Лупа у чоловіків: причини та способи усунення
В наш час прийнято вважати, що проблема виникнення лупи завдає тільки естетичної незручності, оскільки псує бездоганний вид локонів білими ороговілими частинками епідермісу, які виглядають як пластівці пластинчастої форми. Насправді ж лупа часто виникає як наслідок розвитку в організмі різних захворювань та аномалій. Поява лупи також може сигналізувати про несприятливі фактори зовнішнього середовища, які необхідно терміново усунути.
На жаль, проблема виникнення білих лусочок лупи є актуальною не лише для жінок, а й для чоловіків. За статистикою, відсоток чоловіків, які страждають від регулярної появи лупи, значно перевищує відсоток жінок, що страждають на виникнення білих і жовтих пластинок на шкірному покриві. Такі показники свідчать про те, що фізіологія чоловіків має певні особливості, які викликають систематичну появу лупи. Різні причини виникнення лупи у чоловіків і жінок вимагають різних способів її усунення, оскільки панацеї в даному випадку не існує.
Фахівці вважають, що регулярне виникнення лупи у чоловіків безпосередньо пов'язане з продукуванням чоловічих статевих гормонів андрогенів, які негативно впливають на функціонування сальних залоз. Сальники виробляють специфічний секрет, який називається себум, що створює на поверхні шкіри захисну плівку, яка утримує вологу всередині епідермісу.
У разі пригнічення діяльності сальних залоз шкірний покрив позбавлений протекційного шару жиру, тому рідина з епітеліальних тканин випаровується інтенсивніше. Підвищена сухість шкірного покриву є причиною виникнення сухої лупи — відмерлих клітин шкіри, які утворили на епідермісі пластинку білого кольору.
У разі надто активного подразнення сальних залоз шкірний жир секретується частіше. Збільшена концентрація сала призводить до того, що на поверхні епідермісу накопичується дуже багато секрету сальників, який лімітує доступ кисню до шкірного покриву. В результаті на поверхні шкіри утворюється жирна лупа, гнійники, червоні та пігментні плями і навіть фурункули. У разі пошкодження цілісності шкірного покриву голови можуть утворюватися рубці.
Сукупність реакцій метаболізму має чітко налагоджену послідовність, всі обмінні реакції доповнюють одна одну. У разі виникнення збоїв та порушення послідовності фізіологічних процесів в організмі виникає дисбаланс, одним із зовнішніх проявів якого є поява лупи на шкірному покриві голови.
Зниження захисних властивостей імунітету зумовлює розвиток багатьох захворювань усередині організму. Порушення діяльності шлунково-кишкового тракту, ураження нервової та сечостатевої системи мають безліч симптомів та ознак. Про наявність патології в одній із систем вісцеральних органів говорить виникнення лупи на волоссі, плечах та верхньому одязі.
У шкірі кожної людини живе грибок Pityrosporum ovale та Malassezia Furfur, діяльність яких у нормі залишається непомітною для неозброєного людського ока. Вплив шкідливих факторів зовнішнього середовища, а також внутрішні причини можуть спричинити активне розмноження грибка на поверхні епідермісу, що спричиняє прискорений темп відмирання та скупчення на шкірному покриві кератиноцитів.
Чоловіки нечасто ставляться до вибору засобів догляду за волосяним і шкірним покривом досить відповідально, вважаючи, що їм може підійти будь-яке з них. І зовсім дарма, оскільки грамотний вибір шампуню, бальзаму та кондиціонера, найбільш підходящих до свого типу шкіри та волосся, знижує ризик виникнення алергічних реакцій, відповідно, запобігає появі лупи.
Головним завданням шампуню є очищення шкіри голови від надлишків жиру та забруднень, тому важливо вибирати такий засіб від лупи, який добре справлятиметься зі своїм основним завданням, а потім вже і з другорядними. Лікування від лупи включає використання шампуню, який здатний усунути білі лусочки на тривалий період. У складі таких засобів повинні бути сульфід селену, кетоконазол або піроктоноламін, які мають сильні протигрибкові властивості.
