Ліки від вошей: аерозолі, шампуні, мазі, таблетки
З плином часу актуальність проблеми педикульозу збільшилася, що спонукало лікарів та фармацевтів шукати нові й більш результативні способи усунення даного захворювання. Воші, як специфічні збудники педикульозу, з кожною спробою позбутися від них, почали пристосовуватися до більшості активних компонентів препаратів, які негативно впливають на життєдіяльність комах, що стало причиною виникнення резистентності або стійкості до засобів протипаразитарного характеру, які себе зарекомендували.
Довгі роки досліджень та експериментів увінчалися успіхом, що дозволило фармацевтам поповнити ряди ефективно діючих препаратів зовнішнього та внутрішнього застосування проти вошей на аптечних поличках, випробувати нові методи позбавлення від паразитів за допомогою давно відомих засобів, а також розробити принципово нові способи усунення комах та ліків проти педикульозу, які мають значно меншу кількість протипоказань та побічних ефектів.
Досягнення лікарів в області лікування педикульозу на сьогоднішній день дозволяють нам сприймати зараження вошами як хворобу, позбавлення від якої є досить легкою задачею при скрупульозному дотриманні правил профілактики і застосуванні лікарських протипаразитарних засобів.
Вошам властива доволі швидка зміна поколінь і достатньо короткий життєвий цикл, який складає від 35 до 40 днів, під час якого паразити встигають залишити значну кількість потомства за оптимальних умов середовища. При пошуку надійних ліків проти вошей професіонали керувались деякими особливостями життєдіяльності паразитів, результатом чого стала розробка лікарських препаратів, які діють максимально ефективно за більш короткий проміжок часу.
Оскільки однією із найбільш характерних ознак педикульозу є рецидив хвороби, який часто можливий через неуважну перевірку шкірного і волосяного покриву тіла людини на наявність яєць, протипаразитарні препарати повинні бути досить сильними, щоб знищити вошей за 2-3 застосування лікарського засобу, але при цьому достатньо нешкідливими для організму людини, щоб не викликати появи алергії, фолікуліту, екземи або себореї.
Найчастіше спеціалісти рекомендують лікарські засоби зовнішнього застосування проти вошей, що пояснюється локальною дією на паразитів, яка практично виключає виникнення патологічних змін всередині людського організму як реакцію на прийом сильнодіючих ліків внутрішнього використання з досить агресивним хімічним складом.
Механізм дії більшості протипаразитарних спреїв, шампунів, мазей і кремів базується на пригніченні життєдіяльності паразитів за допомогою нейротоксичного впливу на організм вошей, закупорки їхніх дихальних шляхів, перекритті доступу кисню, за допомогою знерухомлення та зневоднення комах.
Грамотний підбір найбільш підходящого лікарського засобу від вошей завжди починається з уважного вивчення складу препарату і можливих протипоказань. Розробники протипаразитарних ліків часто звертають увагу на наявність сильнодіючих компонентів, що категорично виключає використання препарату дітьми до 3 років, вагітними жінками і людьми, які схильні до частої появи алергічних реакцій.
У складі діючих протипаразитарних ліків повинні бути перметрин, малатіон, піретрин, сумітрин або фенотрин. Лікарські засоби, розроблені на основі даних компонентів, підвищують успіх на позбавлення від вошей та значно прискорюють процес лікування педикульозу.
Протипаразитарні властивості перметрину базуються на негативному впливі на нервову систему комах, що проявляється паралічем вошей. Найбільш розповсюдженими препаратами перметрину є спиртовий концентрат Медіфокс, крем Нікс, шампунь Хігія, крем і лосьйон Ніттифор, концентрат Авіцин, шампунь НОК.
Піретрин має схожу з перметрином дію, однак відрізняється більш низькою токсичністю для організму людини, а сумітрин є похідним піретрину. Лікарі наполегливо рекомендують використовувати такі протипаразитарні засоби піретрину і сумітрину, як аерозоль Спрей-Пакс та рідке мило Анті-біт.
Фенотрин є синтетично створеним інсектицидом, який найчастіше включають до складу лікувального мила і шампунів. Найбільш ефективними препаратами фенотрину вважаються шампунь Паразидоз, шампунь Ітакс і шампунь Веда.
