Як позбутися гнид?
21 століття вважається сторіччям новацій, корисних винаходів і вдосконалених методів лікування різноманітних захворювань. Паразитарне захворювання, відоме як педикульоз, непокоїло більшу частину населення ще кілька століть тому, коли люди були вимушені жити в непідходящому для життя середовищі, в умовах часто виникаючих осередків епідемій та постійних спалахів інфекцій. Сучасна людина обізнана в тому, як створити максимально комфортні умови для життя, однак це не відміняє того факту, що боротьба з педикульозом продовжується і в наші дні.
Воші – це комахи, які ведуть паразитичний спосіб життя і які є кровососними організмами. Особливістю цих паразитів є їхня видоспецифічність. Це означає, що воші, які паразитують на людині, не можуть паразитувати на інших організмах, відповідно, можуть передаватися тільки від людини до людини. Вони визначають підходящого їм по виду господаря за допомогою своєрідного чуття, що виключає паразитування на людині вошей собак або морських свинок.
Всупереч розповсюдженій думці, воші не харчуються шматочками епідермісу або волосяними волокнами, однак, шкірний та волосяний покрив можуть піддаватися негативному впливу їхньої паразитичної діяльності в процесі харчування. Воші мають спеціально пристосований хоботок колючо-смоктального типу, який допомагає їм проколювати зовнішній шар шкіри та насичуватися кров'ю. Небезпека підчеплення вошей в тому, що дані комахи є переносниками таких інфекційних захворювань, як поворотний і висипний тиф, якими паразити здібні заразити людину при укусі і введенні інфікованої слини в рану.
Воші не здатні існувати без господаря тривалий період, особливо якщо немає належних умов. Вони не переносять впливу високих температур, віддаючи перевагу температурному режиму від +25 до +28°С. При температурі вище +35° паразити можуть жити не довше одного дня.
Життєвий цикл воші складає від 33 до 40 днів. Статевої зрілості вони досягають на 15 день розвитку і з цього моменту здатні відкладати яйця, які називаються гнидами. Зазвичай самка відкладає яйця біля коренів волосяних волокон, прикріплюючи їх до волосу клейкою рідиною зі спеціальних залоз. Такий спосіб закріплення яєць був продиктований еволюцією та змінами людського світу, оскільки люди звикли регулярно дотримуватися правил гігієни та належного догляду за шкіряним і волосяним покривом, що часто приводило до того, що майбутнє потомство вошей з легкістю відділялося від волосяних стрижнів і невдовзі гинуло.
Гниди – це краплеподібні структури білого або жовтого кольору, які мають овальну продовгувату форму. Термін їх дозрівання коливається від 5 до 12 діб. Після того, як яйце дозріє, із нього виходить личинка воші, яка ще не здатна залишати потомство, але харчується нарівні з дорослими особинами.
Починати боротьбу з гнидами завжди необхідно з усунення живих комах, оскільки у випадку виживання дорослих особин вони продовжать відкладати яйця, що ще більше поглибить проблему педикульозу та збільшить кількість паразитів на ураженій ділянці шкірного покриву.
Позбавлення від гнид – це складніша задача, ніж усунення живих паразитів, оскільки при відкладанні яєць самка воші запечатує їх в непроникну ущільнену оболонку, яка дозволяє личинці безперешкодно розвиватися всередині. Більшість лікарських засобів і препаратів не мають у складі достатньо сильних компонентів, здатних розчинити мембрану яйця. Тому, для того щоб вивести гнид із волосяного покриву, необхідно уважно вивчити хімічний склад лікарського засобу перед його покупкою.
У складі протипаразитарного спрею, шампуню, мазі або лосьйону повинні бути перметрин, фенотрин, малатіон, який є синтетично створеним інсектицидом, а також пиретрин – природний інсектицид рослинного походження. Препарати, розроблені на основі даних хімічних речовин, здатні проникати під оболонку гниди, вбиваючи личинку зсередини.
Найбільш вживаними аптечними засобами проти гнид є Пара Плюс, Ніт Фрі, Педилін, Педикулен Ультра, Нікс, Рош Тов, Нюда, Рід і Меділіс Малатіон.
