Види лупи
У повсякденному житті кожна третя людина хоч раз стикалася з такою неприємністю, як виникнення лупи. Її не можна назвати класичним захворюванням, оскільки вона швидше виступає симптомом за наявності певних аномалій в організмі людини або може вказувати на тривалу дію зовнішніх стрес-факторів, які необхідно усунути.
Появою лупи організм сигналізує про проблеми, що виникли в системах і органах, саме тому більшість фахівців радять поставитися серйозно до проблеми появи білих лусочок на волосяному покриві та предметах одягу. Не виключено, що усунення основної причини прискореного відмирання клітин шкіри повинно проводитися не в домашніх умовах, а за допомогою досвідченого лікаря.
Лупа є відшарованими частинками верхніх шарів епідермісу, які відокремлюються від шкіри в результаті передчасного відмирання клітин шкірного покриву. У звичайних умовах процес не є патологічним, проте при виникненні причин, які прискорюють проліферацію клітин епітелію, зовнішній шкірний покрив починає розшаровуватися, внаслідок чого на волоссі, плечах і верхньому одязі можна спостерігати появу так званих білих пластівців.
Лупа відрізняється пересушеним шкірним покривом голови, утворенням гнійників і темно-жовтої кірочки на шкірі, порушеним функціонуванням сальних залоз, посиленою ламкістю і тьмяністю кольору волосся, інтенсивним скупченням клітин з пігментними гранулами під поверхнею епідермісу, розширенням ходів сальних залоз, рясним виділенням себуму на поверхню шкірного покриву голови, поступовою втратою антибактеріальних властивостей секрету сальників, що часто призводить до виникнення запалень на зовнішньому шарі шкіри, червоних плям і прищиків.
Фахівці виділяють два основні види лупи, з якими людям найчастіше доводиться мати справу з різних причин: суху та жирну. Перша характеризується білим кольором, широкими та великими лусочками, які легко відокремлюються від шкірного та волосяного покриву. Найчастіше виникає через гіпофункцію сальних залоз, що призводить до уповільненого та зниженого продукування шкірного сала. Відсутність жирної захисної плівки на поверхні шкіри є причиною її розшарування, оскільки без природного мастила шкірний покрив стає менш еластичним і більш схильним до виникнення аномальної сухості.
Порушення виділення шкірного сала на поверхню епідермісу також може бути обумовленим зміною консистенції себуму на більш в'язку. Ходи сальних залоз, які ведуть на поверхню шкірного покриву, просто не пристосовані до виділення густішого шкірного жиру, що зумовлює зниження захисних властивостей шкіри та прискорене відмирання клітин епітеліальної тканини.
Між виникненням сухої лупи та погіршенням зовнішнього вигляду локонів існує пряма залежність. Оскільки поява лупи завжди супроводжується зниженим продукуванням себуму сальними залозами, в результаті збоїв у функціонуванні сальників волосяні волокна позбавлені регулярного надходження шкірного жиру, що знижує захисні функції волосяного покриву. Себум створює додаткову протекційну гідрофобну плівку на поверхні волосяних стрижнів, що запобігає постійному виділенню води та робить волосяний і шкірний покрив більш зволоженим. Зволожені пасма та шкіра голови виглядають більш здоровими і сяючими, а проблема сухої лупи й зовсім зникає.
Суха лупа найчастіше виникає у дітей, які не досягли пубертатного періоду. Статевозрілий вік характеризується кардинальною зміною гормонального фону, що активізує функціонування сальних залоз, змушуючи продукувати підвищену кількість шкірного жиру. Цей період відрізняється появою іншого виду лупи, що називається жирним.
Виникнення жирного типу лупи обумовлено надмірною сальністю шкірного покриву голови. Підвищена концентрація себуму запечатує пори, створюючи непроникну плівку всередині проток сальних залоз. Шкірний жир у збільшеній кількості також подразнює нервові закінчення, обмежує доступ шкірного покриву до кисню, покриваючи його цілісним ущільненим шаром.
