Препарати від педикульозу: як вибрати найбільш підходящий засіб?
На сьогоднішній день паразитарне захворювання педикульоз рідко турбує мешканців усього світу спалахами епідемій або раптовим сплеском активності. Багато людей вважають, що цю хворобу можна віднести до розряду недуг минулих століть, і що в 21 столітті турбуватися про зараження вошами абсолютно не варто. Насправді ж педикульоз є одним із тих захворювань, які досить швидко поширюються серед населення, тому недооцінка небезпеки даної хвороби тягне за собою ослаблення пильності людей, що часто й стає причиною зараження педикульозом.
Воші — це дрібні паразитарні організми з кровососним типом харчування, до якого пристосовані три пари лап з гачками на кінцях для зручнішого закріплення на волосяних стрижнях, а також ротовий апарат колючо-смокчучого типу, що дозволяє комахам проколювати зовнішній шкірний покрив, щоб безперешкодно дістатися до кров’яного русла. Під час харчування на господареві воші вводять у прокушену ранку невелику дозу секрету їхніх слинних залоз, що і викликає такі характерні симптоми педикульозу, як постійний свербіж шкірного покриву та розчоси з виникненням червоних або синіх плям.
Оскільки воші є повністю паразитарними організмами, що означає використання ресурсів господаря і для харчування, і для проживання, і для розмноження, у разі втрати постійного господаря життєвий цикл комах скорочується з 34-41 до 1-2 дня. Розмножуються вони шляхом відкладання яєць, які лікарі називають гнидами, біля коріння волосяних стрижнів.
Роки боротьби з вошами стали причиною виникнення у паразитів певних пристосувань, які дозволяють комахам залишати потомство з більшою ймовірністю виживання наступного покоління. Одним з таких пристосувань є клейкі залози, що продукують специфічний секрет, яким самка прикріплює гниди до волосяних волокон.
Оскільки з роками люди привчилися до регулярного дотримання правил гігієни, гниди могли з легкістю відокремитися від волосяного покриву під час прийняття водних процедур, що означало загибель потомства. Тепер яйця вошей закріплені настільки міцно, що впоратися з відділенням гнид від волосяних стрижнів не під силу навіть багатьом сучасним протипаразитарним засобам.
Іншим пристосуванням для забезпечення майбутньому поколінню паразитів розвитку в необхідних умовах є міцна оболонка яєць, яка не пропускає всередину безліч природних та штучно створених інсектицидів, що ускладнює завдання усунення педикульозу. Позбавлення від патології відбувається у кілька етапів, обов'язковою частиною яких є вплив хімічних речовин на живих комах та їхні яйця, а також механічне усунення мертвих паразитів та гнид за допомогою вичісування.
Лікарські препарати проти педикульозу можна класифікувати за способом застосування, за типом активної речовини у складі та за механізмом впливу на патологічну діяльність вошей. За способом застосування існують протипаразитарні медикаменти для внутрішнього прийому та засоби для пригнічення життєдіяльності вошей зовнішнього застосування.
Лікарі наполегливо рекомендують сприймати медикаменти проти вошей як крайній варіант усунення педикульозу у разі неефективності зовнішніх засобів або протипоказань до їхніх компонентів. Медикаменти для лікування педикульозу впливають на хімічний склад крові, роблячи його більш токсичним для системи травлення вошей.
Серед найбільш поширених таблеток проти педикульозу Альбендазол, Бутадіон, Левамізол та Івермектин. Дані препарати розроблені на основі піретроїдів та диметикону, приймати їх варто з інтервалом у 7-8 днів. При покупці медикаментів варто приділити особливу увагу протипоказанням: за наявності гастральної виразки, ниркової та серцевої недостатності, аритмії, ракових пухлин, цукрового діабету, недостатності печінки та себорейного дерматиту від прийому цих ліків найкраще утриматись.
Препарати також можуть мати побічні ефекти, які проявляються у вигляді анемії, нудоти, прискореного серцебиття, порушення функцій печінки, виникнення червоних плям на шкірному покриві, мігрені та підвищеної інтенсивності продукування секрету потовими залозами.
Засоби для зовнішнього застосування проти вошей поділяються на спреї, креми, шампуні, концентрати та гребені. Спреї та креми протипаразитарного характеру є найнешкідливішими для людського організму, оскільки не містять інсектицидів або включають їх у дуже невеликих кількостях. Різниця у застосуванні спреїв і кремів полягає в тому, що аерозоль потрібно розпорошувати на сухий волосяний покрив, а крем втирати подушечками пальців у попередньо змочене волосся.