У складі Пара Плюс є активний компонент малатіон, основною функцією якого є порушення цілісності захисної оболонки гнид, що дозволяє засобу проникати глибоко всередину яйця і припиняти життєдіяльність воші ще до виходу назовні.
Ніт Фрі – це лікарський засіб, який відмінно підходить людям з підвищеною чутливістю до хімічних складових більшості протипаразитарних препаратів, оскільки він не містить інсектицидів і може використовуватися в якості профілактики появи вошей.
Педилін є доволі агресивним препаратом з високим рівнем токсичності, випускається у формі розчину. Після обробки шкірного покриву голови даним засобом його необхідно дуже ретельно змити теплою водою з додаванням лимонного соку, щоб тривалий вплив препарату не викликав хімічних опіків на епідермісі.
Педикулен Ультра розроблений на основі анісу, а також має у складі спирт, який негативно впливає на життєдіяльність вошей, включаючи гнид. Випускається у формі аерозолю. Даний препарат протипоказаний жінкам в період вагітності і лактації.
Нікс – це протипаразитарний крем, який має високу концентрацію синтетичних інсектицидів, які вбивають вошу ще на стадії личинки. Велика кількість активних хімічних компонентів здатна розчинити щільну оболонку гнид і клейку речовину, якою яйце прикріплене до волоса, що полегшує задачу вичісування після хімічної обробки.
Рош Тов є лікарським засобом протипаразитарного характеру, який розроблений на основі ароматичних масел та есенцій лікарських рослин. Воші погано сприймають такі ароматичні комбінації, що призводить до їхнього удушення. Препарат також негативно впливає на життєдіяльність гнид, припиняючи їхній розвиток.
Нюда – це штучно синтезований препарат проти вошей, який був створений на основі диметикону. Дія Нюди базується на порушенні цілісності оболонки яєць вошей і створенні непридатних для життя умов для живих комах. Після хімічної обробки даним засобом воші гинуть від удушшя.
Рід використовується в якості протипаразитарного шампуню з багатьма інсектицидами у складі, які вбивають дорослих особин і зменшують щільність клейкої рідини гниди. Після змивання шампуню волосяний покрив необхідно піддати механічній обробці.
Меділіс Малатіон – це лікувальний шампунь, активними компонентами якого є синтетично створені інсектициди, пагубні для живих комах та для гнид. Систематичне застосування даного шампуню на протязі тижня допоможе ефективно впоратися з проблемою педикульозу.
Попередження виходу живої особини з яйця ще не є остаточною стадією лікування, оскільки клейка рідина, якою закріплена гнида на волосяному стрижні, не втрачає своїх властивостей з припиненням життєдіяльності личинки всередині яйця, тому механічне усунення гнид є важливою частиною лікування педикульозу.
Механічне позбавлення від гнид здійснюється за допомогою вичісування гребінцем з мілкими частими зубцями. Щітка з рідкими зубцями не підійде, оскільки вона не здатна захопити більшу кількість паразитів з ураженої ділянки шкірного покриву. Можна використати звичайні дерев'яні розчіски, а можна придбати спеціально створені для усунення вошей і гнид гребні RobiComb, LiceGuard, Nit Free, AntiV.
Позбутися гнид можна також і з допомогою методів народної медицини, яка виключає використання агресивних хімічних речовин для лікування педикульозу. Журавлинний сік відмінно розчиняє клейку рідину гнид, полегшуючи задачу вичісування, а оцет здатний розчинити ущільнену оболонку яйця та умертвити паразита удушшям. Припинити життєдіяльність вошей за допомогою удушшя здатні також оливкова олія та майонез. В їхньому складі є особливі компоненти, які паразити не можуть сприймати на запах.
Усунення гнид при зараженні педикульозом, безсумнівно, доставляє більше клопоту, ніж умертвіння живих особин. Грамотне лікування педикульозу завжди починається з нейтралізації дорослих паразитів і завершується позбавленням від гнид. Завжди важливо пам’ятати, що видалення живих комах і усунення їхніх яєць є найбільш важливими складовими комплексного підходу до лікування педикульозу, тому пропускати ні одну з них не можна ні в якому разі.