Що таке воші і як з ними боротися?
Педикульоз — це дерматологічне захворювання, яке класифікують як паразитарну хворобу. Педикульоз відрізняється специфічним збудником, відомим як воші. Певні їх різновиди притаманні виключно людському виду, тому ймовірна передача паразитів від заражених тварин до людини повністю виключається.
Всупереч поширеній думці, воші не перебувають в організмі людини постійно, переходячи на паразитичний спосіб життя за наявності оптимальних умов. Вони є ектопаразитами, а існування та харчування за рахунок завдання шкоди господареві є їхнім єдиним способом життя.
Незважаючи на те, що воші вважаються дрібними комахами (їхні розміри варіюються від 2 до 7 мм), їх можна розглянути неозброєним оком. Комах легко визначити за характерним поділом тулуба на голову, груди та черевце, які рухомо з'єднані між собою. На грудях розташовані 3 пари лапок. Зазвичай воші характеризуються сіро-коричневим кольором тулуба та виглядають як маленьке зернятко біля коріння волосся.
Ще один популярний міф про воші говорить, що ці паразити харчуються шкірою людини та шматочками епідермісу, тому шкірний покрив після укусів може боліти та свербіти. Насправді вони є кровососними організмами, у яких для цього спеціально пристосований ротовий апарат колючо-смокчучого типу. Паразит проколює поверхню епідермісу та завдяки специфічним ферментам у складі слини перешкоджає її згортанню, що залишає йому більше часу для вживання їжі.
На сьогоднішній день фахівці визначили 3 основні види вошей, які паразитують на людях і завдають цим безліч незручностей: головна, платтяна та лобкова. Всі вони відрізняються зовні, але оскільки точно розглянути комаху таких розмірів не завжди є можливим, вид воші можна визначити за місцем її локалізації.
Головна воша є середньою за розмірами серед усіх трьох видів, зазвичай їй властиве світло-сіре забарвлення. Паразитує на волосистій поверхні шкірного покриву голови, зрідка зустрічається біля основи вій та на бровах.
Платтяна чи натільна воша є найбільшою з усіх видів, які мешкають на людському тілі. Її розміри варіюються від 4 до 7 мм. Місцем локалізації служать зазвичай складки одягу чи все тіло людини.
Лобкова воша — це жовто-сірий паразит розміром від 1 до 2 мм, який можна виявити на лобку, навколо статевих органів, під пахвами, в бороді у чоловіків або на бровах.
Термін життя вошей зазвичай нетривалий та становить близько 30-40 днів, але строки паразитування на конкретній особі можуть тривати тижнями і навіть місяцями. Це пов'язано з тим, що воші є досить плідними та добре пристосованими до труднощів, які можуть виникнути у процесі підростання наступного покоління.
Доросла самка відкладає яйця, які називаються гнидами, біля основи волосяних стрижнів, приклеюючи їх до волосся секретом клейових залоз, який не дає гнидам змиватися та вичісуватися в процесі гігієнічних процедур. Через півтора тижні з яєць виходять личинки, які досягають статевої зрілості вже за 7 днів. Така швидка зміна поколінь дозволяє цілій групі паразитів існувати та харчуватися на одному господареві досить тривалий час.
Воші також досить стійкі до різких перепадів температур і здатні витримувати до 40 градусів тепла. Згубними для них є температури нижче 10 градусів та понад 45 градусів за Цельсієм.
Як же розпізнати у себе наявність таких паразитів, як воші? Фахівці виділяють кілька основних симптомів, крім помічених дрібних комах у шевелюрі та гнид бежевого кольору на волосяному волокні, які можуть вказати на педикульоз: постійне бажання чухати голову, виникнення гнійників і фурункулів у місцях укусу, поява сіруватих плям на шкірному покриві голови, а сама шкіра грубіє та здається неоднорідно забарвленою за рахунок скупчення пігментних клітин у певних ділянках під нею.
Варто зауважити, що ознаки патогенної життєдіяльності вошей на шкірі голови не проявляються одразу з моменту зараження. До появи перших видимих симптомів минає певний час, зазвичай від одного до кількох тижнів. Це пояснює, чому заражені вошами люди найчастіше мають також справу з гнидами: статевозрілі самки паразитів встигають залишити потомство ще до їх виявлення на шкірному покриві голови.