Професіонали часто радять лікувальний спрей Нюда, основою якого є рідкий силікон диметикон. Активний компонент аерозолю перекриває дихальні шляхи паразитичних комах, що стає причиною їхньої загибелі. Після обробки волосяного покриву спреєм необхідно розчесати волосся гребенем і за годину змити теплою водою. Засіб має протипоказання: препарат не рекомендується застосовувати жінкам у період вагітності та годування груддю, а також дітям до 3 років.
Подібним за складом з аерозолем Нюда є лікувальний спрей Параніт, у складі якого також є мінеральні олії, які негативно впливають на фізіологічні функції організму вошей. У складі засобу немає компонентів, що розчиняють клеючий секрет яєць, так що для усунення гнид засіб не підходить.
Педикулен Ультра також є лікарським засобом у вигляді аерозолю, який застосовують з метою позбавлення від вошей. У складі спрею є анісова олія, яка створює непридатне для життя середовище для паразитів, викликаючи закупорку дихальних шляхів комах.
Достатньо специфічним лікувальним спреєм є А-Пар, який був розроблений спеціально для хімічної обробки білизни, приміщення та меблів проти платтяних вошей. Препарат у жодному разі не можна використовувати для обробки тіла, оскільки в його складі є багато токсичних речовин, які здатні викликати невротичні розлади та параліч кінцівок.
Шампуні протипаразитарного характеру успішно використовуються для виведення вошей та видалення гнид. Зазвичай лікарі не радять застосовувати лікувальні шампуні дітям до 2-х років та жінкам у період вагітності, що пояснюється наявністю безлічі синтетичних інсектицидів у їхньому складі.
Шампунь Педилін має не тільки активні антибактеріальні властивості, але також здатний пригнічувати діяльність личинок вошей ще на стадії яйця, розчиняючи щільну оболонку гнид. Шампунь розроблений на основі малатіону, його в жодному разі не можна приймати внутрішньо. Наслідками можуть стати ціаноз, нудота, алергічні реакції та м'язові судоми.
Лікувальний шампунь Паразидоз має у складі активний компонент фенотрин, який випускається в продаж разом із гребенем для вичісування паразитів. Застосовувати шампунь необхідно з інтервалом 1-2 дні 2 або 3 рази на тиждень. Засіб наноситься на шкірний покрив голови, намилюється та змивається через 15 хвилин. Не рекомендується використовувати для лікування педикульозу у дітей віком до 2 років.
Шампунь НОК розроблений на базі перметрину, який припиняє діяльність вошей з допомогою нейрофізіологічного впливу на паразитів. Засіб необхідно нанести на волосяний покрив, протримати близько півгодини та змити теплою водою з додаванням яблучного оцту. На клеючу речовину та оболонку гнид шампунь не діє.
Креми для лікування педикульозу завжди наносяться на вологий волосяний покрив для кращого всмоктування засобу. Крем Ніттифор здатний негативно впливати і на живих комах, і на гнид, позбавивши від вошей практично за 10-15 хвилин. Мертвих паразитів необхідно вичесати гребінцем з частими зубами.
Крем Лаурі має потужні протипаразитарні властивості, використовується для лікування педикульозу та фтіріозу. Наноситься тонким шаром на уражену вошами ділянку шкірного покриву та змивається за годину.
Лікувальний крем Нікс суворо не рекомендується використовувати дітям віком до 6 місяців, оскільки у них ще не виробилася стійкість імунітету до подібних агресивно діючих речовин. Зазвичай результат не змушує довго себе чекати, і більшість вошей гинуть від задухи вже після першого застосування крему. Змивати крем після нанесення на шкіру рекомендується через 15 хвилин.
Найбільш безпечним зовнішнім засобом є гребінь для вичісування паразитів, проте процес усунення вошей та їхніх яєць за допомогою гребінця є досить трудомістким. Проте вичісувати мертвих комах та гнид необхідно після кожної обробки ураженої шкірної ділянки лікувальними протипаразитарними препаратами.
Оскільки на сьогоднішній день у світі існує безліч лікувальних засобів, які розроблені спеціально для усунення проблеми педикульозу, дуже важливо підібрати для себе найбільш результативний тип ліків, який допоможе позбутися вошей найефективніше за максимально короткий проміжок часу. Для грамотного вибору оптимального для вас препарату можна звернутися за консультацією до лікаря.