Жирна шкіра обличчя: що потрібно знати?
На сьогоднішній день фахівці визначають жирний тип шкірного покриву обличчя як один із найпроблемніших. Насправді він має низку переваг перед іншими, такими як комбінований та сухий. Підвищена жирність шкіри є так званою «інвестицією в майбутнє», оскільки інтенсивне продукування шкірного сала допомагає запобігти появі передчасних зморшок та зберегти молодість на більш тривалий період. Тому люди з жирною шкірою зазвичай виглядають набагато молодшими за своїх ровесників, чий тип покриву характеризується як сухий.
Тим не менш, занадто жирна шкіра обличчя вимагає регулярного й ретельного догляду, оскільки збільшена концентрація себуму та секретованих ліпідів створює оптимальні умови для появи бактеріальних інфекцій та захворювань шкірного покриву.
Крім того, що лискуча шкіра обличчя має вкрай неестетичний зовнішній вигляд, за відсутності належного догляду вона може стати поштовхом до виникнення більш серйозних проблем зі здоров'ям, позбутися яких буде досить важко. 10 хвилин щоденного очищення, вмивання та зволоження у майбутньому можуть заощадити цілі місяці, а то й роки лікування.
Жирну шкіру розпізнати не так вже й складно: масляниста поверхня шкірного покриву обличчя, неприродний блиск, закупорені пори з чорними або білими цятками в кінці сальних протоків, тьмяний відтінок, шорстка поверхня, надто помітні судинні сіточки, а також прищі та акне відразу ж візуально видають жирний тип шкіри.
Як правило, у людей з жирною шкірою найбільш інтенсивним виробленням шкірного жиру характеризуються лоб, ніс та підборіддя. У власників даного типу також може спостерігатися підвищене продукування шкірного сала на спині та грудній клітці. Це пов'язано зі збільшеною кількістю себоцитів у певних місцях та зонах, що є індивідуальною рисою. Найменш схильними до активного вироблення себуму є зони повік і щоки.
Причини, що викликають підвищене саловиділення на шкірі обличчя, часто можуть бути непрямими та взагалі не стосуватися безпосередньо функціонування сальників. Лискуча шкіра обличчя може виступати симптомом прихованих усередині організму аномалій, тому намагатися прибрати один лише сальний блиск буде марною тратою часу: проблема повертатиметься знову і знову аж до усунення джерела патології.
Однією з найважчих першопричин виникнення засаленої шкіри та розширення пор є генетична схильність організму до підвищеного продукування шкірного жиру. Генетика також може визначати збільшену чутливість сальних залоз до вироблення гормонів щитоподібної та підшлункової залози, що робить сальники більш уразливими та порушує перебіг біохімічних реакцій усередині клітин.
Надмірне вироблення чоловічих статевих гормонів часто стає основою появи комедонів і білих вугрів на шкірі. Занадто сприйнятливі до андрогенів себоцити схильні до дисбалансу метаболічних процесів, тому шкірне сало може вироблятися понад норму, створюючи пробки у сальних протоках.
Постійний конфліктний фон на роботі та вдома дуже негативно впливає на функціонування сальних залоз. Для запобігання появі маслянистого блиску на шкірному покриві обличчя важливо балувати свій організм регулярним відпочинком і не забувати, що повноцінний сон дає не тільки можливість відновити хороше функціонування всіх органів та систем, але і є запорукою зовнішньої краси шкіри.
Тривалий прийом агресивних лікарських препаратів залишає помітний відбиток на стані шкірного покриву обличчя, роблячи шкіру схильною до появи подразнень і легшого вбирання бруду та пилу із зовнішнього середовища. Ліки рекомендується замінити природними аналогами, скоротити курс прийому або взагалі відмовитися від їх застосування.
Любителям фастфуда, що бажають позбутися підвищеної жирності та тьмяного відтінку шкіри обличчя, наполегливо рекомендується якнайшвидше переглянути своє щоденне меню. З його переліку краще відразу виключити газовані солодкі води, смажену та копчену їжу, борошняні вироби, гострі соуси, а також екзотичну їжу, до якої не звик наш організм. Вашими повсякденними супутниками мають стати свіжа зелень, помідори, м'ясо нежирної риби та птиці, родзинки, курага, цитрусові, фрукти та ягоди, капуста, мед, а також компоти, фреші та лимонади домашнього приготування.
Правила здорового способу життя були придумані не просто так: при ретельному та регулярному дотриманні принципів оздоровлення наш організм отримує достатньо енергетичних ресурсів для підтримки всіх метаболічних процесів на необхідному рівні, що обов'язково проявляється зовні як здоровий доглянутий вигляд та гладка сяюча шкіра.
