертає людина до себе прихильність оточуючих. На сьогоднішній день фахівці стверджують, що окрім естетичної складової насамперед це є індикатор здоров'я людини. Але іноді буває так, що природна структура волосся починає погіршуватися, а об'єм тане на очах.
Подібні симптоми мають стати тривожним дзвінком для будь-якої людини: це свідчення того, що десь в організмі причаїлося джерело патології. Облисіння в наші дні вважається серйозною та актуальною проблемою, з якою треба боротися. Необхідно звернути увагу, що це порушення має кілька різновидів, тому універсального засобу лікування патологічного випадання волосся немає. Розібравшись у типах облисіння, можна виявити першопричину появи захворювання і скласти комплекс лікування.
Види облисіння
Різні типи облисіння можна класифікувати за наявністю порушень цілісності шкіри голови. Більшість різновидів випадання волосся відрізняються несприятливим впливом на цілісність і фізіологію волосяних цибулин, і в основному не зачіпають шкіру навколо них. Єдиним різновидом облисіння, у якому травмується шкірний покрив голови, є рубцеве.
Внаслідок перенесеного фізичного пошкодження шкірних покривів голови чутливі волосяні цибулини заповнюються зсередини частинками сполучної тканини, що унеможливлює подальше функціонування волосяних цибулин. У кращому випадку це загрожує уповільненням і ослабленням росту волосся, а в гіршому їх зростання зовсім припиняється.
Вроджене облисіння – явище рідкісне, оскільки причина виникнення захворювання у мутаціях всередині людських генів. Перші симптоми можна описати як повне позбавлення або значне поріднення волосся. Генетична патологія специфічно діє не лише на стан волосяних цибулин, часто поруч із облисінням можуть виникати й інші проблеми, такі як порушення цілісності нігтів і зубів. Таке комбінування зовнішніх симптомів значно полегшує встановлення відповідного діагнозу.
Говорячи про раннє облисіння, зазвичай мається на увазі захворювання чоловіків молодого та середнього віку. У жінок зовнішній прояв цієї патології менш радикальний і відзначається лише витонченням структури волосся. Цю хворобу можна віднести до типу мультифакторальних.
При діагностиці цього виду патології фахівці звертають увагу на якість кровообігу в шкірі голови, стан шлунково-кишкового тракту та нервової системи. Облисіння у ранньому віці розвивається поетапно, що дозволяє помітити появу патології ще на початкових стадіях. Однією з основних ознак раннього облисіння вважається помітне неозброєним оком порідіння волосся. Особливо ретельно потрібно обстежити лобову та тім'яну частини голови, тому що зазвичай облисіння бере початок на цих ділянках.
В результаті цього нормально функціонуючі волосяні цибулини спостерігаються тільки з боків голови, відповідно волосся продовжує нормально рости тільки в цих областях. Належне лікування включає ліки і зовнішнього, і внутрішнього застосування для кращої стимуляції роботи волосяних цибулин, а також різні процедури у вигляді інтенсивного масажу голови та фізіотерапії. Масаж настійно рекомендують як результативний метод посилення припливу крові до шкіри голови, правда, дуже важливо при цьому не зачепити вразливі волосяні цибулини.
Чимало турбот, як пацієнтам, так і лікарям завдає себорейний тип облисіння. Цей різновид випадання волосся можна охарактеризувати як наслідок збоїв у роботі сальних залоз. Звичайний режим функціонування сальників порушується, що призводить до надмірного наповнення залоз шкірним салом. Сальники біля волосяної цибулини починають виділяти надто багато сала на поверхню волосся, що веде до підвищеної жирності голови. Порушення в роботі сальних залоз відзначаються почервоніння і лущення шкіри голови в місці подразнених волосяних цибулин.
Іноді лікарі поєднують себорейний і дифузний різновид облисіння при встановленні діагнозу, оскільки обидва захворювання мають схожу симптоматику: рівномірне і поступове поріднення волосся на всіх областях голови, ослаблення та стоншення видимої частини локонів.
На відміну від інших типів аномального випадання волосся, яке має чітко позначені зони, себорейне та дифузне облисіння при виникненні займають усі області волосяного покриву голови. Лікування цього захворювання передбачає, крім усунення головного джерела хвороби, ще й відновлення структури волосся на досить великій ділянці, тому процес зазвичай буває досить трудомістким.
Більшості чоловіків знайомий такий тип патології, як андрогенне облисіння. Серед чоловічого населення не менше 85% випадків випадання волосся визначаються як даний вид патології. Така жахлива статистика пов'язана з першопричинами цього виду хвороби. Андрогенне облисіння має генетичну основу і часто може бути спричинене порушенням продукування гормонів. Волосяні цибулини дуже сприйнятливо реагують на активну форму тестостерону, тому найчастіше на це захворювання страждає сильна стать.
Жінки також схильні до цього виду захворювання, тому що андрогени в їх організмі теж присутні, нехай і в меншій кількості. Після настання менопаузи кількість чоловічих статевих гормонів у жіночому організмі збільшується, тому ризик облисіння з віком стає більш вірогідним. Для ефективного лікування андрогенного облисіння важливу роль відіграє своєчасне звернення до ендокринолога, оскільки проблема не тільки дерматологічного характеру, але й гормонального.
