Протигрибкові препарати для застосування у дерматології
- Що являють собою антимікотичні препарати для лікування дерматологічних захворювань?
- Особливості впливу протигрибкових препаратів для дерматомікозів
- Навіщо використовують протигрибкові препарати в дерматології?
- Як вибрати відповідний лікарський препарат проти грибка?
Що являють собою антимікотичні препарати для лікування дерматологічних захворювань?
Протигрибкові лікарські засоби застосовуються у місцевій та системній фунгіцидній терапії для пригнічення життєдіяльності патологічних клітин грибка та усунення зовнішніх симптомів мікотичних захворювань. Склад фунгіцидних препаратів завжди містить активний природний або синтетичний компонент, протигрибкові властивості якого призводять до успішного результату лікування грибкових захворювань.
Активним компонентом може бути флуконазол, ітраконазол, біфоназол, клотримазол, кетоконазол або тербінафін. Хімічні речовини у складі антимікотичних засобів часто можуть викликати стійкі побічні ефекти, наприклад, еритему, почервоніння шкірного покриву, печіння, сонливість та нудоту. Тому у разі появи такої реакції необхідно замінити протигрибковий препарат на лікарський засіб з іншим активним складником.
Особливості впливу протигрибкових препаратів для дерматомікозів
Причиною легкого інфікування клітинами патологічних грибків є їхня стійкість до несприятливих факторів зовнішнього середовища та впливу безлічі лікарських препаратів, внаслідок чого хвороба переходить на більш тяжку стадію або рецидивує. Лікарські антимікотичні препарати проникають всередину грибкової клітини, руйнуючи її мембрану, а також послаблюють перебіг метаболічних, дихальних та фізіологічних процесів, що пригнічує розвиток грибка.
Оскільки головним джерелом харчування патологічних грибків є специфічний білок епітеліальної тканини – кератин, фунгіцидні ліки змінюють його біохімічний склад на непридатний для харчування патогену, що призводить до загибелі грибкового мікроорганізму. Антимікотичні препарати також сприяють усуненню гіперкератозу, що супроводжує появу грибка шляхом розм'якшення покривних тканин.
Навіщо використовують протигрибкові препарати в дерматології?
Лікарі призначають антимікотичну терапію у разі виникнення кандидозних інфекцій шкірного покриву, пахової дерматофітії, висівкового лишаю, дерматомікозів кистей, нігтьових пластин та гладкої шкіри, екземи, себорейного дерматиту, мікроспорії, трихофітії шкіри обличчя. В окремих випадках протигрибкові засоби застосовуються для усунення епідермофітії стоп та гомілки, оніхомікозу та грибкового захворювання зовнішнього слухового проходу.
Як вибрати відповідний лікарський препарат проти грибка?
Фунгіцидні засоби випускаються у формі таблеток, капсул, мазей, кремів, гелів, шампунів, розчинів, крапель, спреїв, настоянок, ампул та ефірних олій. Для легкої та середньої тяжкості дерматомікозу зазвичай достатньо препаратів для зовнішнього застосування, на пізніших стадіях, коли патологічний мікроорганізм циркулює всередині організму, призначаються препарати для внутрішнього впливу під обов'язковим контролем лікаря.