Малатіон – це найбільш сильнодіючий компонент із всіх представлених, оскільки в його складі часто можна виявити фосфорорганічні сполуки, які є досить токсичними для нашого організму. Споживачі віддають перевагу таким засобам з малатіоном, як спрей Пара Плюс та шампунь Педилін.
Ефективні протипаразитарні засоби також доволі часто характеризуються наявністю рідких силіконів, наприклад, диметикону і циклометикону, які негативно впливають на патологічну діяльність вошей за допомогою фізичного впливу, перекриття дихальних шляхів і створення щільної оболонки навколо гнид та живих комах, яка не пропускає потоків повітря. Найбільш популярним протипаразитарним засобом з циклометиконом вважається розчин Фул-Маркс, а із засобів проти вошей з диметиконом у складі люди найчастіше віддають перевагу аерозолю Нюда.
Лікарські засоби з ефірними оліями також відрізняються відмінними антибактеріальними та протипаразитарними властивостями і є найбільш м’якодіючими препаратами, які не мають протипоказань і підходять жінкам в період вагітності та лактації, дітям до 3 років і людям з гіперчутливим шкірним покривом. Аромат ефірних олій не сприймається вошами та перекриває їм дихальні шляхи, що призводить до умертвіння паразитів за допомогою удушення. Серед найбільш часто використовуваних препаратів з ефірними оліями спрей Лавінал, спрей Ніт Фрі, Педикулен Ультра, Параніт і Рош Тов.
Хімічний вплив на патологічну життєдіяльність паразитів ще не є фінальною стадією лікування педикульозу. Оскільки дані лікарські засоби не розчиняють паразитів, після обробки ураженої шкірної ділянки вошей та гнид необхідно вичесати гребенем з мілкими частими зубчиками. Задача вичісування ускладнюється ще й тим, що при відкладанні яєць біля основи волосяного волокна самка закріплює гниду спеціальною клейкою рідиною, яка дозволяє їй втримуватися на волоссі навіть при тривалому розчісуванні або під час миття голови.
Вичісувати гнид можна звичайним дерев'яним гребінцем, однак його використання не буде достатньо ефективним, якщо у людини, яка страждає від педикульозу, надто довге та густе волосся. Для того щоб полегшити задачу вичісування паразитів та їхніх яєць, волосся необхідно підстригти якомога коротше, для дівчат воно повинне бути не довшим рівня плечей.
На сьогоднішній день професіонали пропонують людям, які підчепили вошей, використовувати для вичісування комах і гнид спеціально розроблені з цією метою сталеві гребені AntiV і LiceGuard, а також електронну розчіску RobiComb. В електронної розчісці є лазерні наконечники, які у випадку виживання вошей пригнічують їхню життєдіяльність з допомогою теплового впливу, а також в гребінь вбудовані датчики, які визначають наявність живих паразитів у волосяному покриві.
Використання лікарських препаратів внутрішнього застосування проти вошей є альтернативним видом лікування педикульозу, який застосовується у випадку неефективності впливу зовнішніх засобів. Механізм дії протипаразитарних ліків для внутрішнього використання базується на зміні складу крові шляхом введення препаратів, які вбивають вошей у процесі їхнього харчування, оскільки є доволі токсичними для їхньої травної системи. До таких медикаментів відносяться таблетки Альбендазол, Івермектин, Левамізол і Бутадіон. Засоби протипоказані при наявності цукрового діабету, ниркової недостатності, гастриту та алергічного дерматиту.
Людям зі надчутливим шкірним покривом також підійдуть такі протипаразитарні мазі, як Бензилбензоат, сірчана або борна. Дані засоби успішно зарекомендували себе як препарати, здатні усунути вошей без шкоди для організму людини.
Більшість засобів проти педикульозу, представлених на фармацевтичному ринку, відмінно справляються із задачею усунення вошей та їхніх яєць ще до моменту виходу личинки назовні. Грамотно підібраний препарат для лікування педикульозу повинен мати не лише активні компоненти у складі, які негативно впливають на життєдіяльність паразитів, але й не мати протипоказань та побічних ефектів для вашого організму. При дотриманні правил використання протипаразитарних засобів і правил особистої гігієни проблема педикульозу більше вас не потурбує.