Шампуні проти лупи: вибираємо надійний засіб
Стрімкий розвиток і модернізація медицини в наш час підвищують шанси на успішне лікування багатьох захворювань і патологій, проте, крім цього, ще й дарують пацієнтам і споживачам різних аптечних засобів безліч питань. Діапазон існуючих лікувальних препаратів та ліків на даний момент настільки широкий, що у людей часто виникають проблеми з вибором найрезультативнішого засобу, що також ускладняється масовою рекламою більшості фармацевтичних продуктів.
Виникнення лупи є однією з тих проблем, про які люди не звикли думати як про захворювання, що має коріння та джерела патології всередині організму. Але, проте, білі лусочки лупи лікарі часто діагностують як симптоми аномалій шлунково-кишкового тракту, порушень діяльності ендокринної або сечостатевої систем, а також як наслідки себореї, екземи, грибка та інших дерматологічних проблем.
Аптечні ліки та препарати проти лупи, такі як шампунь, маска, мазь, крем або бальзам, повинні використовуватися як допоміжні ліки, а не як основна терапія, оскільки при ігноруванні причини раптового лущення шкірного покриву голови симптоми повертатимуться знову і знову.
Після обстеження дерматолога, а також гастроентеролога та ендокринолога, якщо це необхідно, після встановлення причини розшаровування епідермісу та прискореного відмирання кератиноцитів лікар складе необхідний комплекс лікування, який включатиме також лікувальний шампунь. Застосування та нанесення такого засобу проти лупи має певні правила, які допоможуть підвищити рівень ефективності препарату та запобігти подальшій появі лупи.
Застосовувати шампунь необхідно не частіше 2-3 разів на тиждень курсом не менше 1,5-2 місяці. Потім лікувальний засіб слід замінити шампунем нейтрального впливу, який включатиме такі природні компоненти, як масло лаванди, чайного дерева, мед, кропиву або обліпиху.
Важливо пам'ятати, що шампунь завжди підбирається під тип шкірного покриву голови, а не під тип волосся, тому необхідно намилювати шкіру голови, намагаючись не зачіпати пасма. Волосся в жодному разі не можна терти, оскільки це може сприяти їх розшаруванню і посіченню.
Наносити шампунь найкраще масажними рухами, м'яко рухаючись подушечками пальців від скронь до маківки та потилиці. Намагайтеся не порушити цілісність шкірного покриву нігтями, оскільки мікротріщини та подряпини на епідермісі полегшують проникнення патогенних мікроорганізмів та бактерій в епітеліальну тканину та весь організм.
Після нанесення та намилювання засобу необхідно почекати 5-10 хвилин, щоб активні компоненти шампуню встигли подіяти. Потім змити піну теплою водою, бажано джерельною або талою, також можна використовувати кип'ячену проточну з додаванням оцту або лимонного соку. Намилити шкірний покрив голови вдруге, повторити процедуру змивання через 5 хвилин. Повторне нанесення шампуню дозволяє засобу глибше проникати в нижні шари епідермісу, що уповільнює процес ороговіння шкіри.
Якщо під час першого використання лікувального засобу шкіра голови почала свербіти, на ній з'явилися червоні плями та запалення, його необхідно негайно змити та замінити іншим шампунем з дещо іншим складом. Оскільки, швидше за все, компоненти засобу викликали у вас алергічну реакцію. Також можна замінити аптечні препарати шампунем домашнього приготування.
Фахівці виділяють три основні типи шампунів від лупи: протигрибкові, кератолітичні та дьогтьові. Механізм їх впливу спрямований на різні причини раптового виникнення білих лусочок, але кінцевий результат у них один і той же – видалення лупи зі шкірного покриву та волосся, врегулювання роботи сальників, очищення шкіри голови від надлишку жиру та бруду, додаткове зволоження епідермісу.
Особливо ретельно необхідно вивчити склад шампуню проти лупи перед його покупкою. У складі протигрибкових засобів з вираженими фунгіцидними властивостями зазвичай є клотримазол, біфоназол, піроктон амін, кетоконазол, піритіон, які уповільнюють розвиток грибка на поверхні епідермісу, чим сприяють видаленню білих пластинок лупи з шкірного покриву і запобігають їх появі.
