Як швидко та грамотно вилікувати педикульоз?
Однією з головних особливостей паразитарного захворювання педикульозу є стрімке поширення та швидке лікування, яке не можна назвати досить витратним ні за часом, ні за матеріальними ресурсами. Ця хвороба прийшла до нас ще з давніх-давен, коли спалахи епідемій та вогнища антисанітарії були невід'ємними супутниками повсякденного життя людей.
Однак сучасні лікарі заперечують теорію про те, що збудники людського педикульозу — головні, платтяні та лобкові воші, вибирають собі господаря відповідно до регулярності дотримання ним основних правил особистої та суспільної гігієни, оскільки паразити часто виявляються у людей, досить скрупульозних у питаннях догляду за собою.
Насправді воші набагато охочіше чіпляються до людей, схильних до більш частого проведення водних процедур, оскільки на їхньому шкірному покриві не затримується захисна плівка зі шкірного сала, що виробляється сальними залозами, яка перешкоджає укусам і харчуванню комах. Відсутність додаткового захисного бар'єру на шкірі створює оптимальне середовище для патологічної життєдіяльності вошей, тому лікарі наполегливо радять не перевищувати кількість банних процедур на день, достатньо обмежитися 1-2.
Воші не харчуються шматочками верхніх шарів шкіри або частинами волосяного покриву, як вважають багато людей. Вони є кровососними організмами, які у процесі еволюції відмінно пристосувалися до добування їжі. На кінці їхніх лап знаходяться спеціальні гачки, якими вони чіпляються за коріння волосся під час харчування, а їхній ротовий апарат пристосований до проколювання епідермісу та всмоктування крові.
Визначення педикульозу не становитиме особливих труднощів, якщо знати про характерні симптоми, які виявляють паразитичну діяльність вошей:
-
Виявлення живих комах у волосяному покриві голови, на віях та бровах, на вусах і в бороді, на постільній білизні та в складках одягу, у пахвовій області та навколо статевих органів.
-
Виявлення яєць вошей, що виглядають як округлі зернятка білого або жовтого кольору, які зазвичай знаходяться біля основи волосяного стрижня.
-
Постійне відчуття свербежу в уражених паразитами ділянках, викликаного укусами вошей та впорскуванням у ранки секрету слинних залоз.
-
Почервоніння та розчоси у місцях укусів, скупчення пігментних клітин під верхніми шарами епідермісу, жовта облямівка навколо ранок від укусів.
-
Темні плями синього або блакитного кольору в місцях найактивнішої життєдіяльності паразитів.
-
Поява висипань, гнійників та фурункулів, що є наслідком порушення цілісності шкірного покриву під час харчування вошей.
-
Уражена область шкіри потовщується, стає шорсткою на дотик.
-
У разі тривалого паразитування вошей на одному й тому же господареві волосяні цибулини запалюються, в їхньому звичайному функціонуванні виникають перебої, що стає причиною виникнення фолікуліту.
Лікування педикульозу складається з декількох стадій: пригнічення життєдіяльності вошей, вичісування гнид і мертвих паразитів з волосяного покриву, термічна обробка одягу, особистих предметів гігієни та прання постільної білизни людини, яка страждає на захворювання, а потім повторна хімічна обробка ураженої ділянки шкіри та вичісування, щоб не викликати рецидиву захворювання у разі неуважної перевірки шкірного та волосяного покриву на наявність комах після першої обробки.
Лікарські засоби для усунення вошей поділяються на препарати зовнішнього застосування та ліки для внутрішнього вживання. Засоби внутрішнього використання спрямовані на зміну хімічного складу крові на більш токсичний для паразитів, що негативно впливає на їхню життєдіяльність, умертвляючи вошей під час харчування. Більш безпечними та менш шкідливими для людини є речовини для зовнішнього використання, оскільки вони впливають безпосередньо на паразитів, пригнічуючи їхню діяльність за допомогою удушення.
У деяких засобах зовнішнього застосування можна знайти у складі такі речовини, як перметрин, фенотрин, малатіон та піретрин. Дані складові допомагають не тільки умертвити живих комах, але також впливають на ущільнену мембрану гнид, розчиняючи її та вбиваючи личинку всередині ще до виходу з яйця. Такі препарати допомагають ефективніше боротися з педикульозом, оскільки одночасно знищують дорослих особин та не дають розвиватися личинкам, що запобігає появі нового потомства паразитів.
