Чутлива шкіра: причини виникнення та правила догляду
Власники жирної та сухої шкіри, які вважають, що їхній тип шкірного покриву найбільш проблемний, не знайомі повністю з особливостями та властивостями гіперчутливого епідермісу. Чутлива шкіра рідко властива людям від народження. Підвищена сприйнятливість її до різних засобів, продуктів та явищ виникає у процесі онтогенезу, значно ускладнюючи життя її власнику.
Фахівці часто виділяють чутливу шкіру як окремий проблемний тип шкірного покриву, але найчастіше чутливість покриву загострюється під негативним впливом зовнішніх стрес-факторів та патологічних причин внутрішнього характеру.
Чутливу шкіру можна позначити як аномальний стан шкірного покриву, який занадто болісно реагує на всілякі подразники. Також стан шкіри часто загострюється неможливістю прогнозування реакції на дію багатьох засобів догляду, продуктів харчування, косметологічних процедур та зміни звичної обстановки.
Зовні надчутлива шкіра проявляється частими лущеннями, виникненням набряків на обличчі після сну, неоднорідною поверхнею, досить помітною гіперпігментацією, періодичними запальними процесами та подразненнями у вигляді червоних плям, бляклим відтінком, постійним відчуттям свербіння. З ранку та ближче до вечора у власників надто чутливої шкіри з'являється відчуття стягнутості, що викликає неприємні відчуття та може порушувати міміку.
Сальні залози при гіперчутливій шкірі зазвичай функціонують пасивно, не виробляючи в достатній кількості себум, який є основою для створення захисного шару на шкірному покриві. Саме наявність гігроскопічної ліпідної плівки на обличчі перешкоджає вільному проникненню патогенних мікроорганізмів та грибкових інфекцій, чудово справляючись із завданням зовнішнього захисту організму.
У людей з чутливою шкірою кількість сальників значно менша, ніж має бути для підтримки балансу метаболічних процесів епідермісу та неспотвореної реакції його на дрібні подразнення. Режим діяльності сальних залоз від початку завжди визначається комбінацією генів, індивідуальною для кожної людини, але може змінюватися під впливом безлічі першопричин, не виходячи поза рамки заданої генами амплітуди.
Ослаблені від природи сальні залози фізично не зможуть виробляти ще більше шкірного жиру, тому їхнє стимулювання за допомогою косметологічних засобів та лікарських препаратів потрібно відставити убік і подбати про штучне зволоження шкіри та створення штучної захисної плівки на поверхні епідермісу.
Перебудова гормональних процесів рідко проходить непомітно для всього організму, а особливо від цього страждає зовнішній вигляд нашого шкірного покриву. Для ендокринної системи є кілька особливих періодів у житті людини, які характеризуються кардинальними змінами гормонального фону.
Пубертатний період, період вагітності та лактації, клімакс та входження у старечий вік передбачають не лише зміну цифр у календарі, а й загальну перебудову гормонів. Як наслідок, звичайний склад та густота шкірного жиру змінюються, режим роботи сальників збивається з ритму, що стає поштовхом до алергенного сприйняття більшості засобів та продуктів нашою шкірою.
Психоемоційні перевантаження, що раптово виникають, можуть призвести до такої ж раптової зміни типу шкіри на гіперчутливий. Оскільки зовнішні конфліктні ситуації сприймаються нашим організмом як стресове середовище та сигнал до роботи в екстремальних умовах, реакція нашої шкіри на звичні засоби догляду або косметологічні процедури може різко спотворитися. Зазвичай такий стан триває кілька місяців, а потім так само раптово самостійно приходить у норму.
Не приділивши належної уваги вибору відповідного доглядаючого комплексу та ретельному вивченню протипоказань до надчутливої шкіри, в результаті можна отримати шкірний покрив, який буде схильний до алергічних процесів і постійних запалень. Недбало вибраний комплекс по догляду, що призначений не для чутливої шкіри, розроблений для інших цілей, ніж позбавлення шкірного покриву від ознак підвищеної чутливості, може не тільки залишити стан шкіри, що збунтувалася, на колишньому рівні, але й значно погіршити його положення.
Захворювання внутрішнього характеру зазвичай не протікають тільки всередині органів і систем, їхня симптоматика досить часто поширюється на структуру волосся, нігтів та епідермісу, сприяючи їхнім аномальним змінам. Перенесені хвороби викликають алергічні реакції на шкірі, підвищують її сприйнятливість до засобів і продуктів, які раніше вона сприймала нормально, можуть стати серйозною підставою для появи постійного свербежу та запальних процесів. На стан шкірного покриву не найкращим чином можуть вплинути розлади шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи, виникнення місцевих інфекційних захворювань та проблеми дерматологічного характеру.
У продуктах харчування, що складають наше щоденне меню, також може ховатися причина придбання підвищеної сенсибілізації шкірного покриву. Пересолена, гостра їжа з безліччю приправ та спецій блокує фізіологічні процеси всередині сальних залоз, внаслідок чого шкіра починає болісно реагувати на фактори навколишнього середовища. Те ж саме стосується фастфуда, борошняних виробів, екзотичної їжі, солодких газованих вод, тютюнових виробів та алкогольних напоїв.
