Антибіотики для дітей
Зміст:
- Які є антибіотики для дітей?
- Показання до антимікробної терапії
- Побічні ефекти від прийому
- Протипоказання
- Як приймати?
- Де купити?
У педіатричній практиці антибіотики для дітей застосовуються за наявності інфекційних захворювань, спровокованих патогенними мікроорганізмами. Такі лікарські речовини здатні пригнічувати зростання та розвиток чужорідних агентів або повністю їх знищувати. Так проявляється їхній бактеріостатичний та бактерицидний ефект.
Протимікробні медпрепарати використовуються не лише при бактеріальній, а й при деяких видах грибкової інфекції. Проте їх безконтрольне застосування невиправдане та може стати причиною виникнення тяжких ускладнень. Тому необхідність використання таких фармпрепаратів для лікування дитини оцінює лікар, який і призначає відповідний медикамент.
Які є антибіотики для дітей?
При виборі лікарського засобу педіатр або інший фахівець (ЛОР, офтальмолог, пульмонолог) керується віком маленького пацієнта, особливостями перебігу інфекційної хвороби та наявністю у дитини протипоказань до тієї чи іншої речовини. Від цих нюансів залежить не тільки ефективність, а й безпека лікування, тому самостійне проведення антибіотикотерапії неприпустиме.
На підставі багаторічних спостережень та клінічних досліджень було встановлено, що доцільно призначати такі групи антибіотиків дітям до року та малюкам дошкільного віку:
-
Пеніциліни, яким віддається перевага при проведенні протибактеріального курсу. Речовини цієї категорії діляться на 3 покоління — природні (Бензилпеніцилін, Біцилін), напівсинтетичні, вони ж антистафілококові або пеніциліназ-резистентні (Оксацилін), та напівсинтетичні антибіотики широкої дії для дітей. Пеніциліни активні по відношенню до безлічі грампозитивних та грамнегативних мікроорганізмів. Використовуються при інфекціях дихальних шляхів, ЛОР- та патологіях сечовидільної системи.
-
Цефалоспорини — це бета-лактамні антимікробні медпрепарати, основною характерною рисою яких є стійкість до бета-лактамаз. Вони поділяються на 4 покоління та відносяться до речовин широкого спектру антибактеріальної активності. Прописуються при інфекційних ураженнях ШКТ, дихальної системи, ЛОР-органів, до та після перенесених хірургічних втручань.
-
Макроліди — відрізняються високою безпечністю та ефективністю. Добре переносяться організмом та рідко провокують виникнення негативних реакцій. Активні відносно грампозитивних та грамнегативних бактерій. Макроліди ефективно борються з пульмонологічними або отоларингологічними патологіями.
Іноді юним хворим може бути прописаний медпрепарат із фторхінолонів. Але лікарі вважають за краще застосовувати їх у крайньому випадку, якщо інші антибіотичні фармакологічні вироби виявилися неефективними.
Класифікація за формами випуску
Фармпрепарати з цієї категорії випускаються в формі:
-
Пігулок, капсул, порошку для приготування суспензії, сиропів для внутрішнього прийому.
-
Суспензії — призначаються малюкам до року та трохи старше. Легко дозуються, часто мають у складі натуральні харчові добавки, які надають їм приємного смаку та запаху, швидко абсорбуються в ШКТ.
-
Мазей, очних та вушних крапель, ректальних супозиторіїв, кремів, емульсій (лініментів). Виготовляються для місцевого/зовнішнього використання.
-
Розчинів для в/в (інфузійно, внутрішньовенно) або в/м (внутрішньом'язово) ін'єкцій — рідко прописуються в педіатричній практиці.
Який препарат можна придбати без рецепта?
Найбезпечнішими для малюків вважаються медпрепарати макролідного ряду. Вони відрізняються гарною переносимістю, рідко викликають алергію чи реакцію гіперчутливості. До того ж більшість аптек відпускає їх без лікарського рецепту, як і багато пеніцилінів. У вільному продажу можна зустріти й цефалоспорини різних поколінь.
Купити безрецептурний медпрепарат для дитини нескладно, проте спершу варто ретельно оцінити ситуацію. Батькам слід подумати, чи дійсно є необхідність застосування цієї групи лікарських засобів.
Діти часто хворіють на звичайну застуду, яка не лікується антимікробними фармпрепаратами. У такій ситуації їх використання невиправдане та непотрібне, більше того — небезпечне. Тому перед початком протибактеріального лікування слід обов'язково показати дитину педіатру.
Показання до антимікробної терапії
Дитячий антибіотичний препарат рекомендується призначати у разі виникнення:
-
бактеріального бронхіту гнійного чи негнійного типу;
-
запалення легень;
-
гаймориту;
-
отиту (гнійного);
-
фарингіту;
-
тонзиліту;
-
циститу;
-
пієлонефриту;
-
кишкової інфекції, спровокованої патогенними бактеріями.
