Засоби та правила догляду за жирним типом шкіри обличчя
Клітини епідермісу мають найвищу швидкість поділу в організмі, що пояснюється необхідністю створити цілісний непроникний бар'єр на шляху чужорідних мікроорганізмів і факторів зовнішнього середовища. Високий рівень регенерації забезпечує швидке загоєння мікротріщин, механічних пошкоджень та інших анатомічних порушень цілісності шкірного покриву. Але шкіра обличчя найчастіше сприймається нами як один із найголовніших критеріїв краси, ніж як орган, що перешкоджає попаданню патогенних подразників.
Гладка оксамитова шкіра часто стає предметом заздрощів для багатьох людей. Завдяки своєму типу шкірного покриву нам не завжди вдається досягти ідеального зовнішнього вигляду шкіри, що може стати причиною виникнення пригніченого настрою та затяжних депресій. Якщо озброїтися необхідними знаннями про свій тип шкіри та засвоїти невід'ємні принципи догляду за її станом, можна досягти ефектного виду шкірного покриву, хоч би яким був його тип. Результативність догляду за своїм обличчям прямо пропорційна бажанню людини виглядати охайно та акуратно.
Жирний тип шкірного покриву вважається одним із найбільш проблемних через занадто активне функціонування себоцитів, продукти діяльності яких регулярно з'являються на поверхні шкіри. Зовнішньо надмірно інтенсивна діяльність себоцитів проявляється як маслянистий блиск, тьмяний відтінок і груба шорстка поверхня шкірного покриву обличчя. Занадто активна робота сальників — це не найстрашніше, що може виявитися у людини з жирним типом шкіри. Під час частого виділення шкірного сала сальні протоки починають закупорюватися, що провокує утворення комедонів та міліумів.
Формування комедонів або чорних пробок не залежить від надто високої концентрації пилу та бруду, що потрапляє у пори із зовнішнього середовища, як прийнято вважати. У шкірному жирі є чорний пігмент меланін, який і надає пробкам характерного темного відтінку. Однак у жирного типу шкірного покриву є ряд істотних плюсів, що однозначно порадує всіх його власників.
Регулярне природне змащення поверхні шкіри за допомогою себуму виключає необхідність надмірного зволожуючого догляду за допомогою штучних засобів і створює природний захисний шар на шкірі, який попереджає виникнення інфекційних захворювань і вірулентних мікроорганізмів. Крім того, підвищене продукування шкірного сала уповільнює фотостаріння шкіри, дозволяючи своїм власникам виглядати значно молодше за своїх однолітків із сухим або комбінованим типом шкіри.
Грамотний догляд за жирним типом шкірного покриву передбачає регулярне глибоке очищення від накопичених забруднень, тонізування для надання обличчю свіжого та відпочившего виду, зволоження та харчування для нормалізації ліпідного та водного балансу всередині клітин епідермісу.
Зранку шкірі необхідно допомогти прокинутися після сну. Потрібно очистити обличчя за допомогою гелю або пінки для вмивання, щоб видалити надлишки жиру, що залишився на поверхні після «нічної зміни» сальних залоз. Найкраще для цієї мети підійдуть очищаючий гель Cleanance від Avene, гель Clean&Clear, що регулює виділення себуму, зволожуюча пінка Nature для звільнення сальних протоків від закупорки шкірним жиром, пінка для вмивання Dr. Sante, що відновлює гідробаланс, гель Arnaud Sebo, який видаляє надлишки шкірного сала.
Після використання гелю або пінки для вмивання обличчя необхідно обробити косметологічним засобом — тоніком або лосьйоном. Застосування даної косметики відновлює нормальне протікання фізіологічних процесів шкіри, активізує приплив крові до сальників, що дозволяє більш регулярно постачати їм необхідні нутрієнти та мінерали.
Внаслідок використання лосьйонів і тоніків після вмивання гелями або пінками шкіра обличчя розгладжується, подразнення, що виникає, швидко минає, а пори починають поступово звужуватися. Фахівці рекомендують застосовувати лосьйон Natura Siberica, який сприяє зменшенню пор, тонік L'Occitane, що доглядає та чудово матує шкірний покрив обличчя, лосьйон Serum Vegetal від Yves Rocher, який надає шкірі рум'яний та відпочивший вигляд, пом’якшуючий тонік Clarifying Exfoliating Toner от Lancome, що сприяє загоєнню мікротріщин та нормалізує роботу сальників.
Закріпити денний догляд необхідно тонким шаром живильного крему. Найкраще використовувати саме живильний, а не зволожуючий, тому що такі креми виконують одразу дві функції: насичення шкіри необхідними речовинами, що підтримують її структуру, та відновлення водного обміну в епідермальних клітинах. З кремів найбільш популярними є Superdefense від Clinique, який не містить алергенних компонентів, Olay «Complete», що активно живить клітини епідермісу важливими мікроелементами, Matis, який нейтралізує маслянистий блиск, та Korres, що заспокоює подразнену надмірною кількістю жиру шкіру.
Косметологи наполегливо не радять власникам жирного типу шкіри здійснювати лазневі процедури з милом, так як воно має занадто сильні підсушуючі властивості, що може тільки спровокувати більш активний викид себуму на поверхню. Ви повинні мінімально регулювати звичайну діяльність сальників, оскільки часте порушення звичного для вашого організму середовища сприймається сальними залозами як стресова ситуація, внаслідок чого вони починають інтенсивніше продукувати шкірний жир.