Раптова зміна звичного середовища та кліматичні перепади можуть стати серйозною підставою для зміни звичайного больового та чутливого порога шкіри. Себоцити, які звикли працювати у певному середовищі, ще не встигли адаптуватися до стрімких змін, унаслідок чого послідовність біохімічних реакцій усередині них може порушуватися.
За гіперчутливою шкірою потрібен особливий догляд, який значно відрізняється від порад та рекомендацій для інших типів покриву. Якщо вмивання та очищення для жирного та сухого видів шкіри ще може здійснюватися за допомогою проточної води, то власникам чутливого шкірного покриву це суворо не рекомендується. Вмивати обличчя найкраще мінеральною водою або, по можливості, теплою джерельною.
Очищення шкіри з підвищеною чутливістю проводиться спеціальним доглядаючим молочком і тоніком без вмісту спирту. Зверніть особливу увагу на упаковки з позначкою «Гіпоалергенно». У складі таких тоніків повинні бути бісаболол, який підвищує стійкість шкіри до різного роду алергенів, екстракт білої бавовни, що посилює захисні властивості верхніх шарів епідермісу, та колаген для покращення регенеративних властивостей шкірного покриву.
Денні та нічні креми, розроблені спеціально для надчутливої шкіри, відмінно впораються з функцією тривалого зволоження та живлення шкірного покриву. У складі якісних кремів обов'язково повинні бути присутніми алантоїн, пантенол і каваїн, які знімають подразнення на поверхні шкіри, зменшують її сприйнятливість до впливу алергенів, інтенсифікують роботу клітин епідермісу, змушуючи їх швидше ділитися та відновлювати цілісність покриву після появи мікротріщин. Креми для занадто чутливої шкіри повинні містити компоненти, які підвищать стійкість шкірного покриву до дії ультрафіолетових променів, здатних викликати запальну реакцію та свербіж.
Доглядаючи надчутливу шкіру, головне не перестаратися та знати міру. Важливо розуміти, що більшість засобів та процедур, які чудово підходять іншим типам проблемної шкіри, в даному випадку можуть завдати непоправної шкоди. Для занадто чутливої шкіри не прийнятно використання скрабів і спиртовмісних косметологічних засобів, краще зупинити свій вибір на очищуючому молочці та живильному кремі. Те ж саме стосується вмивання милом – для власників шкіри з підвищеною чутливістю це під забороною.
Від салонних процедур та використання парфумованих гелів і пінок для вмивання також бажано відмовитись. Спробуйте краще вмиватися талою водою чи слабкою заваркою чаю. Якщо вам не підійшли денні та нічні креми з мас-маркету, можна придбати в аптеці комплекс для хворих на псоріаз, зазвичай їхня дія досить неагресивна та характеризується особливою м'якістю.
Бажано максимально скоротити кількість експериментів з вибором нових засобів догляду та зупинитися на використанні найбільш слушного для вашого типу шкіри. Якщо вам необхідно змінити вже наявний засіб, то не потрібно підбирати його в період постійних стресових ситуацій та виникаючих конфліктів, тому що в цей час шкіра спотворено сприймає дію будь-яких товарів і засобів.
Багато власників гіперчутливої шкіри помилково вважають, що вплив домашніх доглядаючих сумішей, приготовлених за рецептом народної медицини, мають досить м'який вплив. Насправді ж у складі масок і кремів домашнього приготування часто можуть виявитися настої лікарських трав та фруктові есенції, що змінюють середовище звичайного функціонування себоцитів та викликають тривалі запальні процеси.
В якості заспокійливих масок підійдуть тертий свіжий огірок з подрібненим бананом та оливковою олією. Для зняття тривалого подразнення можна використовувати відварену картоплю в мундирах із 50 мл кефіру; необхідно змішати інгредієнти та накласти на запалені ділянки, потім змити водою з додаванням морквяного соку.
Відмінні протизапальні властивості мають вівсяні пластівці. Їх необхідно подрібнити до стану борошна та додати огіркового соку. Якщо робити таку маску кілька разів на місяць, про проблему виникнення частих подразнень на шкірі можна забути.
Від декоративної косметики власникам гіперчутливої шкіри найкраще відмовитися взагалі, але якщо це неможливо, косметику необхідно підбирати грамотно та правильно, щоб її використання не спричинило порушення перебігу фізіологічних процесів усередині сальників.
Любителькам тональних кремів наполегливо рекомендується придивитися до розсипчастої пудри: вона має менш щільну текстуру, ніж крем, тому шкірний жир не буде накопичуватися під шаром косметики, викликаючи алергічну реакцію.
У жодному разі не користуйтеся водостійкою тушшю. Для її видалення з вій необхідно використовувати специфічні засоби для очищення, які разом з косметикою знімають захисний ліпідний прошарок з повік, від чого шкірний покрив може лущитися, почати свербіти та червоніти.
До складу рідких підводок для покращення консистенції та закріплення на шкірі часто додають латекс, який, потрапляючи на шкірний покрив, запечатує пори та перешкоджає перебігу обмінних процесів епідермісу, чим може спричинити тривалі алергічні реакції. Найкраще замінити підведення чорним олівцем, який є набагато меншим подразником для шкіри.
Завжди важливо пам'ятати, що шкіра в гіперчутливому стані вимагає дбайливого та ретельного догляду більше, ніж зазвичай. Якщо докласти достатньо зусиль і дотримуватись правил грамотного догляду, її знову можна повернути у звичний стан і насолоджуватися її бездоганним виглядом.