Шкідливі звички, такі як вживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, провокують зародження аномалій усередині клітин та тканин організму, збиваючи з ритму звичайний перебіг фізіологічних процесів. Наслідком може стати збільшене саловиділення на шкірі обличчя та виникнення запалених прищів і вугрової хвороби.
Оскільки шкіра є зовнішнім бар'єром між організмом та зовнішнім середовищем, більшість внутрішніх функцій спрямована на підтримання її цілісності та ефективних захисних властивостей. Сальники можуть набагато активніше продукувати себум у разі виникнення загрозливих стану шкіри факторів, наприклад, при різкій зміні клімату або під час глобальних атмосферних явищ.
Надмірно засалена шкіра у чоловіків часто може бути викликана збільшеною активністю андрогенів — чоловічих статевих гормонів, які інтенсифікують біохімічні реакції всередині себоцитів, внаслідок чого шкіра набуває лискучого вигляду. Занадто забруднена шкіра обличчя може свідчити про наявність онкологічних хвороб будь-якої локації, зокрема ракових пухлин яєчок.
Прийом стероїдних гормонів для прискореного нарощування м'язової маси також не проходить повз для шкірного покриву обличчя: оскільки речовини досить агресивні, їхню дію на інші органи та системи передбачити складно, тому в побічних ефектах прийому завжди вказується жирний блиск шкіри та поява акне.
Підвищене саловиділення на обличчі у жінок часто пояснюється тривалим прийомом протизаплідних засобів, гормональних пігулок та особливостями перебігу критичних днів. Організм намагається позбутися тривалого навантаження, що зовні проявляється знебарвленням обличчя та виникненням подразнень на шкірі.
У період вагітності та клімаксу відбувається кардинальна гормональна перебудова всього організму, яка не пройде непомітно для зовнішнього вигляду жінки. Темп роботи сальних залоз прискорюється, вироблення шкірного сала стає більш активним, що призводить до більш частого виділення себуму на поверхню шкіри обличчя.
Що ж зробити у разі посиленого виділення шкірного сала та постійного жирного блиску? Грамотне позбавлення від усіх аномалій та відхилень від норми завжди починається з консультації спеціаліста. У випадку, якщо лискуча шкіра є симптомом, яким організм сигналізує про існуючу патологію, лікар знайде причину інтенсивного саловиділення та вибере найбільш підходящий спосіб її усунення.
Не можна забувати й про профілактичні заходи: більше бувайте на свіжому повітрі та дозволяйте своєму організму відпочити від постійних навантажень на роботі зміною обстановки та роду діяльності. Періодично робіть масаж шкіри обличчя за допомогою ефірних олій лаванди, розмарину або лимона, щоб краще розігріти шкіру та посилити кровотік у капілярах шкірного покриву обличчя.
Відмовтеся від шкідливих звичок, замінивши їх на корисніші заняття, наприклад, велопрогулянки, плавання в басейні або читання книг. Складіть знову своє повсякденне меню, цього разу включивши туди побільше овочів, зелені, горіхів, чорного хліба, ягід та м'яса риби. Намагайтеся готувати для себе їжу самостійно, а не їсти в закладах швидкого харчування.
Забезпечте правильний догляд за своєю шкірою, яка потребує постійного очищення, тонізування та харчування. Не перестарайтеся із засобами, у складі яких є спирт, оскільки у відповідь на занадто пересушену шкіру обличчя сальники почнуть продукувати ще більше себуму, щоб уберегти її від шкідливого впливу зовнішніх факторів. Забудьте про вмивання гарячою проточною водою, нехай краще це буде прохолодна вода з фільтра.
Завжди необхідно підбирати комплекс косметологічних засобів догляду відповідно до свого типу шкірного покриву, тому звертайте увагу на позначки «Для жирної шкіри» під час пошуку найбільш результативного засобу. Не зловживайте використанням скрабів, не потрібно часто проводити глибоке очищення обличчя. Найкраще використовувати скраби та маски домашнього приготування.
При дотриманні всіх правил догляду за жирним типом шкіри проблема тьмяного відтінку шкірного покриву, появи подразнень, вугрів і маслянистого блиску вас не турбуватиме. А якщо регулярно вдаватися до заходів профілактики та дотримуватися правил здорового способу життя, ваша шкіра постійно радуватиме вас приємною бархатистістю, свіжим виглядом та м'яким сяйвом.