Імуносупресанти
- Що являють собою препарати імуносупресивної дії?
- Особливості дії імуносупресивних препаратів
- Для чого використовують імуносупресори?
- Як вибрати потрібний імуносупресор?
Що являють собою препарати імуносупресивної дії?
Імуносупресори, або імунодепресанти, — це сильнодіючі лікарські препарати, які застосовуються в лікувальній практиці з метою пригнічення активності імунної системи.
Імуносупресивні речовини здатні впливати на клітинний та гуморальний імунітет шляхом регулювання поділу та біохімічної активності клітин, які відповідають за створення імунного захисту, наприклад, лімфоцитів, плазмоцитів, макрофагів та нейтрофілів.
Особливості дії імуносупресивних препаратів
Різні види імуносупресивних засобів по-різному впливають на стан імунної системи: цитостатики знижують стійкість імунного захисту в цілому, знищуючи і патологічні клітини, і клітини, що в нормі виробляються в нашому організмі. Також існують імунодепресанти, які впливають лише на певний вид імунітету, наприклад, гуморальний, клітинний або трансплантаційний.
Протизапальні речовини, такі як глюкокортикоїди, зупиняють та запобігають поширенню запальних процесів і поділу ракових клітин в організмі, проте їхньою вторинною функцією є пригнічення імунної активності, що успішно використовується в комплексній терапії.
Імуносупресивні препарати протидіють виробленню антитіл клітинами імунної системи у відповідь на наявні в організмі антигени, уповільнюють їхній розвиток та диференціацію, чим викликають занепад сили імунного бар'єру.
Для чого використовують імуносупресори?
Імуносупресори часто застосовуються для запобігання виникненню імунологічної несумісності тканин організму та пересадженого органу або частини тіла при трансплантації. Організм-донор, в силу біохімічного складу, що відрізняється, здатний відторгати трансплантований орган як чужорідний, тому імуносупресивні засоби необхідні при пересадці кісткового мозку, нирки, печінки, легенів і серця.
Лікарі призначають імунодепресанти за наявності аутоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, псоріаз, дифузний токсичний зоб, хвороба Аддісона. Використовуються у складі комплексного лікування при гемолітичній анемії, гломерулонефриті, хронічному активному гепатиті та вузликовому періартриті, коли стандартизоване лікування виявилося недостатньо ефективним.
Як вибрати потрібний імуносупресор?
Імунопригнічуючі засоби представлені у формі таблеток, капсул, ампул та розчинів.
Оскільки вплив даних препаратів можна охарактеризувати як досить агресивний, самолікування має бути виключено. Вибір найбільш ефективного медикаменту необхідно надати лікарю.