Іноді дерматологи можуть визначити надмірну маслянистість шкіри як наслідок наявних патологій у шлунково-кишковому тракті, ендокринній та видільній системі, а також як результат нервової перенапруги. В даному випадку лікар може призначити власникові лискучої шкіри лікарські препарати, які сприяють якнайшвидшому усуненню джерела патології. Людям із жирною шкірою на обличчі буде корисний курс ретиноїдів, які наводять функціонування себоцитів у норму та повертають епідермісу здоровий сяючий відтінок. З цієї категорії ліків найчастіше застосовуються Ізотретіонін та Акнекутан.
Власники шкіри із забитими порами та запаленим вугровим висипом повинні замислитися над тим, що, швидше за все, їхній організм страждає від нестачі вітамінів, які є визначальними факторами краси. До таких вітамінів відносяться А, С, Е та біотин. Багатими джерелами вітаміну А є морква, шпинат, помідори та чорниця.
Поповнити запаси біотину допоможуть арахіс, молочні продукти, чорний хліб та свіжа зелень. Висока концентрація вітаміну С міститься в цитрусових, петрушці та цибулі. Вітамін Е у великих кількостях є в трісці, осетрі, лляному насінні та волоських горіхах. Також у формі лікарського препарату випускається вітамінний комплекс Аевіт, який забезпечує організм необхідною кількістю вітамінів А та Е.
Народній медицині теж є що сказати з приводу надмірно засаленої шкіри обличчя. Більшість народних рецептів не мають чіткого складу інгредієнтів, їх можна змінювати та адаптувати відповідно до свого типу шкіри та індивідуальних властивостей цілого організму, що надає їм універсальності. Власникам жирного типу шкірного покриву можна застосовувати маски та скраби, приготовані в домашніх умовах, які за якістю будуть навіть кращими за магазинні та аптечні, оскільки складові підбираються нами самостійно.
Для зменшення продукування себуму відмінно підійде маска з білої глини та меду. Мед необхідно розігріти до рідкого стану, додати дві чайні ложки білої глини та 8 крапель олії жожоба. Наносити краще після розпарювання обличчя паровими ваннами або після прийняття гарячої ванни, оскільки так шкіра більш ретельно вбирає корисні речовини та виглядає здоровішою після процедури.
Хороший підсушуючий ефект має огіркова маска з додаванням кокосової олії. Необхідно стерти на тертці один огірок, перетворивши його на кашку, додати півсклянки густого кефіру та теплої кокосової олії. Огірок розкупорює забиті пори, зменшуючи кількість комедонів на обличчі, кефір чудово освіжає шкіру та нормалізує метаболічні процеси всередині сальників, а кокосова олія має чудові ранозагоювальні властивості.
Для результативного глибокого очищення схильної до жирності шкіри раз на тиждень необхідно користуватися скрабами домашнього приготування. Скраби завдяки активним компонентам відлущують, проникають до глибоких шарів епідермісу та інтенсивно прочищають сальні ходи від продуктів секреції, вирівнюючи тон шкіри і дозволяючи їй більш вільно дихати.
Для приготування скрабу в домашніх умовах необхідно змішати жменю малини з меленою кавою та нанести на обличчя, акуратно масажуючи шкіру подушечками пальців. Результатом цієї процедури стануть очищені пори, зменшення сального блиску та посвіжілий вигляд шкіри.
Для іншого варіанту приготування домашнього скрабу необхідно змішати подрібнені абрикосові кісточки з білком, відокремленим від жовтка, і полуницею, яку перед цим потрібно акуратно перетворити на кашку. Регулярне використання даного скрабу нормалізує процес перебігу фізіологічних процесів усередині сальників, що уповільнить секрецію себуму.
Декоративна косметика для людей, які мають жирний тип шкірного покриву обличчя, має підбиратися з великою обережністю. Часто при недбалому виборі тонального засобу або пудри під шаром косметики починає накопичуватися весь жир і бруд, що провокує виникнення акне, комедонів та міліумів, а також приєднання бактеріальних та інфекційних захворювань.
Текстура тонального крему має бути легкою, а покриття середнім, щоб не виникало перешкод між надходженням повітря до шкірного покриву обличчя та виділенням продуктів обміну. Відмінним матуючим ефектом можуть похвалитися тональні креми від Shiseido, Maybelline та Mary Kay.
Хорошою альтернативою тональним кремам стануть BB-креми, головним призначенням яких є вирівнювання кольору обличчя та скорочення активного саловиділення. Найбільш популярними ВВ-кремами є Garnier, Clinique, Maybelline та L'Oreal. Текстура таких засобів відмінно підходить власникам жирного типу шкіри, оскільки є досить легкою, щоправда, серйозні недоліки у вигляді запалень та прищів ВВ-крем не замаскує.
Декоративна пудра для жирної шкіри обличчя повинна бути розсипчастою, а не компактною, оскільки щільніша текстура створює додаткове навантаження на епідерміс, порушуючи метаболічні процеси, що активує діяльність себоцитів і сприяє закупорюванню сальних ходів.
Власникам жирного типу шкірного покриву найкраще придивитися до мінеральної пудри, оскільки, крім естетичної функції, вона також має протизапальні властивості, загоюючи мікротріщини та підсушуючи прищики. Визнаними у всьому світі пудрами з приголомшливим ефектом після застосування вважаються Shiseido, Givenchy та Dior.
Для того щоб ваша шкіра почала радувати вас приємною бархатистістю та сліпучим виглядом, вам необхідно спочатку навчитися розуміти її потреби. Без належного догляду та дотримання необхідних правил профілактики навряд чи ви досягнете бажаного результату, тому у боротьбі з підвищеною жирністю шкіри потрібно запастися терпінням та позитивним настроєм.