Перед розробкою стратегії лікування лікар-педіатр проводить огляд та опитування хворого. Потім виконується низка аналізів, серед яких — бактеріологічне дослідження. Бакпосів дозволяє точно визначити, який тип збудника (бактерії, грибки та їхній конкретний різновид) став причиною прояву симптомів того чи іншого захворювання.
Після проби на бакпосів хворого спрямовують на антибіотикограму. Головне завдання дослідження полягає у визначенні чутливості виявленого патогенного збудника до певних типів антибактеріальних сполук. Це дозволяє підібрати саме той препарат, який буде найефективнішим у боротьбі з виявленим патогеном.
Коли та які таблетки приймати?
Дитячий антибіотик широкого спектра дії підбирається з урахуванням конкретного захворювання. Так, при застуді, грипі чи ГРВІ використовуються:
-
Амікацин;
-
Цефтріаксон;
-
Цедоксим;
-
Цефазолін.
Важливо пам'ятати, що антибактеріальні сиропи та інші форми не борються із вірусними агентами, які провокують появу грипу чи ГРВІ. Тому проводити терапію ними рекомендується лише за умови, що ці патологічні процеси ускладнилися приєднанням вторинної бактеріальної інфекції.
При ангіні антибактеріальні фармпрепарати приймаються у 90% випадків, оскільки малюки переносять її набагато важче за дорослих. Препаратами вибору вважаються:
-
Аугментин;
-
Флемоксин та Флемоксин Солютаб;
-
Оспамокс;
-
Цефікс;
-
Сумамед.
Прописуються також дитячі антибіотики при температурі фебрильного та піретичного (гарячкового) типу (+38…+42°С), якщо жар супроводжує пневмонію, плеврит чи абсцеси внутрішніх органів. При бронхіті призначаются лише за умови, що патологія була спричинена життєдіяльністю хвороботворних мікроорганізмів. Адже найчастіше хвороба спровокована вірусами та є ускладненням ГРВІ чи грипу.
При запальному ураженні бронхів (бронхіті) призначають ефективні та порівняно недорогі антибіотики дітям:
-
Амоксиклав;
-
Грамокс-Д;
-
Цефтріаксон;
-
Зінацеф;
-
Цефодокс.
Тяжкий перебіг інфекційної хвороби може вимагати ін'єкційного введення антимікробного розчину. Вид терапії визначається на підставі даних анамнезу й результатів лабораторної та інструментальної діагностики.
Побічні ефекти від прийому
Антибіотичні суспензії, таблетки, свічки та ін. призначаються маленьким хворим досить часто. Але навіть дотримання всіх лікарських приписів та запобіжних заходів не виключає ризику виникнення негативних реакцій. Справа в тому, що ця фармакологічна категорія лікарських речовин, окрім хвороботворних бактерій, знищує і частину здорової кишкової мікрофлори. Тому найчастішим наслідком є дисбактеріоз.
Крім того, антибіотикотерапія здатна викликати:
-
Алергічні реакції. Як правило, проявляються шкірним висипанням, еритемою, свербежем, лущенням епідермісу. Можливий розвиток дерматиту з характерною для нього клінічною картиною.
-
Токсичне ураження нирок та печінки, що відбувається при недотриманні режиму прийому, дозування лікарського засобу, а також при тривалому його застосуванні.
-
Диспепсичні розлади. Порушення травлення можуть виникати як ознака дисбактеріозу або самостійне відхилення. Найчастіше проявляється діареєю, метеоризмом, здуттям, зміною кольору та забарвлення калу.
-
Неврит слухового нерва. Це рідкісний побічний ефект, для якого характерне зниження слуху, біль та шум у вусі, цефалгія, запаморочення.
-
Зниження імунітету, що супроводжується цілим симптомокомплексом з великою різноманітністю проявів.
У таблиці вказано приблизну частоту розвитку перелічених вище ускладнень з боку організму:
№ |
Симптом |
Частота |
1 |
Алергія |
Часто |
2 |
Токсичне ураження печінки/нирок |
Дуже рідко |
3 |
Диспепсія |
Часто |
4 |
Неврит слухового нерва |
Рідко |
5 |
Зниження імунітету |
Нечасто |
Також в окремих ситуаціях можуть спостерігатись клінічні ознаки, характерні для побічних реакцій інших фармліків. Ще одна проблема, з якою можна зіткнутися при застосуванні протимікробних засобів у педіатрії — резистентність до ліків цієї групи. Вона характеризується неефективністю конкретного активного компонента в боротьбі зі збудником.
Стійкість хвороботворного мікроорганізму до антибактеріальних сполук небезпечна тим, що за необхідності дитині навіть вже у дорослому віці стане неможливо призначити той чи інший препарат. Він буде нездатний усунути інфекцію та вилікувати наявну патологію. В результаті знадобляться або високі, ударні дози, або пошук більш сильнодіючого аналога з іншої фармгрупи. А передбачити наслідки його використання для здоров'я пацієнта не може навіть компетентний та досвідчений фахівець.