Якщо причиною прискореного завершення життєдіяльності кератиноцитів є утворення міцеліїв внаслідок розмноження грибка Pityrosporum ovale або Malassezia furfur, найкраще підійде протигрибковий шампунь. Фунгіцидні властивості лікувального засобу спрямовані на розм'якшення густого шкірного сала та запобігання передчасному відмиранню клітин шкіри, що виключає інтенсивне розмноження грибкових мікроорганізмів. Фахівці наполегливо рекомендують такі протигрибкові шампуні, як Нізорал, Себозол, Кето Плюс, Себорін, Октопірокс, Перхотал, Мікозорал та Дермазол.
Якщо джерелом появи білих пластівців на шкірі та локонах є розлади фізіологічних процесів усередині сальних залоз, фунгіцидні або протигрибкові шампуні краще не використовувати. В цьому випадку для врегулювання роботи сальників та нормалізації секреції шкірного жиру підійдуть кератолітичні або відлущуючи, а також дігтярні шампуні.
У переліку інгредієнтів шампунів-кератолітиків зазвичай є сірка, саліцилова кислота, сульфід селену, дьоготь, цинк піритіон та іхтіол. Вони мають підсушуючі та протизапальні властивості, їх вплив часто схожий з впливом скрабу. Клітини шкіри мають певний життєвий цикл, що становить від 27 до 32 днів, проте вплив різних стрес-факторів може прискорювати темпи розвитку кератиноцитів, внаслідок чого вони починають відмирати передчасно. Нагромадження відмерлих клітин на шкірі виглядає як білі пластівці або лусочки, які необхідно відлущити.
Кератолітичні шампуні також інтенсивно зволожують зовнішній покрив епідермісу, що добре впливає на структуру шкіри та запобігає появі лупи. Дерматологи радять такі шампуні-кератолітики проти лупи, як Сульсена, Ціновіт, Фрідерм Цинк, Фрідерм Дьоготь, Клоран, Фітовал, Ducray Kelual DS.
Дігтярні шампуні уповільнюють утворення лупи, мають протисвербіжний і бактерицидний ефект, знімають почервоніння та запалення. Особливо корисними дані шампуні будуть для власників жирного типу волосяного покриву, оскільки активні компоненти засобів здатні знизити кількість шкірного сала, що виробляється. У складі дьогтьових шампунів може бути березовий, сосновий, кам'яновугільний або ялівцевий дьоготь.
Поводитися з дігтярними шампунями потрібно вкрай обережно, оскільки вони є досить сильнодіючими, тому засоби найкраще наносити тільки на шкіру голови, щоб не пошкодити ніжну структуру волосяного волокна. Зверніть увагу, що дігтярні шампуні можуть пофарбувати світле волосся в коричневий відтінок, тому власникам світлої шевелюри від застосування даного засобу краще утриматися. Найбільш популярними дігтярними шампунями є 911, Tervapuun Tuoksu і Тана.
Шампунь проти лупи не повинен містити спирту, оскільки він здатний пересушити шкірний покрив голови, чим може спровокувати виникнення лупи та розшаровування епідермісу. У складі такого засобу також не повинно бути лаурилсульфат натрію, який негативно впливає на стан волосяних цибулин і порушує діяльність сальних залоз, що загрожує прискореним відмиранням клітин шкіри та рясним випаданням волосяного покриву. Вибирайте шампунь проти лупи без штучних барвників та парабенів, які можуть спричинити появу алергічних реакцій.
У жодному разі не можна залишати лікувальні шампуні на шкірі голови на ніч, оскільки тривалий контакт засобу зі шкірним покривом здатний викликати порушення структури епідермісу та захисної плівки зі шкірного жиру, яка утримує необхідну кількість вологи в епітеліальній тканині. Після завершення курсу застосування лікувального шампуню проти лупи потрібно використовувати звичайний, до якого можна додати капсули вітаміну Е, лавандову олію або сік лимона.
Для того щоб звільнення від лупи було максимально результативним і мало тривалий ефект, необхідно застосовувати комплексне лікування, яке включатиме налагодження режиму дня і харчування, мінімізування стресових ситуацій у житті, а також використання лікувальних шампунів, мазей і масок. До вибору лікарських засобів від лупи потрібно підходити грамотно та відповідально, щоб виключити протипоказання та ризик появи алергічних реакцій.