Осередкове або гніздове облисіння було названо так за специфічну особливість розвитку у вигляді осередку. Симптоматика та зовнішній вигляд захворювання мають багато спільного з грибковими інфекційними захворюваннями, тому в жодному разі не слід намагатися поставити діагноз самостійно. Нерідко буває так, що осередки випадіння волосся можуть утворюватися не тільки на голові, але і по всьому тілу, включаючи зони росту брів, бороди та вій.
Іноді лікарі, встановивши діагноз осередкового облисіння, не призначають ні лікувальних засобів, ні різних процедур. Це пов’язано з тим, що цей вид захворювання має досить індивідуальний характер, тому зростання волосся може відновитися також несподівано, як і припинилося. Серед найбільш ймовірних причин виникнення патології фахівці виділяють стійкі стресові навантаження та генетичну схильність організму до облисіння.
Напрямок лікування завжди визначається виключно за діагнозом та можливостями організму. Знання симптомів та причин кожного різновиду неприродного випадання волосся дають більше шансів на одужання.
Причини чоловічого облисіння: чи можна вилікувати?
Причини чоловічого та жіночого облисіння досить часто бувають загальними. Але для сильної статі проблема випадання волосся є більш актуальною у зв'язку з особливостями чоловічої фізіології та характеру успадкування гена облисіння.
У першу чергу, найголовніша і найжорстокіша причина раннього випадання волосся у чоловіків – це генетична схильність до облисіння, яка зазвичай передається їм по материнській лінії. Це головна відмінність у першопричинах чоловічого облисіння від жіночого, оскільки жінки найчастіше є переносниками гена облисіння і не схильні до його негативного впливу. Як же лікувати облисіння, знаючи, що воно має генетичне походження?
Є два основні напрямки лікування патології з подібним діагнозом: лікувальна терапія та пересадка волосся. Перша включає використання шампунів, бальзамів і мазей для зовнішнього застосування, наприклад, Міноксидил. Він покращує приплив крові до шкіри голови, а кров приносить необхідні для волосяних цибулин мікроелементи та вітаміни. Для кращого результату шампуні та мазі використовуються разом із ліками внутрішнього застосування за призначенням лікаря.
Пересадка волосся класифікується фахівцями як більш агресивний і радикальний метод, але він, безсумнівно, дає кращі результати. З мінусів трансплантації можна відзначити брак вузьких фахівців з пересадки волосся і те, що операція є досить дорогою та потребує періодичних повторень.
Чоловіку, який хоче зберегти насичений колір та густоту волосся, необхідно ретельно стежити за станом нервової, травної та ендокринної систем. Постійні стреси, навантаження на шлунково-кишковий тракт і перебої у виробленні гормонів виснажують організм, тому волосся, як показник стану здоров'я, стає позбавленим життя.
Сперечатись із твердженням, що найкращим лікуванням є профілактика, дуже важко. Щоб не створювати додаткового навантаження на організм тривалим та інтенсивним лікуванням, необхідно дотримуватись режиму харчування, своєчасно лікувати всі захворювання, як тільки вони виникають, відмовитися від шкідливих звичок та більше часу приділяти своєму відпочинку.
Облисіння у жінок: у чому полягає причина?
Темп життя в наш час дуже швидкоплинний, і, приділяючи більше уваги навчанню, роботі та оточуючим, жінки не відразу помічають, що в їхньому організмі оселилася патологія, яку слід було б негайно лікувати. Причини раннього облисіння можуть бути спровоковані як порушеннями в роботі самого організму, так і зовнішніми факторами.
Постійний психоемоційний вплив на нервову систему змушує вдаватися до регулярного прийому антидепресантів та седативних препаратів, що є ще однією перешкодою на шляху до красивої об'ємної зачіски. Якщо нервова система регулярно перебуває в тонусі, то це вже створює причини для негативного впливу на стан волосся, тому прийом потужних лікарських препаратів тільки посилює ситуацію. Необхідно навчитися справлятися зі стресами самостійно, або наскільки можна зменшити їх кількість.
Важким випробуванням для організму та росту волосся є прийом алкогольних напоїв, наркотичних речовин та куріння. Ці шкідливі звички можуть стати причиною зникнення волосяного покриву на голові назавжди, тому необхідно дотримуватися правил здорового способу життя.
Сон – це одне з головних джерел здоров'я та краси. Під час нічного відпочинку організм відновлюється, відповідно, краще налаштовується на роботу. У період сну виділяється безліч корисних гормонів, які відповідають за здоровий стан шкіри, нігтів та волосся. Тому порушення звичного для організму біоритму може негативно позначитися на зовнішньому вигляді, зокрема на стані волосяних цибулин та нормальному зростанні волосся.
Часто погіршенням стану волосся організм повідомляє нам про нестачу такого важливого компонента, як вітамін B12. Тоді необхідно включити у свій раціон рибу, свіжі фрукти та овочі, чорний хліб, мигдаль та морські продукти. Але дуже важливо не перестаратися: організм погано переносить як нестачу вітамінів, так і їх надлишок.
Розуміння першопричин та джерел патологічного випадання волосся допоможе не тільки зупинити облисіння, але й запобігти появі захворювання ще на початковій стадії. Дуже важливо розуміти, що краса завжди залежить від внутрішнього стану організму і тому замість симптомів краще лікувати причини.