Результатом підвищеної секреції шкірного сала стає поява великопластинчастих лусочок, найчастіше жовтого кольору, що залишаються на шкірі голови. Якщо суха лупа зазвичай обсипається на плечі та верхній одяг, то лупа жирного типу щільно прикріплена до шкірного покриву, тому для того, щоб її зняти, потрібно докласти зусиль. У даному випадку шкірне сало виступає клеючою речовиною, яка не дає жирній лупі так просто від'єднатися від верхнього шару епідермісу.
Жирну лупу можна розділити ще на два типи залежно від її консистенції: густу та рідку. Густа жирна лупа характеризується потовщеним верхнім шаром шкірного покриву, сіро-жовтим кольором шкіри, зниженням її еластичних властивостей, закупореними надлишками шкірного сала сальними залозами, що є причиною огрубіння та ущільнення шкірного покриву. Волосся стає жорстким на дотик, пасма позбавлені природної м'якості. На поверхні шкіри голови також можуть виникати запальні реакції та пігментні плями.
Жирна рідка лупа має консистенцію рослинної олії та відрізняється виникненням характерної апельсинової кірки на верхніх шарах шкірного покриву. Рідка консистенція обумовлена підвищеним вмістом вільних жирних кислот у складі себуму, який надто часто виділяється на поверхню епідермісу. За наявності рідкої лупи пори шкірного покриву голови зазвичай сильно розширені, що спричинено прискореним темпом діяльності та порушеною секрецією шкірного жиру сальниками. Виникнення лупи рідкого типу супроводжується блискучим виглядом шкіри, прискореним забрудненням волосяного покриву. На вигляд волосся досить сальне та може скачуватися в ковтуни.
Позбавлення від лупи включає кілька основних правил, які обов'язково потрібно враховувати для більш ефективного усунення білих і жовтих лусочок. При виникненні лупи сухого типу необхідно подбати про достатнє зволоження шкірного покриву та насичення волосяних цибулин і сальних залоз необхідними мінералами та вітамінами.
Засоби догляду за локонами важливо підбирати відповідно до свого типу волосся, оскільки вид лупи часто залежить від типу волосяного покриву. Зверніть увагу на протигрибкові шампуні, у складі яких часто є компоненти, що усувають та попереджають появу лупи. У складі шампуню не повинно бути лаурилсульфат натрію, оскільки ця складова негативно позначається на роботі сальних залоз та провокує погіршення зовнішнього вигляду пасом.
Так як появу лупи часто супроводжує свербіж шкіри голови, необхідно обмежити часте розчісування волосся, оскільки зуби гребінця подразнюють зовнішній шар епідермісу, що викликає прискорене відмирання клітин шкіри.
Для профілактики виникнення лупи фахівці наполегливо не рекомендують фарбувати волосся аміачними фарбами, які не лише негативно впливають на структуру волосяного стрижня, а ще й пересушують шкірний покрив голови. В результаті фарбування висушена шкіра інтенсивно розшаровується, що призводить до відокремлення від епідермісу білих пластинчастих лусочок.
При митті голови важливо не терти шкіру та волосяні волокна один об одного, а акуратно втирати шампунь або бальзам подушечками пальців, при цьому не зачіпаючи шкіру голови нігтями, оскільки порушення цілісності верхнього шару епідермісу може спровокувати появу гнійників і червоних плям.
Щоб уникнути висушення поверхні епідермісу, важливо не тримати волосся після миття під рушником занадто довго, оскільки тканина чудово вбирає вологу та разом із надлишками води від миття може «захопити з собою» природну вологу волосяного покриву.
Для успішного усунення лупи будь-якого типу важливо забезпечити кожному покриву голови достатній рівень зволоженості, оскільки навіть при жирному типі лупи епідерміс може страждати від дефіциту рідини. Лупа також може бути симптомом розвитку різних захворювань або патологій, тому в разі її регулярної появи найкраще проконсультуватися з лікарем.