Існує думка, що педикульозом заражаються лише люди, які забувають про правила особистої та суспільної гігієни і зовсім не стежать за собою. Воші насправді набагато охочіше передаються від людини до людини в умовах недотримання санітарних норм (в'язниці, табору, поїзда), але заразитися ними може також особа, яка ніколи не нехтує елементарними правилами гігієни, наприклад, при контакті з хворим.
Головні та платтяні воші з легкістю можна підчепити через чужий одяг чи постільну білизну, рушники, гребінці, гумки, шпильки, шапочки для душу, пензлі для макіяжу, щітки для одягу та інші особисті предмети гігієни. Лобкова передається статевим шляхом, а також при використанні загального рушника та ліжка.
За наявності оптимальних умов для розмноження та передачі паразитів хвороба поширюється дуже швидко. Найчастіше вошей можна підчепити у місцях великого систематичного скупчення людей, де між ними часто відбувається тісний контакт. На особливий ризик наражаються люди в школах, басейнах, поїздах, санаторіях, лікарнях, польових таборах, перукарнях, салонах краси та навіть у метро.
Часто можна почути, що причиною появи вошей у людини може бути тривала психоемоційна перенапруга та регулярний стресовий фон. Постійне нервове навантаження на організм дійсно може вплинути на зараження вошами, оскільки імунний захист здатний слабшати, якщо мають місце постійні сварки та конфліктні ситуації, що призводить до більш легкого та швидкого зараження різними захворюваннями.
Але стресовий фон може бути хіба що непрямою причиною зараження вошами та ніяк не викликати появу паразитів на шкірному покриві голови з нізвідки. Воші завжди передаються контактно-побутовим, а також іноді статевим способом.
Як же позбутися настирливих паразитів? Крім того, що постійний свербіж та виникнення гнійників на шкірному покриві голови приносить фізичну незручність, педикульоз є одним із захворювань, про які не прийнято згадувати в суспільстві. На щастя, лікування педикульозу — це процедура досить швидка, не витратна і не вимагає багато вільного часу.
При зараженні лобковою вошею все волосся на лобку, навколо статевих органів і під пахвами краще поголити. Зони укусів паразитів необхідно обробити етиловим спиртом або борною маззю, щоб не допустити зараження крові. Якщо воші виявлені біля основ вій та на бровах, знімати паразитів звідти необхідно нігтями, перед тим обробивши засобами, що знижують їхню життєздатність.
При виявленні у себе платтяних і головних вошей весь одяг та постільну білизну необхідно ретельно прокип'ятити та залишити на відкритому повітрі на 5-7 днів під прямим сонячним промінням.
Процедура усунення даних паразитів включає використання лікарських препаратів, які негативно впливають на життєдіяльність вошей, уповільнюючи фізіологічні процеси всередині їхнього організму. На аптечних поличках можна знайти такі засоби для усунення вошей, як Ніттифор, Нікс, Пара Плюс, Спрегаль, Медіфокс, Педекс, Спрей-Пакс та Перметринова мазь.
Якщо ви використовуєте засіб вже досить тривалий час, але результат лікування так і не став позитивним, це означає, що засіб необхідно замінити. Після обробки шкірного покриву голови або тіла лікарським препаратом проти вошей лікарі наполегливо не рекомендують мити голову раніше, ніж через 2 дні, оскільки засіб має деякий час залишатися на шкірі. В якості профілактики найкращим помічником для запобігання появі паразитів стане ретельне дотримання необхідних правил особистої гігієни.
Регулярний прийом душу та прання особистих речей (рушника, постільної білизни та одягу) здатні убезпечити вас від зараження вошами. Важливо пам'ятати, що гребінець, гумки та шпильки для волосся, а також спідня білизна та інші предмети гардеробу завжди повинні залишатися суворо індивідуальними речами, щоб уникнути зараження паразитами. Оглядайте шви, кишені та каптури на своєму одязі особливо уважно, якщо все ж таки довелося комусь позичати предмети гардеробу, тому що зазвичай саме ці місця служать укриттям для паразитів.
Декілька разів на рік необхідно відвідувати лікаря з метою профілактики та виявлення паразитів на тілі чи шкірному покриві голови. Подібні запобіжні заходи створять додаткові умови для нормального функціонування всіх органів та систем і виключать зараження ще на ранніх стадіях. Педикульоз є проблемою, яка блискавично поширюється, але так само швидко лікується. При скрупульозному дотриманні всіх правил профілактики вам не доведеться мати справу з цими паразитами.