У переліку інгредієнтів ефективного засобу проти лупи можуть бути цинк піритіон, дьоготь або сірка, які добре підсушують шкірний покрив голови та сприяють відлущуванню верхніх шарів шкіри. Саліцилова кислота у складі засобів проти лупи відмінно нейтралізує надлишки шкірного сала, що є гарною профілактикою виникнення пластинчастих лусочок на шкірі та волоссі.
Зверніть увагу на вміст у лікувальних шампунях компонентів протисвербіжного, протигрибкового та протизапального характеру, на цитостатики, які зменшують швидкість поділу клітин шкіри, на кератолітики, що відлущують омертвілі клітини зі шкірного покриву подібно до скрабу та очищають його від надлишків пилу та бруду, на вітаміни, основною функцією яких є насичення епітеліальної тканини необхідними структурними та поживними елементами. Обирайте шампуні з найменшим показником лужного середовища.
Миття голови має кілька базових правил, дотримання яких стане чудовою профілактикою появи лупи, а також допоможе ефективно усунути її. Волосся необхідно розчісувати до і після ванни, оскільки це допомагає краще розподілити шкірне сало по всій довжині волосяного покриву.
Шкіру голови в жодному разі не можна терти, шампунь необхідно акуратно втирати в шкірний покрив, масажуючи подушечками пальців. Масаж посилює приплив крові до волосяних фолікулів і сальних залоз, насичуючи їх корисними мікроелементами та мінералами, доставляючи необхідну кількість кисню, що позитивно впливає на їхній звичайний режим роботи.
Завжди ретельно вимивайте шкірний покрив голови від надлишків шампуню та мильної піни, оскільки активні речовини засобів догляду при тривалому контакті зі шкірою здатні викликати появу алергічних реакцій, червоних плям, гнійників і лупи. Голову після миття в жодному разі не можна обертати рушником, оскільки тканина прибирає зайву вологу з волосся, зневоднюючи шкірний та волосяний покрив, що може стати причиною виникнення сухої лупи.
Зверніть увагу на воду, якою ви зазвичай миєте голову. Проточна містить безліч фенолів та хлору, що створює наліт на шкірі та волосяних волокнах. Подібна непроникна плівка на верхньому шарі епідермісу перешкоджає дифузії повітря, від чого волосся стає тьмяним і ламким. Найкраще обполіскувати голову після миття кип'яченою або талою водою з додаванням оцту чи лимонного соку. Якщо на шкірі та волоссі все ще залишився наліт, оцтова або лимонна вода здатна його розм'якшити.
Забутьте про використання термоприладів, наприклад, фена, плойки або праски. Вплив приладів, який підкріплений додатковим термічним ефектом, обпалює волосяні волокна, вони втрачають свою захисну оболонку зі шкірного жиру, позбавляються необхідної кількості вологи, що призводить до появи білих пластинок лупи на шкірному покриві, плечах та верхньому одязі.
Необхідно ретельно стежити за чистотою свого гребінця. Регулярна дезінфекція його поверхні та зубів стане гарною профілактикою виникнення лупи, допоможе запобігти появі різних інфекцій та грибкових захворювань. Намагайтеся підтримувати достатню вологість повітря у себе вдома, щоб шкірний покрив і волосяні стрижні не пересихали та не потребували додаткового зволоження.
В особливо жаркі та холодні пори року намагайтеся прикривати волосся від впливу прямих сонячних променів і холодного повітря, надягаючи кепки та шапки, а також не забуваючи про шарфи. Внесіть у свій щоденний раціон яблука, молоко, яйця, м'ясо риби та птиці, горіхи, курагу, чорнослив, гриби, овочі та фрукти. Дані продукти є справжнім джерелом цинку та вітаміну В, що сприяє поліпшенню зовнішнього вигляду волосся та забезпечує нормальний перебіг фізіологічних процесів усередині епітеліальної тканини.
Якщо лупа все ж таки з'явилася, до вибору способу її усунення потрібно підходити грамотно та цілеспрямовано. Ефективне лікування може вимагати дотримання певної дієти, прийому лікарських препаратів, регулярного застосування продуктів догляду та лікувальних засобів, а також систематичного дотримання режиму дня. Все це необхідно, щоб проблема лупи більше не потурбувала вас у майбутньому, оскільки найрезультативніше лікування завжди є комплексним.