Для результативного видалення вошей та гнид лікарі наполегливо рекомендують такі лікарські засоби, як Ніттифор, Пара Плюс, Педекс, Спрей-Пакс, Нікс, Спрегаль, Медіфокс, шампунь «Хігія», Перметринова мазь, Ніт, Педикулен, Нюда, Рід та Меділіс Малатіон.
Застосування даних препаратів є хімічною частиною позбавлення від вошей та гнид. Після використання одного з цих засобів мертвих комах і личинок необхідно вичесати гребінцем з частими зубами над простирадлом або над білим аркушем паперу (світлий матеріал необхідний для більш точної перевірки волосяного покриву на наявність паразитів).
Після застосування зовнішнього засобу для видалення вошей голову не можна мити ще дві доби. При необхідності обробку лікарським препаратом потрібно повторити не пізніше ніж через три дні. Якщо більшість паразитів після обробки шкірного покриву хімічним засобом залишилися живими, це означає, що даний препарат вам не підходить і його необхідно замінити на інший.
Лікування педикульозу у дітей полягає у ретельній термічній обробці особистих речей, пранні та прасуванні одягу та постільної білизни, а також обробці ураженої ділянки лікарським засобом, який не має у складі агресивних синтетичних інсектицидів, здатних негативно вплинути на фізіологічні функції організму малюка. До повного одужання найкраще обмежити появу дитини в місцях великого скупчення людей, щоб вона не стала джерелом зараження.
Позбутися вошей у дітей можна також за допомогою методів народної терапії, які є більш щадними за дією, зате не поступаються в ефективності аптечним засобам. На уражену шкірну ділянку можна нанести суміш скипидару та оливкової рослинної олії у співвідношенні 1:10, щоб скипидар не викликав хімічних опіків на голові.
Усунути паразитів і розчинити клеючу речовину, якою гниди прикріплені до волосяних волокон, що полегшить завдання вичісування вошей, допоможе відвар петрушки з подрібненим насінням чорного кмину та вазеліном. Консистенція суміші є досить густою, що створить несприятливі умови для харчування та розвитку паразитів.
У боротьбі проти педикульозу відмінним помічником стане часниково-цибулева маска для позбавлення від вошей. Цибулю необхідно дрібно нарізати, додати 3-4 зубчики розтертого часнику та 2 яєчні жовтки. Дану суміш найкраще підігріти на водяній бані, потім нанести на шкірний покрив голови та укутати хусткою, щоб створити додатковий термічний ефект. Воші не виносять специфічного аромату цибулі та гинуть від ядухи.
Жінкам у період вагітності та годування дитини груддю необхідно пам'ятати, що лікування педикульозу не повинно включати застосування лікарських препаратів з безліччю агресивних складових, які здатні проникнути в плід через плаценту або негативно вплинути на склад молока, змінивши його на більш токсичний для дитини.
Кращим рішенням порятунку від педикульозу стануть способи народної терапії, які дозволяють ефективно боротися з патологічною діяльністю вошей, при цьому не маючи шкідливий вплив на організм матері та на ще незміцнілий організм малюка.
Нейтралізувати паразитів можна журавлинним соком, борною маззю, дігтярним милом та відваром м'яти з гранатовим соком. Також можна використовувати ефірні олії, запах яких є дуже різким для вошей, наприклад, олія герані, лаванди, лимона або чайного дерева.
Так як шкіра жінки в період вагітності має підвищену чутливість, лікарі не рекомендують використовувати вагітним яблучний або столовий оцет для боротьби з вошами, оскільки навіть низька концентрація засобу може спричинити хімічні опіки шкірного покриву.
Профілактичні заходи проти зараження педикульозом полягають у систематичному дотриманні особистих і громадських правил гігієни, які включають регулярне миття тіла та голови, постійне прання та прасування одягу й постільної білизни, використання лавандової олії або олії чайного дерева для відлякування паразитів.
Крім того, необхідно пам'ятати, що ваші особисті речі, наприклад, гумки та шпильки для волосся, гребінець, головні убори, а також предмети гардеробу та рушник є суто вашими та ними не можна ділитися з кимось ще. В обов'язковому порядку необхідно кілька разів на рік ходити на профілактичний огляд до лікаря, який допоможе виявити наявність захворювань навіть на безсимптомній стадії.
Усунення педикульозу не можна назвати надто клопіткою справою, проте до лікування даної хвороби необхідно поставитися з усією серйозністю, щоб проблема в майбутньому не потурбувала вас знову. Для того щоб запобігти рецидиву хвороби, необхідно ретельно та скрупульозно виконувати всі правила боротьби з вошами, не шкодуючи сил і вільного часу.