Як захистити дитину від епідемії коронавірусу?
- Відповіді на складні запитання
- Хто в групі ризику
- Пам'ятка для батьків, або як захистити дитину
- Якщо в сім'ї немовля
- Перші симптоми, або коли час бити на сполох
Спалах COVID-19 викликає панічні настрої у більшості людства. Особливо стурбовані батьки, які хочуть захистити дитину від коронавірусу. Відносна новизна хвороби та нестача інформації провокують появу великої кількості питань. Керуючись рекомендаціями ВООЗ, спробуємо відповісти на найпопулярніші з них.
Відповіді на складні запитання
Щоб уберегти дитину від коронавірусу в домашніх умовах, батькам потрібно знати дві речі. Перша – розуміння, як проявляється захворювання у дітей. Друга – вміння доступно пояснити дитині, що відбувається довкола. Загальне використання масок та постійне обговорення теми «Коронавірус» викликають страх та необґрунтоване хвилювання. Якщо дитина знає, як правильно мити руки, навіщо потрібні обмеження, йому простіше реагувати на ситуацію.
Батьки не мають вагомих підстав для паніки, оскільки діти переносять захворювання найчастіше легко, як звичайну застуду, а в більшості випадків і зовсім безсимптомно. Це з тим, що у підростаючому організмі імунна система лише починає формуватися. Соціалізована дитина щодня схильна до впливу великої кількості інфекцій, тому рівень антитіл у його крові підвищений (порівняно з нормою для дорослого).
Коронавірус небезпечний для дітей, як і для всіх інших вікових категорій, але ризик ускладнень у рази менший, ніж у тих, хто старше 60 років. Водночас у батьків виникає питання про планову вакцинацію та необхідність робити щеплення від грипу чи кору в період епідемії. Співробітники охорони здоров'я стверджують, що відмовлятися від превентивних заходів не варто.
Однак, відвідування медичного закладу пов'язане з підвищеним ризиком інфікування COVID-19 не тільки для дитини, але й для її батьків. Якщо забезпечити 100% відсутність контактів з іншими відвідувачами лікарні не вдається, краще зробити щеплення після припинення карантину.
Важливо! Медики наполягають, що відмовлятися від вакцинації повністю не варто. Відсутність щеплення збільшує ризик виникнення таких складних захворювань, як дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та ін.
Хто в групі ризику
Незважаючи на відносно невеликий період вивчення вірусу, вчені виділили категорії дітей, у яких найчастіше виявляються ускладнення:
- немовлята;
- пацієнти із хронічними захворюваннями (особливо з респіраторними);
- діти з вродженими та набутими патологіями серця (наприклад, вада);
- пацієнти із складними метаболічними відхиленнями.
На думку китайських учених, які проводили дослідження 2400 хворих дітей, люди з імунодефіцитними станами теж перебувають у групі підвищеного ризику.
Важливо! Так як у дітей вірус спостерігається у легкій формі або безсимптомно, вони є потенційними переносниками та серйозною загрозою для людей похилого віку. Рекомендується скоротити контакти онуків із літніми дідусями та бабусями, щоб попередити зараження.
Пам'ятка для батьків, або як захистити дитину
Коронавіруси – це група вірусів, що викликають захворювання дихальних шляхів та кишечника. До епідемії їх лікували так, як ГРВІ. З появою COVID-19 ситуація змінилася кардинально. Новий вірус має кілька особливостей: він поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом з великою швидкістю, швидко мутує, специфічних ліків поки що немає, як і вакцини.
З метою убезпечити дітей та дорослих від поширення епідемії багато держав (у тому числі й Україна) вжили карантинних заходів. Крім того, ВООЗ рекомендує:
- триматися на відстані 1,5 м від інших людей у громадських місцях (магазини, транспорт, на вулиці);
- суворо дотримуватись правил гігієни (правильно мити руки, регулярно проводити вологе прибирання приміщення з дезінфікуючими засобами);
- зменшити кількість зустрічей;
- залишатися вдома;
- обробляти товари, куплені в магазині, ретельно мити свіжі фрукти та овочі.
Профілактика коронавірусу – це помірні фізичні навантаження, правильне харчування, рясне пиття, часте провітрювання. Прогулянки на свіжому повітрі в масках можливі, але варто триматися подалі від людей. Не завадить навчити дитину чхати у лікоть. Слід нагадувати, щоб він не чіпав рот, очі, ніс. Привчіть його разом з вами дезінфікувати санітайзером речі, з якими часто контактуєте (улюблені іграшки, ручки дверей, пульт, телефон, ключі та ін.).
Важливо! Навчіть дитину правильно мити руки після приходу з вулиці, відвідування туалету, спілкування з вихованцями, перед їжею, ранковим та вечірнім умиванням. Використовуйте спеціальні миючі засоби та стежте, щоб контакт з милом був не менше 20 секунд. Вам буде простіше їх відраховувати, якщо ви двічі заспіваєте Happy Birthday.
Якщо в сім'ї немовля
Особливу увагу на чистоту та гігієну потрібно звернути батькам немовляти, яке повзає по підлозі або робить перші кроки. Знімайте вуличне взуття при вході, не менше разу на день мийте підлогу. По можливості варто обмежити переміщення дитини, виділивши для неї спеціальні мати або ковдри, які легко сануються.
Важливо! ВООЗ не рекомендує припиняти грудне вигодовування жінкам, які захворіли.
Перші симптоми, або коли час бити на сполох
З моменту проникнення COVID-19 в організм людини до прояву симптомів проходить 5-6 днів. У деяких випадках цей період становить від 1 до 14 діб. Найпоширенішими симптомами ковід-19 у дітей є:
- температура;
- сухий тривалий кашель;
- слабкість та підвищена стомлюваність;
- втрата нюху та смаку;
- розлади ШКТ.
При виявленні у дитини ознак, наведених вище, слід у телефонному режимі звернутися за призначенням до сімейного лікаря. Найчастіше показана домашня самоізоляція. Місцеві органи охорони здоров'я знайомі з епідеміологічною ситуацією у регіоні. Вони підкажуть, до якого лікувального закладу звернутися у разі ускладнень.
Оскільки діти легко переносять захворювання, лікар найчастіше призначає симптоматичне лікування:
- жарознижувальні засоби (наприклад, дитячий Нурофен, Парацетамол);
- рясне пиття;
- комплексні препарати від застуди;
- протикашльові ліки.
Не рекомендується самолікувати, оскільки це може мати незворотні наслідки.
У період епідемії батьки повинні робити все можливе, щоб соціально дистанціюватися, стежити за чистотою та правильністю виконання гігієнічних процедур. Здоров'я дітей у ваших руках!