Вплив спеки та зневоднення на організм
Якої температури повітря треба боятися
Настає час, коли постає питання про те, як перенести спеку. Але яким би не було літо, більшість людей радіють йому та з нетерпінням чекають. Це час відпочинку від «купи одягу», непомірних платіжок, ранніх підйомів на роботу. На теплий період багато хто планує поїздки до моря або хоча б проведення вихідних біля чистої водойми. Ідилію руйнує тільки виснажлива спека, яку починаєш відчувати вже за температури вище +25°С. Особливо страждають люди із зайвою вагою, захворюваннями серцево-судинної системи, дихальних шляхів. Але гаряче повітря від +28°С відчувають навіть діти.
З цього моменту в організмі починається збій, адже скорочується розрив між температурою тіла та навколишнього середовища, тому ускладнюється процес тепловіддачі — всі системи страждають від перегріву та вимагають захисту. Вплив спеки на організм непередбачуваний, а якою виявиться межа витривалості, залежить від резервів конкретної людини.
Наслідки перегріву
У того, хто вчасно не відреагував на збій, можуть виникнути різного виду ускладнення, найнебезпечніші з яких тепловий та сонячний удар. Тепловий удар супроводжується ураженням серця, судин, центральної нервової системи. Його причина — перегрів за умов підвищеної вологості, коли терморегуляція стає неможливою. Тому відпочинок біля води на піку спеки у безвітряну погоду може виявитися небезпечним для людей будь-якого віку та стану здоров'я.
Інша причина удару — занадто теплий або «недихаючий» одяг, а також відсутність його на голові та торсі. Симптоми проявляються поступово:
-
почервоніння шкіри;
-
слабкість;
-
часте дихання, задишка;
-
запаморочення, галюцинації;
-
нудота, блювота;
-
у важких випадках — судоми та втрата свідомості.
Сонячний удар – різновид теплового, виникає під прямим впливом променів сонця. Його симптоми: головний біль, запаморочення, втрата орієнтації та свідомості. Підвищене кровонаповнення судин може спричинити нестачу кисню. І це пояснює, чому спека втомлює — мозку не вистачає живлення.
Але все ж більшість людей під впливом спеки не непритомніють, а відчувають дратівливий дискомфорт, з яким знаходять можливість боротися.
Способи знизити ризик перегріву
Найкращий варіант — взяти відпустку та з 10 ранку до 17 вечора сидіти/лежати вдома із затемненими вікнами. Можна відпочивати під шум вентилятора або з увімкненим кондиціонером. Ідеальний спосіб — поїхати туди, де помірно тепло, щоб повернутися, коли спека спаде.
Але якщо на життя дивитися реалістично, потрібно знати, як спека впливає на організм, і захистити його. Для цього необхідно:
-
Дотримуватись питного режиму. Не допускати пересихання в роті, пити прохолодну, але не «крижану» очищену воду невеликими порціями, але часто. Не відмовлятися від теплого, навіть гарячого чаю. Він на якийсь час підвищує температуру тіла, викликаючи рясне потовиділення, таким чином додатково охолоджуючи організм. «Газировка», енергетики, холодні напої такого ефекту не дають. Вони тонізують на кілька хвилин, знижуючи виділення поту, отже не борються з впливом спеки.
-
Відрегулювати добовий раціон. Сезон сприяє переходу на овочі та фрукти, які поповнюють запас мікроелементів, що втрачаються з потом. До того ж важка їжа уповільнює обмінні процеси, її засвоєння потребує багато енергії, частіше виникає спрага.
-
Правильно доглядати шкіру обличчя та тіла. Вона повинна дихати, тому краще відмовитися від шару косметики, а процедури, що очищують, проводити мінімум два рази на добу. Кубики льоду звузять пори та знизять ризик їх забруднення з наступним запаленням.
Спека — поганий друг відкритим ділянкам тіла, засмагати потрібно в міру, вранці та ввечері, а під сонцем ходити у легкому, повітропроникному, але закритому одязі. Людям зі світлою шкірою, а також з численними родимками показувати відкрите тіло сонцю не варто навіть при щадній температурі повітря.
Вплив спеки на серцево-судинну систему
Хоча від високої температури можуть постраждати різні категорії людей, але є такі, кому спека протипоказана через здоров'я. Серед них сердечники, гіпертоніки/гіпотоніки. Перепади тиску пов'язані з підвищеним навантаженням на серце, розширенням судин, великим відтоком рідини, згущенням крові. На основне захворювання накладаються додаткові симптоми, що спричиняє загострення. У сильну спеку виникає ризик утворення тромбів, які загрожують життю.
Якщо постаратися знизити активність у розпал спеки та приймати профілактичні засоби, рекомендовані лікарем, то ускладнень вдасться уникнути, обмежившись дискомфортом, який відчувають усі. Одним із наслідків спеки є зневоднення, яке провокує загострення захворювань нирок, щитоподібної залози, травної системи, серця, судин. Хворим і тим, хто у групі ризику, важливо подбати, щоб із собою завжди була пляшка чистої води, яку треба пити в міру, але регулярно.
Засоби захисту від спеки
В очікуванні аномально високих температур не варто сидіти склавши руки. Можна заздалегідь купити вентилятор чи хоча б віяло, встановити кондиціонер, підготувати душову. Людям із хронічними захворюваннями корисно проконсультуватися з лікарем та зібрати аптечку.
Важливо також не забути про парасольку та головний убір, переглянути гардероб і вибрати в ньому гігієнічні (краще світлі) речі. Не треба сподіватися, що все обійдеться — слід протистояти несприятливій погоді.