Щоб виключити ймовірність розвитку резистентності бактерій, приймати протимікробні засоби необхідно суворо дотримуючись рекомендацій та приписів, даних лікарем.
Протипоказання
Застосування антибіотичних медикаментів може бути недоцільним за будь-яких вірусних захворювань. Так, наприклад, дана фармакологічна продукція не впливає на віруси, але при цьому пригнічує зростання корисної мікрофлори кишечника. Це призводить до зниження імунітету, розвитку дисбактеріозу та інших неприємних наслідків.
У кожного антимікробного засобу є свої протипоказання до використання. Ігнорувати їх неприпустимо, тому що можна сильно нашкодити здоров'ю. Якщо у дитини в анамнезі присутня алергія на компоненти певних фармліків, вони не можуть бути використані. Їм доведеться шукати заміну, і лише лікар зможе підібрати максимально дієвий та безпечний аналог у конкретній ситуації.
Як приймати?
Проведення антибіотикотерапії має здійснюватися із суворим дотриманням таких правил:
-
дотримуватися встановленого лікарем дозування;
-
приймати в один і той же час доби щодня;
-
не переривати курс терапії навіть за появи позитивної динаміки та зникнення тривожної симптоматики;
-
купувати лише те, що прописав педіатр, не підшукуючи дешевші аналоги для заміни за порадами сторонніх людей;
-
не пролонгувати терапію на власний розсуд.
Необхідно уточнити у лікаря, коли давати фармпрепарат для перорального прийому. Адже не всі фармзасоби із протибактеріальною дією приймаються після їжі.
Що пити після терапевтичного курсу?
Щоб уникнути розвитку кишкового дисбактеріозу та пригнічення імунітету, а також для якнайшвидшого відновлення організму після антибіотикотерапії необхідно приймати вітамінні комплекси. Існують спеціальні мультивітаміни, які містять необхідну для маленького пацієнта добову дозу нутрієнтів. Такі добавки випускаються у вигляді сиропів, капсул, жувальних або шипучих пігулок. Мультітабс, Супрадін, АлфаВіт, Zest —полівітаміни, які користуються великою популярністю.
При виникненні дисбіозу вживаються пробіотики. Ці засоби виготовлені на основі корисних кишкових бактерій та сприяють заповненню кишечника. Завдяки цьому зникають діарея, нудота, здуття, розлади травлення та інші прояви дисбактеріозу. Нормалізується перетравлення їжі та, відповідно, відновлюється процес дефекації.
Пробіотики випускаються у вигляді порошків, крапель, капсул, розчинів для прийому всередину. Насамперед призначаються:
-
Ацилак;
-
Ацидолак;
-
Лактімак;
-
Лінекс та Лінекс Форте;
-
Хілак Форте.
Пробіотики призначені для тривалого застосування. Курс лікування триває від 10 до 14 днів, а інколи 3-4 тижні. Починати застосовувати їх можна як після терапії, так і під час її проведення.
Юним пацієнтам, у яких розвинулася алергія на протимікробний медикамент, що використовується, знадобиться призначення антигістамінних ліків. Вони впливають на гістамінові рецептори, усуваючи свербіж, набряк, почервоніння та інші неприємні симптоми алергії. Крім того, малюкам лікар прописує сиропи та суспензії, дітям старшого віку — драже, таблетки або капсули.
При критичній ситуації, коли алергія протікає важко, вживаються екстрені заходи, і антигістамін вводиться ін'єкційним шляхом. Вибір конкретного протиалергічного препарату залишається за лікарем.
Де купити?
Антибіотики для дітей за недорогою ціною можна замовити на сайті «Online Аптеки». В наявності є фармліки різної форми випуску, всіх груп і поколінь, які широко використовуються в педіатричній практиці.
Ціни на дитячі антибіотики (суспензії, свічки, мазі, креми та ін.) в інтернет-магазині нижчі, ніж у звичайних аптечних мережах. Кожен товар, представлений у каталозі, має сертифікати міжнародного зразка та схвалений педіатрами. Адміністрація гарантує цілісність упаковки продуктів, їхню придатність до вживання та справжність.
Замовити антибіотики дітям, ціна яких доступна кожному покупцю, можна за допомогою спеціальної форми або зворотного дзвінка від співробітника онлайн-аптеки. Продукція доставляється по всій Україні за вказаною адресою або до поштового відділення.
Дізнатися точну ціну можна на сайті інтернет-магазину або безпосередньо у консультанта під час телефонного дзвінка. Перед покупкою медикаменту рекомендується додатково ознайомитися з відгуками лікарів та пацієнтів, які вже придбали товар. Але ще краще, якщо замовлення антимікробних дитячих ліків здійснюється за погодженням та призначенням лікарем.